• tarihin hiçbir döneminde, hiçbir coğrafyada, hiçbir toplumda her konuda her şeyi bilen biri olmadı, olmayacak. bunun yanında insanlar farklı konularda fikir sahibi olabilirler. uzmanı olmamalarına rağmen hakkında konuştukları birbirinden farklı konularda uzman olduklarını açıkça ya da imaen belirtmedikleri sürece insanları herbokolog olarak nitelendirmek doğru değil. diğer yandan, uzman olmamalarına rağmen bir insanın x hakkındaki bilgisi y kişisinden fazla olabilir. bu o kişiyi y kişi karşısında göreli olarak uzman konumuna yükseltebilir. örneğin ben futbol uzmanı olmayabilirim, ama hakemin çaldığı hatalı ofsaytı kameraların bana sağladığı avantajla daha iyi süzebilir ve o hakemi eleştirebilirim. bu beni herbokolog yapmaz. aynı şekilde bana nelson mandela diye morgan freeman'ın fotoğrafını gösteren kişiyi hafif bir istihza ile düzeltmem beni ne herbokolog yapar, ne de siyaset/sinema uzmanı.

özetle, insanların her konuda fikirlerinin olması o insanları herbokolog yapmaz. yeri gelir bir profesör, düşük eğitimli birinden daha yanlış analizler yapabilir. herbokologluğu yüceltmiyorum, ama her konuda fikir sahibi olan her insan herbokolog değildir. yeterince iyi bir soyutlama yetisi olan bir insanın her konuda nitelikli fikirleri olabilir. soyutlama becerileri kısıtlı bir insan ise, ister akademisyen olsun, ister çoban; zihninin dar kıvrımlarında boğulmaya mahkumdur. mesele tikelde tümeli, tümelde tikeli görebilmektir.
  • yazar ekşide yazanların yüzde doksan dokuzunu herbokoloğa çevirmiş. aynı mantığa göre kendisi de bir çeşit herbokolog oluyor. insanlar ben uzmanım diye yazmıyor ki. fikrini özgürce yazmak istiyor. illaki kastettiği sınıfta olanlar da vardır. ancak, yüzde doksan dokuzu diye genelleme yaptın mı kendisini de o çuvala doldurmuş olur.
  • --- spoiler ---

bilgi sahibi olmasına rağmen fikir sahibi olamayanların oluşturduğu platform.
    --- spoiler ---

bilgisi varsa gerçekten konunun uzmanı olabilir mi sayın master degree herbokolog ? diye sormak istediğim yazarımsı tarafından kurulan verimsiz taban.
  • gerçekten tam bir türkiye simülasyonu ekşisözlük. yüzde doksan dokuzunun ekonomi, spor, siyaset, felsefe, teknoloji, müzik, edebiyat, çay çorba ne varsa kesin ve kendinden emin ahkamları var. bakın bilgi diyemem, düşünce diyemem, fikir diyemem, başka bir tanımlaması yok ahkamdan başka. ama bu insanlara göre kesin ve net bunlar doğru. adam hiç profesyonel futbol oynamamış, burada senelik beş milyon euro para kazanan adamı gömmek peşinde. bakın gerçek hayatın aynısı, bu arada ben ekonomistim benden iyi mi bileceksiniz?
hesabın var mı? giriş yap