şükela:  tümü | bugün
  • almayı düşündüğüm araba sahibini tanımadığımdan doğal olarak ekspertiz raporu çıkardım ve raporda araçta değişen yoktu. sahibi ise 5 yıldır kullandığı arabada değişen olup olmadığını bilmiyor her ne hikmetse.
    eğer aracı ekspertiz raporuna göre alsaydım güzel bir bardak soğuk su içecektim.çünkü araçta 2 parça değişen var. peki nasıl oldu bu durum hemen anlatayım ki yarın sizler de araç aldığınız zaman bu ders olsun

ekspertizden sonra yıllarını kaporta işine vermiş ustama götürdüm araca baktı 2 kapı değişmiş dedi. sahibinden çok ben şaşırdım.
    iyi de ekspertiz raporu böyle demiyor dedim beni yanına çağırdı usta ve gösterdi

araç özel bir serviste orjinaliyle mükemmel bir şekilde değiştirilmiş ve exper de vidalara ve mikron değerlerine bakarak karar verdiği için bu durum gözden kaçmış.

siz siz olun araba alacakken önce ustanıza ardından ekspertiz servisine gösterin.
  • orjinaliyle mükemmel bir şekilde değiştirilmiş ise kafama takmayacağım durum. zaten değişim kötü ise bunu ekspertiz de tespit edecektir.
  • kapının değişmesi, çamurluğun değişmesi eğer iyi işçilikle yapıldıysa önemli değildir. şase eğilmediği direk bükülmediği taktirde. bunları çok da şeyapmamak lazım ama türkiyede boya bile sorun malesef.
  • tam tersi de mümkündür. son aldığım araca ekspertiz tonla problem çıkardı. ortalama 4 bin liralık masraf çıkar dedi. diğer aracımı yıllardır tamir ettirdiğim ustaya götürdüm aracı. sonuç olarak sıfır (0) liralık masraf çıktı.
  • geçen ay iş yerinden bir arkadaş fiesta aldı, expertizde sorun çıkmamış, ama arkadaş nedense işkillenmiş satıcıdan. bana geldi ( arabadan anladığımdan değil, bir önceki ford arabam her hafta ustaya gittiğinden dolayı tanıdık ustam vardır diye düşünmüş).
    aldık arabayı benim eski ustaya götürdük, sonuç ;termostat ta kaçak çıktı. satıcı eleman da pişkin pişkin, ara ara doldurucaksın onu diyor. lan ben yıllardır araba sahibiyim, daha 1 kere termostata su koymadım, koyanı da görmedim.
    koca expertiz nasıl farkedemiyor bu durumu anlamıyorum.
  • mükemmel bir işçiliğin sanki sahtekarlıkmış gibi sunulmasını sağlayan şeylerdir.
    bir bitmedi şu orijinal takıntısı. sırf elden çıkartırken birileri işkillenmesin diye çizik-darbeli kaportayla geziyorum kaç yıldır.
  • direklerle oynanmadıysa ve boya orijinal rengine uygun kod ve mikronlarla yapıldıysa, parçalar orijinalleriyle değiştiyse, ne önemi var değişenin ve boyanın ?
  • git sıfır al kardeş dedirtendir.

ulan tertemiz işçilikle yapılmış daha ne istiyorsun?
  • iki kapı değişince araç pert mi oluyor, neden üzerine güzel bir bardak su içecektin, araç işlevselliğini mi yitiriyor, gitmiyor mu, durmuyor mu, 19 yıldır bu işi yapan bir adam olarak, halen daha boya ve değişen parçaların aracın değerini neden düşürdüğünü anlamış değilim, bir tarafta iki kapısı değiştiği için çöp gözüyle bakılan arabalar, diğer tarafta sigorta şirketlerinden alınmış pert araçları satın alan insanlar. nasıl bir coğrafyayız amk diyorum her gün.
  • daha önce de yazmıştım tekrar edeyim:

bildiğiniz bir ekspertize götürün arabanızı, sonrasında da sanayiye sokun.

artık sanayi mi kaldı demeyin, çünkü benim aracımda olduğu gibi ekspertizden sağlam raporu alıp eksperin bakmadığı kısımlarda sıkıntı çıkabilir. mesela benim fren kampanalarından biri kırıkmış ve eğer baktırmayıp hız yapsaydım ve ani fren yapmak zorunda kalsaydım muhtemelen şu anda entry giremiyor olurdum.

ekspertiz konusunda da kendi bildiğinize götürün. arkadaşımın başına gelen olay da şu: 2012 model polo buluyor ve ekspertizde sağlam raporu çıkıyor. ama şasi numarasından taratıldığında aracın aslında golf olduğu ortaya çıkıyor. adamlar polonun arkasını golf'ün önüyle lehimlemişler ve ekspertiz buna göz yummuş.