• 40 senelik ömrümde hep bir şeye inanmışımdır. eğer bir insan en çok neyi eleştiriyor veya kınıyorsa kendisinin özünde yoğun şekilde o dilinde olan konu vardır.
    iyi bir müslüman olduğumu düşünüyorum. hiç bir zaman o ateist, bu deist, şu budist, bu bilmem neci şeklinde ayrımlarda bulunmadım. şüphesiz ki allah isteseydi hepimizi aynı sıfatlarla yaratırdı. farklılıklara dil uzatmak allah'ın kutsal nizamına saygısızlık etmektir.
  • ilkokulda farkettim tanrının olmadığını. bugüne kadar da hiçbir eksikliğini hissetmedim. sanıldığı gibi ateistlerin inananlara telkiniyle de karşılaşmadım ama müslümanların "bizi sevdikleri için" her zaman telkinleriyle karşılaştım.

bu yaşımdan sonra, birilerine, varlığını veya yokluğunu ispatlama çabaları çok boş geliyor.

pazar ayinlerine gidenler için ne hissediyorsanız, ben de sizin camiye gidişiniz için aynı şeyleri hissediyorum.

konuyu ekşi'ye bağlayamadım; çünkü alakası yok.
  • her ne kadar son zamanlarda eleştirilecek çok yönü olsa da yine de türkiye'deki en kaliteli platform olmasıyla korelasyon oluşturduğunu düşündüğüm durum.
  • yaklasik iki senedir eksi'de geziniyorum ve vardigim kani, alayi ateist. ha bu kötü birseymi? hayir ama bunlar yobaz ateist.
    allah, hamd olsun, elhamdulillah tarzi birsey duyunca tamam saldir.
    bu kisi ya din tüccari, ya gerici, ya akpli.*
    en son jimi hendrix entryleri okuyorum adamin biri "ölmedi, tanriya gitar calmasini ögretmeye gitti" tarzi birsey yazmis. bu istisna degil dolu böyle sacma sapan yorumlar.
    ben sana nasil saygi duyup klasik yobaz küfürleri etmiyorsam*, sende insanlarin inandigi, sevdigi, kulu oldugu tanri* hakkinda sivilceli liseli arkadasinla konusurmus gibi konusma diyor ve gözlerinden öpüyorum.`:özellikle hosgörülü ve saygili ateist kardeslerimin`
  • yanlış bir: aq gavuru değil aq kafir demen lazım. biri yanlış inançlı*diğeri inançsız* anlamında.

yanlış iki: ateist biri tanri ile ilgili farazi diyalog kurabilir. burada din eksenli bir eleştirinin şeriata kadar yolu var ki o zaman ateistle ilgi daha radikal tavırlar takınmak gerekiyor. kaldı ki jimi hendrix örneğinde tanrı hakkında aşağılayıcı bir söz yok.

yanlış üç: insanların sevdiği, saygı duyduğu hakkında ileri geri konuşma demişsin ama mütedeyyin kesmin ateistler ile ilgili dini açıdan yorum yapabiliyorken, ateistler neden mantıki, rasyonel yorum yapmasından rahatsız olduğunu açıklamamışsın.
hesabın var mı? giriş yap