• klavye başında başkalarının canlarıyla mezopotamya'ya girecek arkadaşları sahaya da bekleriz.

http://www.kkk.tsk.tr/personeltemin/sozer.aspx
  • pyd istediği kadar el bab'a konsantre olsun, ki bütün dümeni bunların ağa babaları ve bizim sözde müttefikimiz bu bağlantının kurulmaması üzerine planlıyor, o bağlantı kurulacak, halep üzerinden el bab birbirine bağlanacaktır. türkiye bu kadar kayıp verecek, bu kayıpların neden verildiği tartışılmayacak, el bab'ın önemi anlaşılmayacak, vatan evlatları o topraklarda ülkenin yarını için şehit olacak, boşa şehit oldukları propogandası yapılacak, resmi olarak savaşta olduğumuz gerçeği gözardı ettirilecek ve bütün bu rezilliğe rağmen türkiye geri adım atacak ve herşey süt liman olacak öyle mi?

siz neyin ne olduğunun idrakında değilsiniz ama kızmıyorum, neticede idrak sorunudur, eğitim şart. ama bizi enformasyon bombardımanına tabi tutup, kafamızı bulandırıp, elin oyun kurucu şerefsizinin dümenine doğru meylettiren içimizdeki satılıkları da unutmuyorum. diğer taraftan devletin dümenine geçip iş bu noktalara gelene kadar bildiğimi okurum, yüzde elli oy aldık gardeşim tribinde küçük hesapları yüzünden ülkenin yarınındaki denklemlerin hesabını yapmaktan aciz olanların hatalarını da unutmuyorum.

ama hesap günü bugün değil, bugün birlik olma günü, dirayetli olma günü, acımızı dağlayıp dik durma günü, kan kusup kızılcık şerbeti içme günü.

şerh olsun bunlar.
  • çok yakın bir zamanda düşeceği üzerine bir planlama yapılmıştı, ancak ne oldu? hani çok sevgili bi' müttefikimiz var ya, dost ve müttefik ülke, şehirde kalan son teröristler de imha edilecek iken rakka operasyonu'nun nisan-mayıs 2017 yılına ertelendiğini duyurdu.
    sonra ne oldu, bu it sürüsüne rakka'dan destek geldi.
    sonra ne oldu, türkiye koalisyon'dan hava desteği istedi.
    sonra ne oldu, dakikalar üzerinden operasyonlar yapılabildiği halde destek gelmedi.
    sonra ne oldu, bu it sürüleri destek kuvvet gelince şiddetlendi.
    sonra ne oldu, öso unsurlarının çoğu cepheden kaçtı.
    sonra ne oldu, türk ordusu zor durumda bırakıldı.
    sonra ne oldu, askerlerimiz, gençlerimiz, rütbelilerimiz şehit edildi.
    sonra ne oldu, insanın içinin almayacağını düşündüğüm görüntüler (izlemedim) medyaya pompalandı.
    sonra ne oldu, türk kamuoyundaki seküler ve muhafazakar çomarlar (kendilerinden ne isteniyor ve bekleniyor ise) nefret temasıyla, illiyet bağı kurmaktan uzak yorumlarını seslendirdiler.
    sonra ne oldu, medya sessizliğe büründü.
    sonra ne oldu, resmi açıklamalar geldi.
    sonra ne oldu, birtakım hususlar flu kaldı.
    sonra ne oldu, her daim yaptığımız gibi nedensizce - amaçsızca konuşmaya başladık.

peki ne olacak?
    türkiye kan kaybetmek pahasına, kendisine diz çöktürmek isteyenlerin hesaplarını bozacaktır, bu belirsizlik durumu da son bulacaktır. bedel ödemesi gerekenlere, kendisini dünyanın çobanı sanan ve öyle hareket edenlere, bilhassa da oyun kuruculara kan kusturacaktır.

klavye delikanlısı gibi triplerle söylemiyorum; emin olun türkiye düşerse küre düşer. o yüzden, ne kadar acı zamanlar yaşarsak yaşayalım; bir olacağız, ayrıştırmayacağız, birbirimize daha da sıkı sarılacağız. çünkü başka türkiye yok, herkes bunu böyle bilsin,

vatan sağolsun.
  • türkiye’nin güç bela rusya’dan bu kente girmek için izin aldığı gün tayyip erdoğan bahreyn’de abd’nin suriye’nin parçalanması için yürüttüğü rakka operasyonunun heveslisi olduğunu ilan etti. üstelik daha önce el bab’ın güneyine inmeyeceklerine dair defalarca kez açıklamada bulunduğu halde. hatta suriye’de esad yönetimi ve rusya’nın kesinlikle karşı olduğu, trump’ın gündemine aldığı güvenli bölge planının da bizzat kendisi tarafından yürütülebileceğini söyledi. tabii trump yönetiminin iran’a yönelik tehditlerini de boş geçmedi tayyip, “pers milliyetçliği”nden dem vurdu.

bunun özeti şudur: türk askerinin orada ölmesi iktidarın zerre umrunda değildir. onlar kimseye danışmadan, suriye’de esad’ı devirmek için başlattıkları macerada, masa dışında kalmamak için fırat kalkanı diye hedefi belli olmayan bir operasyona giriştiler. nasıl çıkılacağın hesabını hiç yapmadan. şimdi masada kalmaya devam etmek için, daha da fazla maceraya atılmaya hevesleniyorlar. abd’nin çizgisine tam boy biat ederek üstelik…

peki daha dün rusya’nın izniyle girdiğin bu ülkede, rusya’ya rağmen iş yaparsan ne olur?
    peki türk askerinin bulunduğu bölgelerin hemen dibinde iran askeri ve/veya iran’a yakın milisler varken, sen bu ülkeye karşı abd’nin sinyalini verdiği saldırganlığın bayraktarı olacağını gösterirsen ne olur?

ne olacağı var mı, herkes biliyor…

hala bazı aptallar -ki bir kısmı da muhalif olduğu iddiasında- “suriyeliler burada keyif içinde bizim askerimiz onlar için el bab’da şehit oluyor” diyor. hangi suriyeliler için? tayyip ne ara suriyeli oldu? gürcüydü bildiğim kadarıyla.
  • toplama adamlarla temizlenilmeye çalışılan yer.

dün cnn türk'te bazı konuklar öso üzerinden bazı eleştiriler yaptı, rusya ve iran'ın öso'yu hala terörist örgüt olarak gördüğünden. mete yarar denen arkadaş ta öso'nun içinde birbirinden farklı grupların olduğu ve radikal olanların bu harekata dahil edilmediğini felan söyledi.

şimdi o kadar adam içerisinden bir kişi de şu soruyu sormadı. harekata dahil edilmeyen radikal unsurlar "aa peki o zaman hadi bana eyvallah" mı dedi ? böyle bir saçmalık olabilir mi ? dahil edilmeyenlerin hasmane tavır sergilemeyeceklerinden nasıl emin olabiliyorsunuz ? amele pazarından adam mı topluyorsunuz ?

şu an 450 askerimiz varmış. eğer tsk kendi girmeye kalksa en az 2-3 tugay gerekirmiş. şu durumda 450 asker müthiş bir tehdit altında, çünkü arkasında kimse yok. öso'ya sırtınızı dayayamazsınız. adam gibi bir kara hareketı icra edilmeden bu iş olmaz. öso'yu da anca ele geçirilen yerlerde asayiş için kullanırsınız böylece meşruiyet derdini de ordan halledersiniz.
  • önümüzdeki birkaç gün yeni gelişmelerin sebebi olacak şehir.

uzun bir süredir şehri almak için türk ordusu ve öso çabalıyor. bize, basına pek yansıtılmasa da verilen şehitler ve kaybedilen tank gibi ağır zırhlı sayısı epey yüksek. velhasıl alması zor küçük bir ilçe burası.

fakat al-bab operasyonu başladığından beri operasyonun sonucu kazanırsal uluslarası arenada elimiz güçlenecek mahiyetindeydi. evet al-bab menbiçten sonra pyd'ye örülen duvarın önemli bir parçası olacak ama yine de ana amacımızın bu olduğuna inanmıyorum.

bugün itibariyle ışide karşı savaşıyoruz teziyle al-bab'tan sonra güneye inme olanağımız suriye ordusu'nun al-bab'ın güneyindeki tadif'e kadar gelmesiyle yok oldu. yani ışid bahanesiyle el-bab'tan sonra savaşa devam etme şansımız kalmadı.

eğer al-bab bu bir kaç gün içinde türk ordusu'na geçmezse o zaman rusya ve suriye ordusı al-bab'a güneyden saldırıp şehri ele geçirmeye çalışabilir. bu gerçekten bizim için enteresan olayların geleceğini gösteriyor.

şimdi kafamdaki senaryolar şu şekilde;
    1- al-bab önümüzdeki bir kaç gün içinde türk ordusu kontrolüne geçecek. güneyinde suriye ordusu olacak. çatışma çıkmayacak al-bab barış görüşmelernde türk devletinin kozu olacal ve orta vadede barışçıl yollarla esad'a teslim edilecek.

2- al-bab önümüzdeki bir kaç içinde türk ordusu kontrolüne geçecek. güneyinde suriye ordusu olacak. türkiye hareketin pyd'ye karşı devam edeceğini deklare edip menbiç'e ilerleyecek. bu opsiyonda suriye ve rusya ile ilişkiler bir adım öteye taşınmış ve müttefiklik boyutune gelinmiş olacak.

3- al-bab'a güneyden suriye ordusu müdahele edecek. türkiye bu durumu kabul etmeyecek. rusya ve suriye ile diplomatik sorunlar yaşanacak. menbiç'e müdahele opsiyonu devreden kalkacak, amerika ile yakınlaşılacak. rakka operasyonuna temsili destek verilecek. al-bab'ın kontrolü suriye ordusu'na geçmesin diye ışid'e müdahele bir süre askıya alınacak. süreç sonunda al-bab suriye ordusunda olacak. suriye ordusu ile sıcak çatışmaya girilmeyecek fakat rusya ve suriye ile diplomatik yakınlık büyük zarar görecek.

4- 3 numaralı senaryodaki gibi olacak fakat ışid'e saldırılar son bulmayacak. tam tersine hız kazanacak ve suriye ordusu ile birlikte şehre hükmetmeye çalışılacak ve suriye ordusu ile sıcak çatışmaya girilecek. bu rusya ve suriye ile ilişkilerin kopması anlamına gelir. ve suriye ordusu ile sıcak çatışma devamında başka cephelere sıçrayabilir.

5- al-bab' türkiye ve suriye ortak operasyonla saldırıp şehri ele geçirebilir. bunun için öncesinde yapılan anlaşmalar gereklidir. böyle anlaşmaşar yapılmamış gibi görünüyor çünkü suriye ordusu al-bab'a operasyon yapmadan önce türk ordusu alırsa daha fazla ilerleyemesin diye ilerleyebileceği yerleşim yerlerini son bir kaç gündür kontrol altına aldı. bu da iki tarafın birbirine pek güvenmediğini gösteriyor.

senaryolar çeşitlendirilebilir şimdilik çok uzadı diye bırakıyorum.

ama önümüzdeki bir kaç gün boyunca bu konu ile bağlantılı enteresan gelişmeler yaşayacağımızı sakın unutmayın. ve tabi istihbarat örgütler de böyle zamanlarda pek boş durmayıp ülkelere tatsız olaylar yaşatabilirler, şu günlerde tekrar terör konuşmamamızı diliyorum.
  • 2 güne kalmaz kızılca kıyametin kopacağı yer. muhtemelen kürtler iki koldan dalacaklar, son gelişmeler gösteriyor ki fsa amerigan desteğinden mahrum kalmış tow yoksa işleri bitik. suriye ordusu ve ypg kıyın kıyın geliyorlar.

ışid orada tutunamaz bu belli de türkiye halep yenilgisinin üzerine muhalifleri ypg ve suriye ordusuyla savaştırabilir mi? hiç sanmıyorum. türkiye doğrudan müdahale edebilir mi?

vallahi müdahale etmemesi mesajı hafif silah ambargolarıyla verildi. eğer bunu dinlemez de doğrudan bab a askeri sokarsa tüm suriye sınırında şenlik başlar ki o zaman boş atar giderin ne olduğunu savaşın ne demek olduğunu gösterirler adama.

zannımca rusya abd ile suriye konusunda anlaştı eğer ırak konusundaki pürüzleride giderirlerse iş bu durumda siyasal islamın ortadoğudan 1 yıla kalmaz silinişini hep birlikte izleriz.

bakın abd güdümlü mısır bir hafta önce suriyeye destek açıklaması yaptı, sembolik de olsa asker gönderdi. abd güdümüne aldıgı kürtlerle suriye ordusu halep merkezde ve yukarıda el bab da operasyon yapıyor. bu da iş masada abd ve rusya arasında çözüldü ve bize yancı rolü biçildi demek oluyor.

eğer role itiraz edersek başımıza gelecekse tam ibretlik olur, artık ambargo mu dersiniz, lahey mi dersiniz, ekonomik kriz mi dersiniz memleketin kolunu dört biryandan bağlarlar. tek avantajımız nüfusumuz ve savaşçılığımız ama bunu bitirmek için neler yaparlar hepsi hayal gücünüze kalmış.

ülkenin kaderi burada yazılacak. her şey ( akp fetö kavgası, pkk ile yeniden savaş, ab ile ilişkilerin kopması, ekonomik kriz, vb) bu suriye politikarı (neo osmanlıcılık) yüzünden başladı ve düğüm al bab da çözülecek.

yani hulusi kaç gündür boşa gezmiyor sınırı, mesajı boşa vermiyorlar. ama karşı taraflar da boş durmayacak.

özetle hayırlısı be gülüm...
  • suriye insan hakları gözlemcisinin, türk bombardımanı sonrası 40'ı kadın veya çocuk olmak üzere en az 95 sivilin öldüğünü bildirdiği suriye şehri.
    halep'te cihatçılar için ağlayan pervane ak gezenler ne diyecekler çok merak ediyorum. koca ülkenin her yeri terörist kaynarken ve onca büyük devlet aktif çarpışma içindeyken halep diye ortalığı yaygaraya verenler bu durumda ne düşünüyorlar acaba.
    savaş böyle bir şey işte. sizi öyle bir duruma getirir ki, iki gün önce propagandasına alet olduğunuz kaynaklar bugün sizi aynı şekilde vurur.
    şu an al-bab dümdüz ediliyor. 2 askerin şehit edildiği videodan sonra hiç de umurumda değil. ama riyakarlık ve yalancılık zoruma gidiyor.
  • sanki bir yanda rusya diğer yanda müttefikler berlin e girme yarışında amk. sonu ne olacak bunun bilmiyorum.
  • esad 2 ayda düşecek -olmadı.

şam emevi camii akşam namazı -olmadı.

halep sabah namazı lokumlu -olmadı.

el bab cuma namazı olursa 10'larca sehit ve yaralı mehmetçiğin kanı uğruna olacak...

siyasal islam düş memleketin yakasından.
hesabın var mı? giriş yap