• norcos dizisine göre dizi zamanı hızlı akıyor ama olaylar pek anlaşılır şekilde seyirciye aktarılmıyor.

beni rahatsız eden bir noktada iki herifi devamlı gözümüze sokarak öpüştürme çabası rahatsızlık veriyor. tamam homofobik değiliz ama her bölümde de gözümüze sokma çabanız diziden uzaklaştırıyor.

ayrıca uyuşturucu baronu bir adamı sanki biraz sepmatik hale büründürme çabasındalar.

dizi boş vakitleri değerlendirme açısından izlenebilir.
  • kötü degil izlenebilir fakat.. sanki birilerinin izin verdiği kadar anlatılmış bazi bölümler çok kopuk birbirinden acaba bi sonraki bölümüme gecti diye kontrol ettim arasıra..
  • bir kahraman olmasa da en azından başarılı bir işadamı gibi gösterilmesi, hakkında olumlu yorumlar yapılması, insanoğlunun ne kadar aşağlık bir aptal olduğunu gösterir.

bu adı herifin, köpeklerini kışkırtması sonucu aşağıdaki haberde konusu geçen, dünyadan habersiz masum (kadın, çocuk, bebek, baba) insanlar katledilmiştir.

https://www.cnnturk.com/…larin-arasina-saklanmislar

escobar denen para düşkünü, obez pislik gibi bir başka pisliktir kendisi.
  • ''vakti zamanında meksika’da uyuşturucu çeteleri, uyuşturucu rehabilitasyonu yapan hastaneleri basıp tedavi görenleri taradığı haberleri baya sayko gelmişti. görüyorum ki meksikasaykolukta level atlamış.'' diye bir giriş yapmıştım bu 18 ekim 2019 meksika karteli olayları hadiseleri altına.

şimdi gecikmeli olarak dizisini izliyorum. bu bir uyuşturucu çetesi dizisi değil ''para herşeydir'' dizisi. resmen para ile krallık kuruluyor. para ile yükseliniyor, para ile herşey halloluyor. böyle bir ortamda yeterince para ile devlet içinde devlet olunabiliyor. bizim ülkemizde bu anlamda para pek geçmiyor. daha çok din istismarı ve başkaca etnik unsurlarla bu daha iyi oluyor. (bkz: fetö)(bkz: pkk) velhasıl dizide de işlendiği gibi, twitter'da görülen olaylara ait içerikler doğru lan demek ki diyor insan.

500 sene önce tanrılara kurban sunmak için bakire kızın kalbini söken adamlar bunlar daha 500 sene önce. (bkz: aztekler)(bkz: mayalar) ne beklenir ki ? biz o yıllar dünyaya hakimdik. keşke coğrafi keşifleri biz yapsak bu kartellerin topraklarına ilk adımı biz atabilseydik. şuan bu dizilerin konuları da çok farklı olurdu.
  • her ne kadar kurgu da olsa devlet içinde devlet dediğimiz oluşumlara, bazı işlerin nasıl halk uyutularak çevrildiğine dair örneklere rastladığımız güzel dizi.

rahatsız olduğum tek kısım eşcinsel ilişki sahnelerinin uzun uzadıya verilmesi oldu onun dışında gayet izlenebilir.
  • dizi bir ara çukur’a bağladı bölümler boyu çatıştılar. şuan sakin. devam ediyoruz bakalım sırf yarım bıraktım dememek için.

fetöcü kılıklı bir ibne var ki sinir bozucu olmaya başladı.
  • no juego conmigo, tu sabes de mio
    no tony montana, mis amigos, mis kilos
    mi casa, su casa, cuidado con el chico
    tu quieres la blanca, yo tengo el perico
    kısmını gereksiz yere ezberlediğim şarkı. bass boosted versiyonunu öneriyorum.
  • netflix dizisi, insanin hirsinin sonu yok.

ister ruh hastaligi deyin ister meslek hastaligi, bir sorun gordugumde aklima direk "bunun cozumu ne olabilir" sorusu geliyor. meksika'daki yolsuzluklar ve kartellerin guc savasi bir suru insanin hayatini kaybetmesine, bir suru insanin da hayatinin kararmasina sebep oluyor.

peki cozum ne olabilir? benim gordugum amerika'dan gelen uyusturucu talebi oldugu surece bu mevzu bitmez. talep nasil yok edilebilir? amerika belli yerlerde insanlarinin uyusturucu kullanmasina izin verip oralarda kontrol altinda tutmaya calismali, vergisini de cebine atmali (amsterdam usulu) ha bunun olabilmesi icin ortadaki asiri paranin, yozlasmis sistemin buna izin vermesi ne kadar olasi? yine de denemeden bilinemez.

mesela amerikalilar "vay efendim meksikali yasak gocmenler geliyor, islerimizi aliyor suc oranini arttiriyorlar" diyorlar ancak meksikada duzgun bir ortam oldugunda bunun azalabilecegi olasiliklar dahilinde.

yozlasma nasil cozulebilir? bence burada sistem cok onemli, ilk sezonda insanlara guvenmeden isleyen bir sistem kurmaya calisan yuksek guvenlikli hapishane ornegi basarili olabilir. mudire her seyi 2-3 kez kontrol edecek bir sistem oturttugunda zorla da olsa, kusurlu da olsa "isleyebilen" bir sistem olasi gorunuyor.

velhasili cok zor isler, parayi takip ettikce olayin merkezine inebilirsiniz. bunun icin de para bankaya yatirildi ise bu siradisilik yazilimlarla yakalanabilir. eger nakit harcaniyorsa istihbarat toplanarak takip edilebilir, onun haricinde nakiti takip etmek cok mumkun gorunmuyor.
  • kim amerikanın kontrollü uyuşturucu ticaretine başkaldırır veya onu iplemez kontrolden çıkarsa sonu ya ölüm ya da hapishanede bitiyor. adamlar uyuşturucu gerçeğinin farkında ve bunu kontrollü şekilde yaptırmak istiyorlar. tabi insanoğlunun doymaz nefsinin, güç ve para sevgisinin sonu bucağı yok.

narcos ve el chapo bittikten sonra yanlış şeyler, rüşvetler, para aklama olayları, kirli insanlar ve kirli paraları, kötü insanlar çokça olsa da, memleketimiz hala gerçek bir cennet arkadaşlar. keşke kıymetini bilen yöneticiler tarafından yönetilsek.

ama para ve güç mevzusu insanlık geleceğinin en etkili belirleyicisi olmaya devam edecek. kim ki işini düzgün yapmaya çalışsın mutlaka para ve güce tapan insanlar tarafından bertaraf edilecek.

belgesel tadında bu 2 dizi izlenilmeli. dünyaya bakışınızı değiştirecekler.
  • izlemeye yeni başladığım netflix dizisi.

uyuşturucu kaçakçılığını bitirme ama kontrol altlnda tut sistemini çol güzel yansıtıyor an itibariyle.

narcos mexico,nun ikinci sezonu gelene kadar bititirim ben bunu.
hesabın var mı? giriş yap