şükela:  tümü | bugün
  • (az sonra söyleyeceklerim hiçbir kuruma dair değildir. belki de öyledir bilmiyorum. siz ne anlıyorsanız o, beni bağlamaz. hiçkimseyle hukuki boyutta uğraşmak istemiyorum, param yok çünkü.)

ben. bugün diplomamı aldığımda sicilime işlendiğini öğrendim.

öncelikle sizlere teşekkür etmek istiyorum. belki hatırlarsınız okulumda bir sergi açılmıştı. (bkz: sosyal bilimler lisesindeki aşırı bilimsel sergi) ben bu sergiyi gördüğümde oradan kaldırılması için çabaladım. birkaç saat sonra ekşi'ye yazdım ve gündeme düştüğünde haber sitelerine de düştü ve sergi apar topar kaldırıldı. serginin bulunduğu yerde kameralar olduğu ve sergiye ait fotoğrafları bizzat çektiğim için kendimi saklamadım. zaten saklamam için bir sebep yoktu çünkü kamuya ait bir kurumda, okulun giriş kapısının önünde ve herkesin görebileceği bir yerde açılan sergiye ait fotoğrafları paylaşmıştım. yazdığım yazıda herhangi bir hakaret unsuru yok, dilerseniz bakabilirsiniz. kamuya ait bir alandaki sergiyi paylaşmak suç değildir ve ben bir suç işlemedim. şayet okul hakkında yazı yazmak suç olsaydı ve okulun fotoğraflarını çekmek uzaklaştırılma sebebi olsaydı, okulda 400 kişi varsa 300ünün instagram'da yaptığı paylaşımlardan dolayı uzaklaştırılması gerekirdi.

serginin gündemde olduğu süreçte bana hiçkimse bir şey söylemedi. fakat 5-6 gün sonra okul müdürü yanına çağırdı ve yanında emir erleriyle birlikte bana bağırdı çağırdı. yazıyı silmem için beni tehdit etti, ben de silmemekte ısrar ettim. daha sonra dışarı çıkardı beni ve sınıfa geri döndüm. birkaç dakika sonra rehber öğretmeni beni çağırdı ve disiplin işlemlerinin başladığını söyledi.

o yazıyı yazdığımda okul idaresiyle epey sorun yaşayacağımı biliyordum ama yaptığım bir suç olmadığı için okuldan uzaklaştıracaklarını tahmin edememiştim. ilk başlarda epey direndim, "okul hakkında yazı yazmak" bir disiplin gerekçesi olmadığı için itiraz ettim. dava edeceğimi söyledim ama benimle anlaşma yoluna gittiler. (sanki ticaret yapıyoruz.) suçu sene sonunda sileceklerine dair okul idaresi bana söz verdi. benim amacım o sergiyi oradan kaldırmaktı ve başarmıştım. küçük eniştemin egosu epey sarsıldığı için zaten silecekleri bir disiplin cezası için sınav senemde kimseyle uğraşmak istemedim. isterlerse 1 hafta uzaklaştırsınlar zaten silinecek diye düşünmüştüm çünkü söz vermişlerdi. fakat kurda kuzu emanet etmek hatalı bir davranıştır.

ben başarısız bir öğrenci değilim. bunları anlatmak hoş değil ama kendimi savunabilmek adına söylemem gerekiyor. benim 12. sınıf karne ortalamam yüz üzerinden doksan sekizdi fakat e-okul sisteminden iki adet takdir belgemi sildiler. daha önce youth exchange and study projesinde edindiğim başarıyla 17 yaşında educationusa programında yapılan bir proje sayesinde amerikan büyükelçisi john bass ile görüştük. geçen senenin yazı kaliforniya'ya gitmek için sekiz bin dolar amerikan hükümetinden burs aldım. demek istediğim ben başarısız, haylaz bir öğrenci değilim ve daha önce hiçbir disiplin cezam yoktu. akademisyen olmak istiyordum fakat ilerde bunun bana engel olacağına eminim çünkü bu hukuksuz cezayı sicilime işlediler.

o gün yanınıza çağırdığınızda yazdığım yazıyı silseydim bu disiplin cezası bana verilir miydi? "okul hakkında yazı yazmak" bir disiplin gerekçesi olduğu için değil siz kendi egonuz sarsıldığı için verdiniz bana bu cezayı. bu yaptığınız adil değil ve suçtur. sigara içmenin kınama cezası, okulda açılan bir sergiyi paylaşmanın uzaklaştırma cezası olduğu bir okulda okul arkadaşına çatalla saldıran öğrencinin disiplin cezası okul sonunda siliniyor ama benim cezam sicilime işleniyor. sileceğiz diye söz veriyorsunuz ve beni dava etme kararımdan vazgeçiriyorsunuz ama sözünüzü tutmuyorsunuz. nerede kaldı lan sürekli bahsettiğiniz ahlak?

ne yapacağımı bilmiyorum. artık sicilime işledikleri için elimden gelen bir şeyler var mı? akademik alanda çalışmama ve yurtlar için vs. burs almama engel olacak mı bu durum? tavsiyelerinize ihtiyacım var.

edit sebebi: okulda olan bir olayı daha yazmıştım ama elimde video ve resim olmadığı için iftiraya gireceği ve ceza alacağım söylendi. ben de bu yüzden sildim.

edit: e-okuldan takdir belgesinin silinemeyeceğini söylemiş bir yazar. ayrıca yazmak istedim buraya. aç bak bakalım yönetmeliği, disiplin cezası olan öğrenciler belge alabiliyorlar mı.
  • ortaokul 'da mı çaylak sırasına girdiniz arkadaş diye sitem edilesi bir liseli arkadaşımızın başına gelmiş kaypak olay.
  • zorunlu üst edit 2: genç arkadaşımızın başına gelen olayın tarihine hiç bakmamıştım, olayın yaşadığı tarih, genelge tarihinden yaklaşık bir ay öncesine tekabül ediyor. uyarısı için hayatinsaninbayavaktinialiyor a teşekkürler.

yine de 2007 tarihli disiplin ve ödül yönetmeliğinin 12.maddesine göre :cezayı gerektiren davranışlar şunlardır:

..............

18) bilişim araçlarını, okul yönetimi ile öğretmenin bilgisi ve izni dışında konuşma yaparak, ses ve görüntü alarak, mesaj ve e-mail göndererek, bunları arkadaşlarıyla paylaşarak eğitim-öğretimi olumsuz yönde etkileyecek şekilde kullanmak.....

yani sosyal medyanın kullanılmasına ilişkin genelgeden önce de mevcut bir yasak vardı. tabi bu yasak eğer ki bu tarihten sonra değişmediyse veya kaldırılmadıysa ayrı fakat onun haricindeki durumlarda ceza yine kanuni dayanaktan yoksundur denilemez.

zorunlu üst edit: bir arkadaşın yazısı neticesi aklıma gelen bir durum

meb, 2017/12 sayılı genelgesinde tüm okullarda kameralı veya benzeri bir kayıt cihazı kullanımın bir disiplin suçu olduğunu ve bu kullanımın,yasal izin olmaksızın meydana gelmesi durumunda öğrenci için disiplin kurulu kararıyla uzaklaştırma veya diğer disiplin cezalarından birinin uygulanacağını açık şekilde yazmış. yani karar, genelge içeriğine uygun bir karar. o yüzden süresi içinde başvursan bile netice değişmeyecek. izinsiz bir foto kullanma durumu söz konusu. yani olayın muhalefetle falan alakası yok. o yüzden yazıda o kısımları sil. muhalefet meselesini gündeme getirerek destek beklerken yalancı konumuna düşme derim.

uzaklaştırma kararı ve olayın gerçek olduğunu varsayarak hukuki tavsiye vermeye çalışayım.

uzaklaştırma kararını açıklayan ve sana tebliğ edilmiş olan belgeyi, gerekçesinin kanuni dayanağı olmadığı sebebiyle uzaklaştırma kararının geçersizliğine dair idare mahkemesine başvuracaksın. devamı artık dosya üzerinden incelenecek. eğer olay anlattığın sebeple gerçekleşmişse uzaklaştırma kararı geri alınacak ve sicilinden silinecek.
  • extracurricular activity diye bir kavram var; tanım olarak buna uymuyor. ancak ileride okuldan uzaklaştırılma pahasına aldığın aksiyonları uygun bir dille muhataplarına aktarırsan; bu global organizayonlarda görev/iş bulmana yardımcı bile olur.
  • zamanında evrensel gazetesine ropörtaj verdiği için okuldan atılan liseli bir arkadaşım vardı. ülkece değişen hiç bir şey yok.
  • evladım o kadar büyütme. bi bok olmaz, sabıka gibi bakacak bişey değil disiplin cezası. asker-polis olmak istiyorsan problem olur en fazla
  • başlık'taki entry'yi okuduğumda aklıma direk ortaokul ve lise'de iken tören yapılacağı zamanlarda (bkz: 23 nisan) (bkz: 19 mayıs) okul'a gitmemem ve evde hunharca uyku keyiflerim aklıma geldi.

o dönemler de hocalar "okula gelmezseniz sizi disipline veririz" diyorları ve tabiki benim zihniyetimdekiler de "tabiki geleceğiz ve törende bulunacağız" diyorlardı ancak sonuç hep aynıydı. sınırsız yatış ***

e-okul konusunda ve bunun ileri ki yaşantınızda size zorluk çıkarabileceği noktasında kesin olarak bir engel teşkil etmeyeceğini belirteyim. ancak siz yine de ben suçlu değilim ve haklarımı alırım ve kimse benimle oyun oynayamaz derseniz savcılığa suç duyurusunda bulunmanızı tavsiye ederim. diplomanızı aldığınıza göre ve ara sınıf olmadığınıza göre savcılık gerekli yazışmaları yapar ve ilgili memurlar yargılanırlar. kamu davasının açılırsa duruma göre mahkeme kararıyla ilgili düzeltmeler yapılır. sizin bu konuda dava takibi yada masrafı yapmanıza gerek kalmaz.
  • hadi diyelim işlediler ne olacak yani. akademisyen olma zaten bu ülkede liseyi terk et bir iş bul kendine çalış şimdiden. akademisyen olup ne yapacaksın ?
  • rezaletin daniskasi.