şükela:  tümü | bugün
  • cumhuriyet'te yayınlanmış yaran röportaj. kemal göktaş tarafından chp'li milletvekili prof. dr. sencer ayata'ya sorulmuştur.

http://www.cumhuriyet.com.tr/…ktasina_getirdi_.html

röportajdan:

• akp eğitim sistemini altüst ettiği için vasıflı işgücü yetiştiremiyor. önceki birikimi aşağılıyor, kaçırıyor, yok etmeye çalışıyor. bu türkiye’nin büyük dramı. bu kesimi savunanlara elitist diyorlar. akp ne derse desin bu kesimi savunmaya devam etmeliyiz.

• akp en zenginlerin, en güçlülerin partisi oldu. akp elitist bir partidir. rantiye, sömürücü, baskıcı, gösterişçi, tüketime dayalı, israfçı bir elitist parti. ama bakın kültür bakımından çok da başarılı değil. bir kültür sermayesini oluşturmakta zorlanıyor. chp bürokraside yok, zengin bir sınıfı yok, hiçbir zaman chp burjuvazinin partisi olmadı... chp’ye yakın olan elitler kim? sanat çevreleri ve akademisyenler. özgürlüğe, demokrasiye önem veren, yayın, araştırma, inovasyon yapan, patent bulan ‘elitlerle’ chp arasında bir kesişme var. ama ben bunda hayıflanacak bir taraf görmüyorum.

• biz esas olarak dedik ki, ‘biz sosyal demokrasinin sosyal adalet, eşitlikçilik sosyal politika boyutuna ağırlık verelim.’ geçim, işsizlik, sosyal devlet, vatandaşın güvencesi... bu öne çıktığı için laiklik kısmen ikinci gündeme düştü ama bu laikliğe önem vermemekten kaynaklanmadı. tabanımızı laiklik konusunda kimse başka yere sürükleyemez.

• türkiye bu iki uçtan çekiştiriliyor. bu yüzde 30 türkiye’nin vasıflı işgücünü de oluşturuyor. vatandaşın yüzde 70’i ise haklı olarak o gün “ben temel ihtiyaçlarımı nasıl karşılarım?” diye soruyor. biz bu ikinci vatandaş kütlesine, bu sosyal politika söylemiyle yönelmeye çalıştık.

• chp’ye şu bilinç geldi: demokrasi iktidarın tasarruflarının demokrasi çerçevesinde sınırlandırmaktır. keyfi rejime gidilmemesidir. insan haklarının korunmasıdır. emin olun bu paket chp’lilerin kafasına yerleşti büyük ölçüde. o bağlamda baktıklarında chp’liler mağdurları daha çok görüyor. bu, çizgi haline geldi. bu chp’den öyle mutluyum ki.. vekillerimiz şudur budur demeden bütün mağdurları savunuyorlar.

• bugün ‘chp daha çok laiklik demeli’ diyenlerin bir bölümü de dün ‘chp laikçi’ diyenlerdi . bizde laiklik yeterince iyi anlaşılmadı.