şükela:  tümü | bugün
 • sahip olunan üretim kaynaklarının en rasyonel şekilde kullanılmamasıdır.işçilerin işe alınmadığı, çalışmadığı görülür.
 • keynes'in özellikle savunduğu şeydir. klasiklerin tam istihdam zımbırtısına alternatif olarak çıkarmıştır. der ki keynes: ekonomi dengededir ancak bu denge kalsiklerin savunduğu gibi bir tam istihdam dengesi değil eksik istihdam dengesidir.
 • (bkz: tam istihdam)
  (bkz: istihdam)
 • bir ekonomide üretim öğelerinin varolan teknolojik düzeye göre tam ve etkin bir şekilde kullanılamamasıdır.bu durumda çalışabilir nüfusun bir kısmı is bulamamaktadır.istihdamı arttırabilmek için toplam talebi arttırmak gerekir.böylece firmalar satışlarını arttıracaklar, satışları artan firmalar üretimlerini arttırmaya karar verecekler ve emek istihdamını arttıracaklardır.

  (bkz: aşırı istihdam)
 • tarımın ağırlıkta olduğu, ücretsiz aile işçilerinin yoğunlukta olduğu ve işsizlik sigortasının olmadığı ülkelerde, işgücünün gerektiği gibi değerlendirilmemesi durumudur. ikiye ayrılır:
  1. zamana dayalı eksik istihdam: kısa süre çalışıyor olduğu için ek bir iş arayan ve bu işte çalışmata müsait olanların durumudur. zamana dayalı eksik istihdam sayılması için kişinin ek çalışmaya istekli ve müsait olması ve normal çalışma süresinden daha kısa süre için çalışıyor olması gerekir
  2. yetersiz istihdam:
  -niteliğe dayalı eksik istihdam: işçinin vasıflarını tam kapasiteyle kullanamıyor olmasıdır; bilgisayar mühendislerinin garsonluk yapması gibi.
  -gelire dayalı eksik istihdam: normal süreyle çalıştığı halde geliri çok düşük olduğu için ek çalışma isteme durumudur
  -aşırı çalışmaya dayalı eksik istihdam: gelirinin azalacağını bilmesine rağmen daha az süreyle çalışma isteme durumudur-geceleri fazla mesaiye kalmak istemeyen işçiler gibi
 • son açıklanan tüik verilerine göre, 2007 yılı üçüncü çeyrek itibarı ile ülkemizde eksik istihdam oranı 2.8%'dir.
 • bireyin işsizlik halinin sürmesi durumunda geçiminin asgari düzeyde teminini sağlamak için bireyin sahip olduğu eğitim ve niteliğine uygun olup olmadığına bakmaksızın, elde etmeyi beklediği gelirin altında çalışmayı göze aldığı durumlarda eksik istihdam durumu ortaya çıkar. birey, işsiz olmamakla birlikte gerçekte kendisini işsiz durumunda hissetmektedir. bilhassa tarımsal üretimin yoğun olduğu ve işsizlik sigortası gibi sosyal güvenlik uygulamalarının gelişmediği ülkelerde eksik istihdam yoğun olarak yaşanmaktadır.
 • tugce nin ablasinin calisma performansinin genel tanimi ve
  aramizdaki iletisimin sekteye ugramasinin temel nedenlerindendir.
 • (bkz: underemployment)

  örneğin: doktorun garsonluk yapması.
 • türkiye'de hiç ama hiç tartışılmayan, üzerinde konuşulmayan, aman iyi kötü bir işi var işte denilerek göz ardı edilen bir husus. adam iktisat bitirmiş ingilizce öğretmeni olmuş, orman fakültesinden mezun ön muhasebeye bakıyor, su ürünlerini bitirmiş poğaça satıyor. bakınca hepsinin işi var ama hepsi mutsuz, az kazanıyor, geçinemiyor.

  kağıt üzerinde görmeniz mümkün değil bu insanları, hepsinin babalar gibi işi var, kimi haftada 10 saat anca çalışıyor kimisi evinin yolunu bulamıyor. kimse önemsemiyor bu durumu, kimse istatistiklerinde yer vermiyor.

  tunus'ta da öyle oldu. üniversite mezunu bir genç iş bulamadı simitçi oldu. kağıt üzerinde, işsizlik istatistiklerinde görünmüyordu, çalışıyordu, istihdam edilmişti güya. sonra bir gün işi gücü olan bu adam tuttu kendini yaktı...hala sönmedi o yangın.