şükela:  tümü | bugün
 • san mateo'da bir caddenin adı. san fransisko'ya dek uzanır.
 • (bkz: camino real)
 • californiadaki en uzun ve en islek caddelerden biri. kuzeybati guneydogu yonunde uzanir. 82 diye de gecer. uzerinde hiz limiti 35-45 arasi oynar.
 • (bkz: camino)
 • california eyaletini * baştan başa geçen tarihi yol. isminin "kraliyet yolu" gibi bir anlamı vardır. **
  "real" kelimesi ingilizcedeki gibi "riıl" diye değil yazıldığı gibi okunur.
  benim bir ucunu san diago'da görmüşlüğüm var, öbür ucunu da san francisco'da gören çok yakın ve güvenilir arkadaşlarım var.
 • san francisco'da da los angeles'ta da el camino real olsa da san francisco'dan los angeles'a kadar kesintisiz olarak devam etmeyen bir yoldur. san francisco'da baslayani san jose yoresinde biter. los angeles (ya da san diego)daki nerde baslar nerde biter bilemiyorum.
 • el camino real ispanyolca'da "royal road" yani "kraliyet yolu" demek (bu real real madrid'deki real'in aynisi bu arada). duydugum kadariyla ispanyol kraliyeti yeni dunyayi ele gecirirken isgal ve yerlesimi kolaylastiracak yollar yapiyorlar, bunlara kraliyet yolu diyorlar, pasifik kiyisinda tee kuzey kaliforniya'dan sili'nin en guneyine kadar uzanan yol da kraliyet yollarindan en uzunu.

  bu kismi kulak dolgusu, "dogrudur, ahanda bay areadaki el camino real'in ucu sili'den cikar" diye iddialasmam kimseyle a dostlar, iddialasmam asla. ama gordugum bir sey dun los angelesdan kuzeye dogru gelirken -101 uzerinde- yol kenarlarina belirli araliklarla dikilmis, uzerindeki tabelalarda da "tarihi kraliyet yolu" yazan canlar. evimin iki blok otesinden geciyor el camino real, aa baktim orada da bir can dikilmis gecen hafta. anlasilan bu tarihi yolun tarihini canlandirmak icin bir girisim var.

  cogunu el camino real boyunca yaptigimiz yolculukta yol kenarlarinda bir cok "mission" -yani bir kilise ve etrafinda olusmus yerlesim yerleri- olmasi ve yer isimlerinin hep "aziz" ve "azizeler"e ithaf edilmis olmasi (or: santa monica, santa barbara, san simeon, san jose, santa maria, san luis obispo, san francisco vs. vs.) bu el camino real bir nevi ispanyol somurgeciliginin ne kadar kapsamli ve etkili oldugunun gunumuze kalmis belgesi gibi!!!

  yolun hikayesi ve bahsettigim canlarla ilgili detayli bilgi icun buyrunuz:
  http://www.cahighways.org/elcamino.html
 • bisiklet surmek icin kaldirimi kullanmak gereken kalabalik yol.
 • william basinski'nin, kendime en yakın bulduğum şarkısıdır benim için. trigonometrik fonksiyon şeklindeki iniş-çıkışlar, loop örneğinin bitimindeki çırpınışların ardından gelen dingin huzur. bazen ufak cızırtılar duyar bazen de içinizi titreten rezonanslar yakalarsınız, kuyuya taş atmışçasına her şeyi susturan birkaç duraklama da vardır. looplar zaten oldukça hızlı ilerliyor birbiri ardına, sanki denge halini bulduktan sonra karşına çıkan yeni bir koşuşturmacaya dahil ediyor insanı. devinim kesinlikle durmuyor, onunla birlikte ne kadar uyum içinde olduğunun onun için bir önemi yok. 50 dakika boyunca her loopta sanki yeni bir güne uyanıyorsunuz, bazen küçük değişiklikler veya süprizler oluyor ama aslında hepsi aynı yapıda. mikro farklılıklardan kaynaklanıyor bütün olay ve anlam. şarkının ortalarından itibaren ufak kesikler başlıyor. bunlar bana kalp krizini andırıyor. hani hapşırınca kalp anlık olarak durur ya, onun gibi. ve yavaş yavaş artıyor ve şarkının sonu da hiç beklenmedik bir anda geliyor.