şükela:  tümü | bugün
 • ispanyolca'da yol anlamına gelen kelime. şöyle bir özdeyişleri var mesela: la vida no es ningún camino de rosas. kelime kelime çevirince "hayat hiç de güller yolu değildir" gibi bir şey, "life is no bed of roses" bir nevi..
 • (bkz: camino real)
 • (bkz: camino)
 • geçen yaz 135 kmlik sarria -santiago compostela bölümünü yürüdüğüm efsanevi yol.
  efsaneliği yolun görselinden dolayı değil. yolun bir kısmı orman içi patikalar,toprak
  yollar,bir kısmı ise yol üzerindeki minik ve etkileyici güzellikteki kasabaların içinden geçiyor. esas etkileyici kısım,insanlar arası iletişim saygı empati. herkes birbirine yardımcı,herkes birbirini tanımaya çalışıyor.

  bunun en önemli sebeplerinden biri,yürüyenlerin büyük çoğunluğunun katolik hristiyan olması ve bu insanların kutsal sayılan bu yolu hacı olmak için yürümeleri. yollarda ellerinde ağır asalar taşıyan,çile çekerek arınmaya çalışan,farklı amaçlarını gerçekleştirmek adına yürüyen insanlar görülüyor.

  yol üzeri pansiyonlar son derece ucuz ve kaliteli.
  bölge,ispanyanın galiçya bölgesi,bu bölge deniz ürünleri ile meşhur,yemekler harika. navajas,almejas ve mehillones yemeden gelmeyin.(midye,istiridye ve sülünes benzeri deniz ürünleri) ahtapot ve yukarıda sayılan deniz ürünlerini müthiş yapıyorlar. 10 euroya ''pligrim menü'' denen yemek menüleri var.

  a-devasa büyüklükte antrikot, bira ve diğer bir çeşit yemek dahil bir menü
  b- balık, bira veya şarap kalamar vb. gibi ürünlerle beraber alternatif menü herşey dahil 10 euro.

  dünyanın her yerinden insan var burada(sadece müslümanlar çok az) uruguay arjantin vb. güney amerikalılar italya, irlanda,almanya, fransa, isveç norveç vb.baltıklardan gelenler uzak doğudan bile gelenler var.

  türkiye olarak sadece biz vardık (5 kişi) sarria-portomarin-palas de rei -arzua-santiago arasında yürüyerek,unutulmaz bir 5 gün geçirdik.
  santiago de compostela'daki tarihi katedralde, hristiyan hacı(piligrim),sportif ve eğlence olmak üzere 3 türü olan bitirme belgesi veriliyor.
  biz de yürüyüşü tamamladıktan sonra son gün, santiagodaki katedralden, sportif amaçlı olan belgemizi aldık.

  outdoor faaliyetleri sevenler için,ölmeden önce yapılacaklar listesinde olması gereken muhteşem bir deneyim..
 • 2016 yılında rotanın sarria- santiago compostela arası olan ve 135 km. uzunluğundaki son kısmını yürüdükten sonra, bu kez 21-08-2018 ile 28-18-2018 tarihleri arasında yolun fransa tarafından başlayarak 172 km.lik başlangıç kısmını yürüdük.

  rota detayları şöyledir:

  st jean de pied de port (fransa tarafında)-roncesvalles(ispanya) 26 km
  roncesvalles- larrasoana 25 km
  larrasoana- pamplona 22 km
  pamplona-puente de reina 25 km
  puente de reina-estella 23 km
  estella- los arcos 23 km
  los arcos- logrono 28 km

  ilk etap, fransa'dan ispanya'ya 1500 metrelik pirene dağlarını aşarak geçilen, rotanın en zorlu etabıdır.

  yol üzerinde harika görseller, kiliseler, tarihi eserler, navarra bölgesinde hemen her yerde görebileceğiniz üzüm bağları, tüm konaklama yerlerinde efsane şarapları bulunmaktadır.

  fransa ve ispanya'nın sınırlarına yakın olan bu bölgeler, bask bölgesidir.
  bask mutfağı son derece lezzetli yemekleri ile bilinmektedir.

  ve bir sürpriz.
  rotayı ve bölgeyi kağıt üzerinde incelememize rağmen, duraklarımızdan biri olan pamplona'yı gözden kaçırmışız.
  navarra bölgesinin başkenti olan bu harika şehir, tv'de izlediğimiz, sokaklarında boğaların koşuştuğu ''san fermin'' festivalinin yapıldığı şehirmiş.

  2019 haziran ayı için logrono-castrojeriz rotasını yürümeyi ve 2021 yılına kadar 800 km.lik yolu tamamlamayı düşünüyorum.
 • fragmanında skinny pete'in suratı kalitesiz meth içmekten mayın tarlasına dönmüş. eee herkes heisenberg gibi saflık oranı %99,1 olan meth üretmiyor koçum.
 • taşkano'nun çevirmesini istediğim breaking bad efsanesinin devam filmi.

  iyi seyirler yo!
 • netflixin araya bir yere eşcinsellik sokuşturmamasını umduğum film.