şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "her şeyim tam, bütün isteklerim hedeflerim yerinde istediğim gibi sevgilim var, başarılıyım, belli bir karizmam var param var" diyen insanlardan dahi duyduğumuz "ama gene de sanki bir şeyler eksik, bunlar bana tat vermiyor" diyen pek çok insanın olağan hali... kimi zaman bu duyguya karşı insan vurdumduymaz takınır, kendini sıradan şeylerle oyalamaya çalışır; kimi zamansa bu duygu hiç dayanılamayacak bir hal alır.

  bu duygunun temel kaynağı, insanın hayatına allah'ı dahil etmeyişi o'na teslim olmayışıdır. allah'a karşı o kadar ilgisizdir ki hatta eksikliğin allah'a kul etmemekten kaynaklı olduğunu dahi anlayamaz. fıtratı gereği acıkır, karnını doyurur; ama varlığının ve dünyaya gelişinin en büyük (hatta tek sebebini) yerine getirmediğinden ne kalbini ne aklını doyuramaz. kimilerinde bu sebeplerden huzursuzluk, tatminsizlik, madde bağımlılığı, kendini bir şey sanma, sürekli bir heyecan arayışı gibi değişik çeşitli yol açtığı haller mevcuttur.

  bu yüzden ceketin sağlam, araban gıcır, kolunda sevgilin var; ama eksiksin be oğlum. bir şeyler tam değil bir yavanlık var.

  başarılısın, başarmak için hırslısın, karşı cins sana hasta, istediğim erkeği elde ederim sanıyorsun ama kimse senin duygusal bunalımlarını, içinde yükselen kötülüğü kıskançlığı kibri ayıklayamıyor be kızım.
 • hiç bir zaman tam olamayacağız ama mutlu olmayı bir gün öğrenirsek belki olabilir
 • gittim hem de öyle bir gittim ki arkama bakmadim.2 yil direkt olay o arkaya bakmayisimi hem aklimda yer edinerek gecirdim. butun dusunceler,butun istekler herseyi bagliyordum. uzun zaman gecti unuttum gercekten bir yerde okumustum ilk unutmaya sesiyle başlar diye belki de yanlis biliyorum ama sosyal medya olmasa yuzunu de pek hatirlamazdim.

  zor geliyor hayat tek başına en baslarda derslere ise verdim kendimi de simdi zor olmaya basladi. bazen hissediyorum bir eksiklik bu tam olarak ne bilmeden hissediyorum iste tam degilim.

  yalnizlik mi desem bilmiyorum ama degil gibi de sanirim yakin bir eksiklik hissediyorum. acikcasi cok bos gelmeye basladi insanlar diyebilirim. yeni bir baslangic icin ne umudum var su aralar ne de enerjim gercekten eksigim.
 • büyük bir boşluğun içinde bulunma durumu.
  sanki bütün duygular unutulmuş, bütün anılar mühürlenmiş. amaçsızlık, yalnızlıkla harmanlanmış tepende beklerken yaşamanı bekliyor herkes.
  o'nun eksikliği.
 • benzer bir duygu icin
  (bkz: asagilik duygusu)