• (bkz: bilir kişi)
  • bir arsaya ya da yapıya belli ölçütlere göre değer biçme işi..
  • uzman incelemesi.
  • afedersiniz ama cok gotu kalkik bir tabirdir. "expertiz, o yee sahaneyiz biz superiz!!" nereye kadar? insan biraz alcakgonullu, bi parca mutevazi falan olur*.. raporlari bile vardir "expertiz!!" diye gecinenlerin. (hayir deli raporu deil)
    (bkz: ekspertiz raporu)
  • menkul ve gayrimenkul değerleme işlemi. son yıllarda özellikle bankacılık sektörünün hızlı büyümesinin etkisiyle bu işi yapan şirket sayısında hatırı sayılır miktarda bir artış olmuştur.
  • --- spoiler ---

ikinci el bir araba alacakken, sahibini dinlediğiniz kadar arabayı da dinlemelisiniz.
    arabanın dilinden anlamıyorsanız endişelenmeyin, bu işin de uzmanları var. araç alırken "ekspertiz" diye tabir edilen, uzman kişilere aracın gösterilmesi işlemi, taşıtı aldıktan sonra sizi bir çok dertten kurtarır.
    almayı düşündüğünüz aracın ;
    ciddi bir kaza geçirmiş olması ya da
    mekanik arızası olması gibi teknik risklerden,
    aracın çalıntı olması,
    vergi borcu bulunması,
    hacizli veya rehinli olması gibi hukuki risklerden dolayı
    kaygı duyabilirsiniz. bu kaygılardan kurtulmak için her otomobil, motorundan kaportasına kadar titiz bir ekspertiz işleminden geçirilir ve sonuçları ekspertiz firmalar tarafından sizinle paylaşılır. hatta aracın tescil işlemleri müşteri adına ekspertiz bayisi tarafından gerçekleştirilir.
    bazı ekspertiz firmaları hizmetleri karşılığında garanti vermektedir. belirli yaş ve kilometre sınırı altındaki araçların ekspertizinden sonra, genelde 1 yıl olmak üzere sınırsız ya da firmaya göre değişen kilometrelere garanti verilmekte. firmanızı seçerken, size verdiği hizmetin içeriğinde hangi aksamların kontrol edildiğini, garantinin neleri ne kadar süre kapsadığını sormayı unutmayın.
    --- spoiler ---
  • otomobil için kullanılıyorsa bildiğin arabaya bakan ustadır.

ekspertiz ne la?
  • siz siz olun aracınızı sıfır alsanız dahi ilk iş ekspertiz yaptırın. niye mi?
    18 yaşındaki alman menşeili otomobilimizi satarken aracın araçta boya olmadığına emin olduğumuz halde araç fabrika çıkışı tavan boyalı çıktı da ondan.

varsa aracınızda böyle bir kusur değişim bedel iadesi/indirimi istersiniz. elinizde de üretim kaynaklı bir kusur olduğuna dair sağlam bir belge olur kafanız rahat olur.
  • expertiz, expertiz uzmanı ve ekspertiz uzmanı ile birlikte mükemmel bir plaza dili örneğidir. öyle ki ne anadilini biliyorsundur ne de ödünçleme yaptığın dili bilinçli bir biçimde kullanıyorsundur; hatta ödünçlediğin sözcüğün anlamını bile bilmeden ödünçleme yapacak cahil cesaretine sahipsindir. öyle güzel bir örnek.

plaza dili dediğime de bakmayın. "plaza" dünyanın gerçeklerinden uzak, sanal bir dünyanın yaşandığı, dolayısıyla dillerin gerçekliklerinden de kopuk bir ortam olarak imgeleştirilmektedir. terim üretmek için ideal veya doğal bir ortam değildir yani - ancak ürettikleri terimleri topluma öyle veya böyle dayatarak, toplumun dil algısını etkilemektedir. bu bir sorundur.

expertise ile bilirkişi sözcükleri aynı kavram alanında değildir; ya kesişim kümelerinden bahsediyoruzdur ya da expertise, bilirkişi sözcüğünün kavram alanını tamamen kapsamaktadır.
  • evdeki bir sorun nedeniyle sigorta aracılığıyla ve ilk defa evdeki hasar onarım nedeniyle kendileriyle muhatap olup müthiş ,oturdukları yerden güzel kazanç sağladıklarını gördüğüm meslek.

alt kata tuvaletten su akıyor.
    sigortayı arıyorum ekspertize yönlendiriyor.
    adam elinde bir tutanakla gelip akan yere bakıyor ve çekip gidiyor.
    tesisatçı, fayansçı ustayı ben buluyor, koşturuyorum iş bitiyor maliyeti bildiriyorum.
    dosyaya bir bakıyorum benim bildirdiğim tutar hasar bedeli, hasar bedeli kadar da sigortaya masraf çakıp dosyayı kapattırmışlar.
    vay be, diyorum sadece.
    acemilik de kötü bir şey.
hesabın var mı? giriş yap