şükela:  tümü | bugün
 • dünyada garip şeyler oluyor. dış politikadan anlayanlar şu olayı açıklasın da öğrenelim. nasıl böyle bir şey olabilir?

  https://www.reddit.com/…_protestors_against_police/
 • (bkz: ekvador)
 • izlerken gerilmedim değil, baya baya dalıyor asker polise.
 • sosyalizmin güçlü olduğu coğrafyada normaldir
 • -yorumlardan biri-

  no civil war. once the military refuses to support the president anymore, it's game over. the military won't launch a coup and assume command themselves, but the president will have to resign and either the vice-president assumes command, or congress names a new president.

  the protests are in response to an austerity package that removed subsidies in gas and diesel. these measures unfairly target the poor and small farmers. the indigenous peoples, a powerful political block, is at the center of the protest.

  the president and the ındigenous communities and unions have entered talks to seek a solution to the crisis. whether something comes out of this remains to be seen.

  four people have died as a result of the protests, none of them directly by police action, but in accidents. at least so the official sources claim. there have been hundreds of wounded people, and some destruction of property.

  google translate:

  iç savaş yok. ordu artık başkan'ı desteklemeyi reddettiğinde, oyun sona erer. ordu bir darbe başlatmayacak ve kendi başına emir üstlenmeyecek, ancak cumhurbaşkanı istifa etmek zorunda kalacak ve başkan yardımcısı komutu üstlenecek veya kongre yeni bir başkan seçecek.

  protestolar, gaz ve dizeldeki sübvansiyonları kaldıran kemer sıkma paketine tepki olarak geldi. bu önlemler haksız ve küçük çiftçileri haksız yere hedeflemektedir. yerli halklar, güçlü bir politik blok, protestonun merkezinde.

  başkan ve yerli topluluklar ve sendikalar krize çözüm bulmak için görüşmelere girdiler. bundan bir şey çıkıp çıkmadığı görülüyor.

  protestolar sonucu dört kişi öldü, hiçbiri doğrudan polis eylemi sonucu değil, kaza sonucu. en azından bu yüzden resmi kaynaklar iddia ediyor. yüzlerce kişi yaralandı ve mülklerin bir kısmı tahrip oldu.
 • finans, ekvator ordusunu satın aldı da ondan. tamamına da gerek yok, belli bir grup kritik üst rütbeliyi ikna eder, geri kalanı tasviye eder. maduro'nun adamı iktidara yürüyor, yaşanan bunca olaya rağmen gitmemesinin üstüne komşu ülkelere de el atmasının ardındaki sebeple aynı. yakında brezilya da karışabilir.