şükela:  tümü | bugün
  • sıkıntınız nedir?masallah biri karadenize laf sokan bir başlık açmasın.hepiniz doluşuyorsunuz.bir çoğunuzda bölgeyi görmemiş insanını tanımamıştır.bu bölgeyi rize ve trabzondan ibaret sanıyorsunuz.iş comarlıga gelirse bizi cebinden çıkaracak bir sürü bölge sayarım

kıskanıyor musunuz lan yoksa?
  • kesinlikle katılıyorum. karadeniz bölgesi trabzonu ve rizeye genellikle sevmez. ayrıca trabzon ve rize de birbirini sevmez. düşmandır. ayrıca çok duyduğum ama yanlış bildiğiniz birşey daha karadenizliler laz değildir. lazlar sadece rize ve artvinde bulunur. trabzonlularun geneli laz değildir hiç laz yoktur demiyorum ama çok çok çok az sayıdadır.
  • ben çoğu karadenizli'den iyi gezmiş, bir kaç ayımı sadece bölgede gezmeye vermiş biriyim. sahil yolu yokken kullanılan dağ yolları hepsini gezdim.

hopa'da güya en demokrat denilen yerde bir akşam balıkçı barınağında rakı balığa davet edildim. rakılar kondu. biri lambanın anahtarına dokunmuş yanlışlıkla. mekan sahibinin ağzından çıkan cümle bende derin bir sessizliğe ortamda kahkahalara neden oldu: noldu la mum söndü mü oynayacağuz daha bir kadeh içmeden?

ya dedim sizin demokrat halinizi sikeyim dedim. kalktım otele gittim.

geçelim, burası artvin, hopası, arhavisi, kafkasoru, rizesi, atinası ve trabzon ise başlı başına bir facia zaten. en sevdiğim köy ise rize'nin şenyuva köyü oldu. gerisinde ordu'ya kadar zerre hazzetmedim. ya sevmek zorunda da değilim, onlar da bana bayılmıyor zaten ama yok ısınamadım. bir şovenlik, bir kendini beğenmişlik. bıçak alacaksın trabzon'da adam esnaf mı bedava mı veriyor, dövecek mi belli değil.

sevmedim, sevemedim bu kadar.