• assange'ı ingiliz şerefsizlerine vermeyerek benden artı puan almış ülkedir.

zaten benden artı puanı alınca başkan correa beni arayıp hemen teşekkürlerini iletti.
  • guney amerika'nin arjantinlilerden sonra türklere en con benzeyen bir halka sahip ülke. cok da severim kültürlerini, sicakliklarini, dogalliklarini ama benim bir sorunum var ekvadorlularla. yok önyargi ile yaklasiyorsun diye hep kendimden süphe ettim uzun süre, fakat baska baska ülkelerin insanlarinin da benimle ayni gözlemi yapmasiyla, pek de yanilmadigimi görmüs oldum.

ekvador milletinin ciddi ama ciddi bir abartma sorunu var! hatta bazilarina göre sikisinca yalan atma sendromu. nasil mi? en iyi su örneklere anlatabilirim:

- neden gec geldin, saat 8de yemege baslayacaktik?
    + yolda takildim. adamin teki tecavüz etti.
    - ne?
    + önemli degil.

- domates kaldi mi dolapta?
    + eve maymun girdi, caldi hepsini.

- spor salonunda yoktun bugun?
    + arabama tir carpti, onu tamir ettirdim.

sen bunlari dalga diye yazdigimi saniyorsun dimi? degil ama canim kardesim benim. ben ve diger milletlerden tanidiklarim nedense hep ucuk kacik bahanelerle mazaretler bulanlari ile karsilasmis bu ekvadorlularin. degisikler, ihtiyatli olmak lazim.
  • ingilizlere kafa tutan yurekli ulke, bir gun ugrarim, aha buraya da yazdim.
  • assangedan sonra snowdenada sahip cikan ulke. correada ki dassagin kilosu olculemiyor.
  • türkiye cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen, türkiye'nin de vatandaşlarına vize uygulamadığı ülke..
  • dünyanın akciğeri konumunda bulunan amazon ormanlarını barındıran, bu ormanların altında da petrole sahip olan, ama "gelin bu petrolü çıkarmak için bu ormanları yok etmeyelim. bunu yapabilmem için de diğer dünya ülkeleri benim ülkeme kaynak aktarsın" diyen ülke. ve bu ülkenin ciddi ekonomik sorunları var. yani "banane lan. keserim ormanları, çıkarırım petrolü, sonlandırırım sıkıntılarımı" demiyor. amazon ormanları gibi dünya oksijen kaynağı açısından çok önemli bir yeri muhafaza etmek istiyor.

petrolden kaynak elde etmek yerine, buradan kazanamadığı parayı telafi etmek için yasuni itt insiyatif projesi başlatmışlar. bu kapsamda türkiye'ye de bir ziyaret yapacaklar*
  • dünyaya cesurca kafa tutmaktalar. kendilerini tehdit eden ingiltere'ye biz sizin sömürgeniz değiliz akıllı olun resti çekmiş. assange çıkabilir mi ingiltere'den bilmiyorum ama bu cesaretlerinin kaynağı belli gibi. (bkz: #26551277)
  • öncelikle ekvador (ecuador) ülke adıdır ve sanıldığının aksine afrika kıtasında değil amerika kıtasındadır. başkenti quito 2.850 metre rakım ile dünya'nın en yüksek başkentidir. yükseltisinden dolayı oksijen oranı düşüktür. quito'ya uçaktan indikten sonra baş dönmesi yaşanması bu sebepledir. bu yüzden şehri hemen gezmeye başlamamalı biraz dinlenilmelidir.

havaalanı şehrin merkezine gereksiz derecede uzaktır. şehrin batı tarafı pichincha dağları ile kaplıdır. bu dağa teleferikle çıkmak mümkündür. dağa çıkınca oksijen kafede meyveli oksijenler solunasıdır. fazlası başı göte götü başa çevirendir. zira şehir merkezinin rakımı gözönünde bulundurulduğunda dağdaki oksijen oranı tahmin edilebilir.

şehirde para birimi olarak dolar kullanılmaktadır. üretimi muza ve petrole dayanır. ülkede en ucuz ürün olan muzun kilosu 1 usd dir. muz ve petrolün haricinde genel olarak hayat pahalıdır.

plaza grande, basilica del voto nacional ve başkanlık sarayı gibi tarihi binaların bulunduğu eski şehir merkezi mutlaka gezilmelidir. özellikle hediyelik eşya alınacak ise gidilmesi gereken en önemli yer mercado artesanal'dır. alışverişte pazarlık en geçerli akçedir. sıkı bir pazarlıkla yarı fiyatına alabilirsiniz. kahvesi güzeldir. başkanlık sarayının hemen arka sokağındaki sebastian caddesinden kahve çekirdeği alınabilir. fiyatı uygundur. tropikal meyve almak istiyorsanız mercado ınaquito'yu mutlaka ziyaret etmelisiniz. ve burada kafelerde sunulan tropikal meyve sularını mutlaka tatmalısınız. burada sadece meyve değil tatmak isteyenler için her türlü domuz ızgara bulunmaktadır. teleferikle mutlaka pichincha dağına çıkın ve oksijen kafede mola verin.

adından da anlaşıldığı üzere ekvator çizgisi bu ülkeden geçmektedir. buraya dünyanın yarısı anlamında "mitad del mundo" denmektedir. fakat quito'da 2 farklı ekvator çizgisi vardır. bunlardan birisi henüz teknolojik imkanların olmadığı zamanlarda fransızlar tarafından yapılmış fakat daha sonra bu ölçümün yanlış olduğu anlaşılıp gerçek ekvator çizgisi saptanmıştır. siz de gerçek olanına gitmelisiniz. zira bilindiği üzere lavaboda su güney ve kuzey yarım kürede farklı yönde dönerek akar. bu deneyi orda görebilirsiniz. ekvator çizgisinde dengenizi kaybetmeden yürümek zordur. sarhoşlara yapılan düz bir çizgide yürüme testini siz kendiniz ekvator çizgisinde yapabilirsiniz.

mutlaka ingilizce bilmesi gereken oteldeki garsonlar "later" ı anlayacak kadar dahi ingilizce bilmemektedirler. dolayısıyla ingilizce hiçbir yerde konuşulmamaktadır. bu yüzden gitmeden önce mutlaka derdinizi anlatabilecek kadar ispanyolca bilmeniz lehinizedir.

insanları çok içten ve candandırlar. alman soğukluğu yoktur. size hesap ödetmezler. samimi bir arkadaşlık kurabilirsiniz. ülkede yaşayan türklerin sayısı 100 den fazla değildir. gidecek arkadaşlar irtibat isterlerse mesaj atabilir.

bavulunuzu meyve ile doldurduğunuz vakit dönüş uçağında isminiz anons edilecek ve bavulunuzun yanına çağrılacaksınız. bir güvenlik eşliğinde bavulunuz açılacak ve neden bu meyveleri götürüyorsunuz, türkiye'de bunlardan yok mu gibi sorulara muhatap olacaksınızdır. yok deyip yırtacaksınız hiç bir sorun olmayacaktır.
  • 1999 yılında yaşanan ekonomik kriz ve devalüasyon sonucunda amerikan dolarını para birimi olarak kullanmaya başlayan ülke. dönemin başkanı olan jamil mahuad (kendisi lübnan kökenli bir aileden gelir, adı sizi şaşırtmasın) dolarizasyon politikasını açıklar ama gösteriler başlayıp, ordu da işin içine girince devrilir. fakat sonuç değişmez ve dolar ülkenin geleneksel para birimi olan sucre'nin yerini alır.

bu durumun ülke ekonomisine etkilerini yeterince gözlemleyemedim doğrusu. bu yüzden bir yargıda bulunamayacağım. aslında bu durum turistler için bir çeşit kolaylık da sağlamıyor değil. iki de bir paranın karşılığını takip etmiyorsunuz ve sürekli kafanızdan hesap kitap yapma derdinden kurtuluyorsunuz. yine de bazı, gariplik demeyeyim de, ilginç durumlar olmuyor değil. örneğin, amerika'da yaşayanlar bileceklerdir, 1 dolarlık madeni para abd'de dolaşımda değildir pek. özel olarak bankaya gidip hatıra olarak isteyebilirsiniz ama markette elinize madeni 1 dolar tutuşturulması epey nadirdir ama ekvador'da bu vaka-yı adiyedendir. daha ilk gün elime, 20 doların üstü olarak 18 tane 1 dolarlık madeni para tutuşturulunca gezimin parasal kısmının biraz garip geçeceğini hemen anladım.*

yine dolaşımda 50 centlik madeni paralar yoktur. nadirattan bahsetmiyorum, 50 cent diye bir şey yok. bu eksiklik günlük hayatı etkileyeceği için, ekvador merkez bankası bu boşluğu 50 cent basarak dolduruyor. dünyada başka örneği var mı bilmiyorum ama ne olur ne olmaz diye birkaç tane 50 cent alıp sakladım koleksiyonum için.

ülke ekonomisi dolar üzerinden dönüyor olsa da epey ucuz bir ülke. şehir içi otobüs seferleri 25 ila 35 cent arasında değişiyor hattın uzunluğuna bağlı olarak. hosteller de epey ucuz; ben genelde 5 ila 8 dolar arasında geceledim. şehirlerarası otobüs seferleri de gayet ucuz; en fazla 12 dolar ödüyorsunuz (bilet aldığınız şirkete ve mesafeye bağlı olarak tabii). güney amerika'daki en ucuz şehirlerarası sefer tarifeleri ekvador'da sanırım. yeme içme de gayet hesaplı (başkent quito hariç).

müze ve parkları gezmek de gayet ucuz. hiç ipin ucunu kaçırmaya uğraşmamışlar. en turistik mekanlarda bile bilet fiyatları gayet ucuz. kazıklanma korkusu olmadan dolaşabilirsiniz. şehir merkezlerindeki kimi parklar bedava olabiliyor. örneğin, ülkenin nüfus bakımından en büyük kenti guayaquil'deki tarihi hayvanat bahçesi'ne (parque historico de animales) giriş bedava.

bu yazı daha çok ekonomi üzerine oldu ama başka bir yazıda ülkeyi de incelerim. şimdilik bu kadar. gidiniz geziniz efenim. iyi yolculuklar...
  • sınır ihlallerine karşı, türkiye'nin aksine, onurlu bir şekilde dik durabilen, dış işleri konusunda bizden fersah fersah üstün ülke. inanmayanlar için;
    http://www.hurriyet.com.tr/planet/21254468.asp
hesabın var mı? giriş yap