şükela:  tümü | bugün
 • menbiç'i temizleyen suriye demokratik güçlerinin (qsd) islamcı teröristlerden (ışid) temizlemek için operasyon hazırlığı yaptığı şehir.
 • aynı zamanda afrin ile kobani arasındaki cerablus dışındaki tek şehir.
 • hiç olmadığı kadar öneme binen ışid kenti.
  ciddi çatışmalara sahne olacak önümüzde ki süreçte.
 • turkiye destekli ozgur suriye ordusunun cerablus ve cobanbey'den sonra girecegi hedef.
  cerablus ve cobanbeyde ciddi bir isid tehlikesi ile karsilasilmadi cunku isid buralardan cekilip ypg ile turkiyeyi karsi karsiya birakma cabasindaydi. ancak al bab boyle bir yer degil, ciddi bir isid tehlikesi ile karsi karsiya kalinacaktir.
  ote yandan al bab sehri halep'e cok yakin ve halepte taraflari farkli bi savas daha var. burada suriye rejimi ile de karsilasilabilir ve savasin seyri degisebilir.
  sozun kisasi al bab'a girildikten sonra hic birsey eskisi gibi olmayacak, turkiye cumhuriyeti kendini suriye savasinin tam ortasinda bulacaktir.
 • twitter'da tsk'nın operasyon başlattığı söylelen şehir. twitter'a bakılırsa tsk el bab'a doğru yardırıyor.
 • el-bab, suriye'nin halep ili sınırlarında, tam olarak da halep'in kuzeydoğusunda yer alan ve nüfusunu daha çok sünni müslümanların oluşturduğu bir şehir. şu an itibariyle daes kontrolünde ve bugün yapılan açıklamaya göre fırat kalkanı operasyonu kapsamına alınmıştır.
 • 1996'dan beri türk ordusunun kontrol noktası (hatta 6 tane karakolu vardır) olduğunu bilmeyenlerin yeni fethedildi sandığı bir yer. zaten oradaydık yani değişen bir şey yok sen yeni duydun. cehalet ne güzel her şeyi biliyorsun.

  davutoğlu son dönemde o noktaların tapularını çıkartınca konusu sorun olmuştur. bu operasyon olayları ile de asker sayısı arttırılmıştır. mevzu budur. 96'dan beri çıkmadığımız yere girmiş de olmayız, çıkacak da değiliz.
 • öso'nun açıklamalarına göre büyük güçlerin tavsiyesi sonrası tel rıfat'a olan operasyon durdurulmuş ve el bab'a doğru ilerlenmeye başlamış. bazı öso hesapları ise el bab çevresinin kuşatılması ile zaten ypg'nin savunma bloğunun kırılacağını ve onların saldırması sonucu uluslararası arenada da haklı duruma geçileceğini iddia ediyor. amerika müttefik olarak gördüğü ypg'yi satmaz bence. o yüzden tel rıfat tamamen rafa kaldırılır da benim beklentim tel rıfat'tan sonrası için abd'nin ses çıkarmasıydı. bu durumda ösocular halep'i hem kuzey'den hem de el bab sonrası doğudan kuşatma imkanı bulabilirdi. bu da kuşatma altındaki halep'te cihatçılar için bir koridor açılması gündeme gelebilirdi.

  tabii burada ypg de uzun zamandır bulunuyor. hem ypg/ışid hem de saa (rejim) güçleri ile baş başa kalınmak istenmemiş olabilir. veya ypg direnmiş olabilir. tabii medyada bir gram bağımsız analiz kalmadığı için olan biteni bilmek şimdilik mümkün gözükmüyor. ama içimden bir ses rusya/türkiye baharının çok yakın zamanda biteceğini söylüyor...
 • el-bab'a giderken zaten ilk saldıran pkk/ypg olmuştu. öso'nun hedefi her zaman ilk önce el-bab'a varmak idi. ancak dabık'ı alıp, ışid'in savunma hattını çökertince, afrin bölgesinden pkk/ypg bunu fırsat bilip atağa geçti. dabık ile el-bab arasında ışid'in ciddi bir savunması kalmamıştı. aynı zamanda öso'ya da saldırdılar. durum böyle olunca, pkk/ypg'yi durdurmak için tel rıfat operasyonu başlatıldı.

  çıkan haberlere göre vazgeçilmiş gibi. bence her şeye rağmen alınmalıydı. herhalde abd çok bastırınca bizimkiler işi erteledi. bu da büyük sıkıntı, abd baskılarının işe yaradığını görürse, türkiye'yi baskı manyağı yapar. elimizi verirsek, götümüzü kurtaramayız. ikinci sebepte pkk/ypg'ye propaganda fırsatı verilmiş oldu. türkiye savunma hattımızı yaramadı diye zırlar dururlar şimdi...
 • bu gidişle hayal olacak. 3 gündür bir ilerleme yok onu geçtim işid'e 10 köy kaptırdılar bu arada. ypg'de güneyden el bab'a doğru ilerliyor. hala yok 20 hedefe 200 atış yapıldı masalları. ya tamam vuruş yapıyorsun da ilerlemedikten sonra ne fark etti.