şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bilir kişi)
 • bir arsaya ya da yapıya belli ölçütlere göre değer biçme işi..
 • uzman incelemesi.
 • afedersiniz ama cok gotu kalkik bir tabirdir. "expertiz, o yee sahaneyiz biz superiz!!" nereye kadar? insan biraz alcakgonullu, bi parca mutevazi falan olur*.. raporlari bile vardir "expertiz!!" diye gecinenlerin. (hayir deli raporu deil)
  (bkz: ekspertiz raporu)
 • menkul ve gayrimenkul değerleme işlemi. son yıllarda özellikle bankacılık sektörünün hızlı büyümesinin etkisiyle bu işi yapan şirket sayısında hatırı sayılır miktarda bir artış olmuştur.
 • --- spoiler ---

  ikinci el bir araba alacakken, sahibini dinlediğiniz kadar arabayı da dinlemelisiniz.
  arabanın dilinden anlamıyorsanız endişelenmeyin, bu işin de uzmanları var. araç alırken "ekspertiz" diye tabir edilen, uzman kişilere aracın gösterilmesi işlemi, taşıtı aldıktan sonra sizi bir çok dertten kurtarır.
  almayı düşündüğünüz aracın ;
  ciddi bir kaza geçirmiş olması ya da
  mekanik arızası olması gibi teknik risklerden,
  aracın çalıntı olması,
  vergi borcu bulunması,
  hacizli veya rehinli olması gibi hukuki risklerden dolayı
  kaygı duyabilirsiniz. bu kaygılardan kurtulmak için her otomobil, motorundan kaportasına kadar titiz bir ekspertiz işleminden geçirilir ve sonuçları ekspertiz firmalar tarafından sizinle paylaşılır. hatta aracın tescil işlemleri müşteri adına ekspertiz bayisi tarafından gerçekleştirilir.
  bazı ekspertiz firmaları hizmetleri karşılığında garanti vermektedir. belirli yaş ve kilometre sınırı altındaki araçların ekspertizinden sonra, genelde 1 yıl olmak üzere sınırsız ya da firmaya göre değişen kilometrelere garanti verilmekte. firmanızı seçerken, size verdiği hizmetin içeriğinde hangi aksamların kontrol edildiğini, garantinin neleri ne kadar süre kapsadığını sormayı unutmayın.
  --- spoiler ---
 • otomobil için kullanılıyorsa bildiğin arabaya bakan ustadır.

  ekspertiz ne la?
 • siz siz olun aracınızı sıfır alsanız dahi ilk iş ekspertiz yaptırın. niye mi?
  18 yaşındaki alman menşeili otomobilimizi satarken aracın araçta boya olmadığına emin olduğumuz halde araç fabrika çıkışı tavan boyalı çıktı da ondan.

  varsa aracınızda böyle bir kusur değişim bedel iadesi/indirimi istersiniz. elinizde de üretim kaynaklı bir kusur olduğuna dair sağlam bir belge olur kafanız rahat olur.
 • şu ekspertiz lafını kullanan tiplerin ağzına kürekle değil küreği yapan fabrikanın binasıyla vurup vurup rahatlama isteği uyandırıyor.
  ulan çocuğum bilirkişi desene, uzman desene, usta desene.
  hangi salak hangi ara şu lafı icat etti lan.

  bi bu ekspertiz lafı var, bi de +18 klişesi var, ikisine de son derece kılım. (doğrusu 18+ yani 18 ve üstü)

  la olm çok zorlamayın şu ülkeyi ya, kırıldı zaten, hala inatla ekspertiz de ekspertiz diye inat ediyorsunuz.
 • dolandırıcıları gırla olan sektör,yalan beyan cezalı bir durum olduğu için bankaya vermeyeceğinize dair bildirimde bulunduğunuzda kaşe ve imzasız eksper raporu çıkartıyorlar.kime veriyorlar bu raporu diye sorarsınız faizsiz,finansman sağlayan kurum ve kuruluşlara.