şükela:  tümü | bugün
 • kainata hükmeden
  (bkz: cihansumul)
 • cagdas yunanca'da evrensel anlamina gelen kelimeden dilimize intikal etmistir.
 • tüm hıristiyanlar' ın yaşadığı yer anlamına da gelebiliyormuş yanılmıyorsam.
 • karanligin sol elinde* buna benzer bir kelam ediliyordu sanki...
 • turkiye cumhuriyeti fener rum patriginin ekumenik sifatini tanimamaktadir.
 • bugün nethaber.com'da okuyup anlamını merak ettiğim, lakin haberi yazan kişinin buraya bakıp haberde açıklamadığı sıfat
 • son günlerde bir yazarın çeşitli incillerden bölümler kopyalamasına tepki gösterilmesi aşağıdaki haberde belirtildiği gibi ,bir gerekçe hazırlanıyor ihtimalini akla ister istemez getirmektedir.özellikle : ( atina haber ajansı’na göre ise, bartholomeos aynı görüşmede, “hayalkırıklığına uğradık. sorunlarımızdan hiçbiri çözülmedi. avrupa birliği için tarih eşiğinde bulunduğumuz bir sırada daha çok saldırıya maruz kalıyoruz ) sözü bu kuşkuyu güçlendirmektedir.

  işte haberin devamı :

  istanbul fener rum patriği bartholomeos, yunanistan turizm bakanı dimitrios avramopulos’a “ekümenlik” tartışmaları ve heybelida ruhban okulu için dert yandı.

  2 aralık 2004 — bartholomeos, “ekümeniklik bize ait tarihi bir sıfattır ve bundan vazgeçemeyiz. kimliğimizi inkar etmiyoruz. onlar bize kim olduğumuzu söyleyecek değiller” dedi. ankara’da başbakan recep tayyip erdoğan ve kültür bakanı erkan mumcu’yla da görüşen avramopulos da, patrikhane’nin iki halk arasında birleştirici bir rol oynayabileceğini söyledi.

  'ekümenlik tarihsel bir olay'
  abd'ye 'ekümenik' tepkisi

  yunan et 3 televizyonuna göre, istanbul fener rum patriği bartholomeos, “ekümeniklik” tartışmaları hakkında türk hükümeti’ni kastederek “en az 100 defa, ne ikinci bir vatikan olmak istediğimizi, ne de bu sıfata siyasi içerikli bir anlam verdiğimizi anlattım. ikinci bir vatikan olmak ortodoks kilisesi’nin esaslarıyla bağdaşmıyor. ekümeniklik bize ait tarihi bir sıfattır ve bundan vazgeçemeyiz. kimliğimizi inkar etmiyoruz. onlar bize kim olduğumuzu söyleyecek değiller. biz kim olduğumuzu asırlardır biliyoruz” dedi.

  “sorunlar çözülmedi”
  atina haber ajansı’na göre ise, bartholomeos aynı görüşmede, “hayalkırıklığına uğradık. sorunlarımızdan hiçbiri çözülmedi. avrupa birliği için tarih eşiğinde bulunduğumuz bir sırada daha çok saldırıya maruz kalıyoruz. hristiyanların ve ana kilisenin şikayet ve hayalkırıklığını dile getirmek istiyorum” dedi.
  bartholomeos, “eğitim bakanı geçen yıl 30 ocak’ta heybeliada ruhban okulu’nun yeniden faaliyete geçmemesi için hiçbir neden bulunmadığını söyledi. ama şimdi bize bunun devletin güvenliği için tehlike olduğu söyleniyor” dedi.

  “patrikhane politikadan uzak kalmali”
  ankara’da, başbakan recep tayyip erdoğan ve kültür bakanı erkan mumcu ile görüşen yunanistan turizm bakanı dimitrios avramopulos da, patrikhane’nin iki ülke ve iki halk arasında bir birleştirici bir rol oynayabileceğini söyleyerek “zaman zaman çıkan meselelere rağmen türkiye’deki bu tarihi kurumun faaliyeti için olumlu etkileri olacak iyimser bir ortam oluştuğuna inanıyorum. patrikhane ruhani ve tarihi bir kurumdur ve politikadan uzak kalmaktadır” dedi.
 • şu sıralarda gündeme getirilmesinin tek sebebinin ab'ye giriş aşamasındaki türkiyenin önünü kesmek olduğunu düşündüğüm tartışma..
 • üzerinde insan yaşayan yer, meskun mahal anlamına gelen kelime.