şükela:  tümü | bugün
  • aldente!muhteşem bir trakya yemeği ilk olarak bir arkadaşımın evinde yemiştim sonra sırf o yüzden onunla olan arkadaşlığıma devam ettim deneyin görüceksiniz!
  • (bkz: eksimik)
  • süper trakya bekar yemeğidir.
  • (bkz: izvar)bir arnavut olarak hiç sevemediğim, çocukluğumda kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez üyesi.
  • az yağda kızarmış biberin üstüne daha ateşteyken ekşimiği basıp üstünü ve altını kaparlar. on dakika sonra ekşimikler de hafif eriyip kavrulmuştur. yeme de yanında yat.

bir de biberleri kalka kalka doğrayıp ekşimiğe atıp bir kavanoza doldurun, üstüne de maya niyetine bir kaşık yoğurt çalın. ortalama bir kaç hafta sonra ekşiyle tuzlu arasında bir kahvaltılık elde edersiniz. bu da ekşimikli biberdir.
  • dogranmis biberler yagda kavrulduktan sonra bir miktar salca ve ardindan kesik ilave edilir ve kesik kivamini buluncaya kadar pisirilir. uzerine pul biber serpilerek servis edilir. bu haline biberli kesik de denir.
  • bu muhteşem şeyde emeği geçenlerden biri olan ekşimik nedir diye soran olursa diye, ben sordum ondan diyorum, çökelek benzeri bi şey* olduğunu söylemek lazım gelir. sonrası iyilik güzellik işte.
  • tadi harika olan otantik bir yemek. degisik tatlar arayanlarin deneyebilecegi farkli bir lezzet.
  • bunun adı çosevgili trakyamda "kesikli biber"dir ve kahvaltıda yenir. sıcak ekmek ve tereyağı ikilisiyle bambaşka tadlar verir. normalde biber sevip yemeyen binsan olarak kesikli biberi severim, yerim ve bolca tüketirim.
  • (bkz: soka)