şükela:  tümü | bugün
 • ek atım kalbin gereksiz yere hiç ihtiyaç olmayan bi yerde ve zamanda çarpma durumu
 • (bkz: sistol) (bkz: diastol)
 • eğer günün birinde kalp krizinden öleceksem, bilincimin henüz açık olduğu o kısacık anda neler hissedeceğimi bana şimdiden öğretmiş olan kalp teklemesi. ekstrasistolünü hissetmeyen şanslı kullar için olayın nasıl geliştiğinden biraz bahsetmek isterim.

  kalp normal seyrinde atmaya devam ederken aniden duruyor. hayır efendim öyle sanmıyorum, bildiğin duruyor ve bana yüzyıl gibi gelen o 1 saniyelik duraklamanın ardından, normale göre daha sert olan bir atımla kaldığı yerden devam ediyor. bu tekleme olayı 1 günde defalarca olabildiği gibi bazen de haftalarca olmuyor.

  sebep gayet basit. kalbe; sigara, alkol, ağır yemek, stres, uykusuzluk gibi pek çok dış etken yüzünden fazla elektrik yükleniyor. sallıyorum kalp saniyede 1 defa atıyorsa, fazla yüklenmeden dolayı saniyede 2 defa atıyor ve 2. hafif olduğu için hissedilmiyor. 1 atımlık sürede 2 defa atmış olan kalp normal olarak bir sonraki saniyede atmak yerine dinleniyor.

  (bkz: hele otur bi soluklan yigenim)

  ekstrasistollerin aslında hemen hemen her insanda meydana geldiği söyleniyor ve fakat çoğu kişi bunu hissetmiyor. genelde zararsız olmalarına karşı kötü kuylu olanları da var. ekg testlerinde bu açıkça ortaya çıkıyor.
 • fiziksel olarak hissettiğiniz şey sapanla bir şey atmaya benziyor; kalp koooocaman atıyor ama o kooocaman atışın öncesinde güç toplamak için iyice bir geriliyor, kasılıyor.

  steteskopla dinlediğinizde ise duyduğunuz şey şu:
  güm güm güm ........ güüüüüüüüüüüüüüm
  kalp atışınızı duymadığınız süre 1-2 saniyeyi buluyor. bunları dinledikçe, dikkatinizi bu olaya verdikçe tekleme süresi artıyor, ardısıra gelen kocaman atış da daha bir patırtılı gürültülü geliyor.
 • bundan var bende evet. göğüs boşluğunda bir kuş kanatlarını çırpıyor havalanmak için adeta. ve bunu habersiz yapıyor kerata. "noluyo lan! dur nereye?" diyorsun kalbine. welcome to lustral nights :\
 • çok ilginçtir, kimi insanlarda 'bal'ın neden olduğu durum.

  bende ve babamda ekstrasistol vardı. ki babam doktordur, yıllarca nedenini anlayamadık. babamda yıllardır, bende ise lisede başladıydı. derken ben üniversiteye farklı bir şehre geçtim, nedense ekstrasistol de bende sona erdi.

  derken bir gün annemle konuşurken "babanın kardiyolog arkadaşlarından biri 'bunu bal da yapıyor olabilir' dedi, baban balı kesti, ekstrasistol kalmadı" dedi. farkettim ki arkadaş ben üniversitede hiç bal yemiyorum, zaten sevmem de. evde zorla yedirirlerdi.

  on seneye yakın oldu, ogün bugündür ben bal yemiyorum, babam da ara sıra az miktarda yer, rahatız çok şükür.
 • gastrointestinal sistemin de, oluşmasında etkili olduğu biliniyor. kafeinin etkisi zaten malum. fazla kola içmek bile ekstrasistolü arttırabiliyor. bir de nedense, mevsim geçişlerinde artış gösterir.
 • canının sıkılması bile bunu tetikleyebiliyor. dikkat çekiyorum can sıkıntısı değil, stres değil, sadece bu ekstrasistol denen bokun canı sıkılıyor, 'dur lan şu herifi bi durduğu yerde hoplatayım' diyip sebepsiz yere hoplatıyor. stres falan hikaye bence, dalga geçiyor adam bizimle.
 • zamanla psikolojiyi de bozan illet. tık diye aniden gidecekmişim gibme geliyor. korkuyorum. panik atak oldum. olum korkuları gelmeye basladı. arabayla tek başıma giderken olursa, denizde yüzerken, yamaç paraşütüyle atlarken olursa ne yaparım duyguları sardı her yanımı. halbuki brezilya rio negro'da allah'ın unuttuğu yerlerde çadırda yattım. alaska wrangell'da ağır işçilik yapıp, dağ başlarında kamp kurduk. yer yurt bilmediğimiz highway 5 te seattle-san diego-seattle arası road trip yaptık. hakkaten tık diye gitsem hiçbirşey yapılamayacak yerlerde sağlam psikoloji ile coşup eğlenirken simdi istanbul'da huzursuz ve saçma sapan korku yaşamak beni üzüyor. senede 1 kontrol yaptırıyorum, birşey yok. ama psikolojik destek te şart.
hesabın var mı? giriş yap