şükela:  tümü | bugün
 • aynı zamanda afrin ile kobani arasındaki cerablus dışındaki tek şehir.
 • hiç olmadığı kadar öneme binen ışid kenti.
  ciddi çatışmalara sahne olacak önümüzde ki süreçte.
 • twitter'da tsk'nın operasyon başlattığı söylelen şehir. twitter'a bakılırsa tsk el bab'a doğru yardırıyor.
 • ...
 • 1996'dan beri türk ordusunun kontrol noktası (hatta 6 tane karakolu vardır) olduğunu bilmeyenlerin yeni fethedildi sandığı bir yer. zaten oradaydık yani değişen bir şey yok sen yeni duydun. cehalet ne güzel her şeyi biliyorsun.

  davutoğlu son dönemde o noktaların tapularını çıkartınca konusu sorun olmuştur. bu operasyon olayları ile de asker sayısı arttırılmıştır. mevzu budur. 96'dan beri çıkmadığımız yere girmiş de olmayız, çıkacak da değiliz.
 • el-bab'a giderken zaten ilk saldıran pkk/ypg olmuştu. öso'nun hedefi her zaman ilk önce el-bab'a varmak idi. ancak dabık'ı alıp, ışid'in savunma hattını çökertince, afrin bölgesinden pkk/ypg bunu fırsat bilip atağa geçti. dabık ile el-bab arasında ışid'in ciddi bir savunması kalmamıştı. aynı zamanda öso'ya da saldırdılar. durum böyle olunca, pkk/ypg'yi durdurmak için tel rıfat operasyonu başlatıldı.

  çıkan haberlere göre vazgeçilmiş gibi. bence her şeye rağmen alınmalıydı. herhalde abd çok bastırınca bizimkiler işi erteledi. bu da büyük sıkıntı, abd baskılarının işe yaradığını görürse, türkiye'yi baskı manyağı yapar. elimizi verirsek, götümüzü kurtaramayız. ikinci sebepte pkk/ypg'ye propaganda fırsatı verilmiş oldu. türkiye savunma hattımızı yaramadı diye zırlar dururlar şimdi...
 • 10 yıl sonra ortadoğunun en kalabalık şehirlerinden biri olacaktır.

  bir şehre ismi ancak bu kadar yakışabilir. bardağı taşırmayacak son damla el-bab'dır. orayı kim ele geçirirse geçirsin bardak tam o noktada dolacak ve arkasından gelen kapıyı bilinmeyene açacak.

  bab'a giden yolda oraya ulaşmaya çalışan güçlerin uzaklığı aynı gibi. rejim güneyden çok yakın fakat oraya doğru bir adımı yok, sadece yöneleceğine dair söylentiler var. pkk ordumuzun ışid savunma hatlarını dabık'ta yıkmasını fırsat bilerek ilerlemeye çalıştı fakat fırtına obüsleri hızlarını kesti. rejim uçaklarının yardım ettiği söylendi fakat resmi kanaldan yalanladılar*.

  bizim kanat ise çok üst perdeden bab'ın alınacağını neredeyse her gün tekrarlıyor. dış işleri bakanından cumhurbaşkanına sürekli ve kesin açıklamalar geliyor bab ile ilgili. bakanı boşverin ama cumhurbaşkanı her ne pahasına olursa olsun alacağız diyor sürekli. bu her ne pahasına olursa olsun lafı boş değil. arkası başka bir hadiseyle dolu gibi. kaldı ki 400 bin personeli ve bölgesine göre güçlü silahları olan bir ordu 50 km ötesinde bulunan bir şehri alsın bir zahmet. üstelik bölgede engel olabilecek yegane güç rusya ile anlaşmışken. bence bizim devletimizin peşine düştüğü mesele sadece bab'ı ele geçirmek ve pkk koridorunu bölmek değil. fırat'ın doğusundan afrin'e uzanan alanda büyük bir şehir kurmak. ordu civar mülteci kamplarında bulunanları oralara yerleştirse hatta yeni gelecek olanları oraya yönlendirse ne olur? yıllardır savaştan bıkmış bir halka ordunuzun gücüyle güvenli bir şehir oluştursanız suriye içinden hangi şehirlerden ne kadar insan oraya gelir? halep'in burnunun dibine 2 milyonluk yeni halep'i dikerseniz halep ne kadar daha dayanır? bab'ı aldıktan sonra oraya yapılacak herhangi bir müdahaleyi savaş sebebi kabul edeceğinizi deklare ettiğinizde kim türk ordusuyla gerçek bir savaşa girmeye cesaret edebilir? paylaşım savaşının külahı demografi ise pkk koridorunun ortasına kuracağınız büyük sunni arap şehri kim inkar edebilir? çok mu hamasi oldu oldu ya? en az yiğit bulut kadar mı? ortadoğu çıldırdı sekülerizm istiyor diye amigoluk yapan feridun sinirlioğlu kadar mı ütopik amk? orospu çocuğu beşşar esad.
 • bu gidişle hayal olacak. 3 gündür bir ilerleme yok onu geçtim işid'e 10 köy kaptırdılar bu arada. ypg'de güneyden el bab'a doğru ilerliyor. hala yok 20 hedefe 200 atış yapıldı masalları. ya tamam vuruş yapıyorsun da ilerlemedikten sonra ne fark etti.
 • muhtemelen bu hafta içinde öso'nun eline geçecek kasaba
 • son bir hafta son derece hızlı ilerledi destekli müttefiklerimiz. kenar mahallelerdeler artık sanırım. cuma'yı bulmacak görünüyor düşmesi. pkk/pyd'nin de kanatlardan sinsi sinsi ilerlemesinin de önüne geçilmeli artık.

  tabi asıl zorluk bundan sonrasında başlayacak o bölgede stabilite nasıl sağlanacak ve en önemlisi münbiç'ten pyd/pkk çıkarılacak mı, zorla mı çıkarılacak yoksa göz mü yumulacak kalmalarına.

  http://syria.liveuamap.com/…ighting-with-fsaturkish