şükela:  tümü | bugün
  • ispanyol sinemasının son zamanlardaki en başarılı örneği. sonuyla ters köşe yapıyor.
  • süper süper..son yıllarda izlediğim en başarılı senaryo ve kurguya sahip ispanyol gerilim filmi. özellikle sürpriz finali ile başdöndürüyor resmen. sonunu tahmin etmeniz olanaksız gibi. el orfanato ve los ojos de julia filmlerinin yıldız oyuncusu belen rueda yardımcı rolde. böyle entrikalı, alengirli, sürpriz sonlu filmlerden hoşlanıyorsanız çok seveceksiniz. konusunu da yazayım : geceleyin morgda bir kadın cesedi kaybolur. cesedin sabah kalp krizi sonucu ölen zengin orta yaşlı bir kadına ait olduğu anlaşılır. çağrılan genç kocası ise gayet soğukkanlıdır.
  • yönetmenin senaristliğini yaptığı diğer bir film los ojos de julia' da da olduğu gibi işçilik ve atmosfer çok iyi, fakat ispanyol sinemacıların genel problemi (bazı istisnalar olabilir) bu filmde de mevcut. konular ilginç, akıcılıklar sağlam ama filmler unutulup gidecek cinsten. bu kadar atraksiyona ne gerek var dememek çok zor gerçekten. filmin sonundaki tahmin edilemez twist filmin asıl esprisi. sadece bu kadar! yoksa türe katkı sağlayan bişey olsa ona da razıyım, fakat yok işte... iyi bir örnek için, el secreto de sus ojos referans verilebilir.
  • sonu sürprizli filmler kategorimde enteresan şekilde top 10'a fırlamıştır. içinde şüpheler uyandırsa da insan böyle bir final beklemiyor açıkçası.
  • bugün merakla gidilip görülecek filmdir. ınception'a da vizyona girdiği ilk gün gitmiştik bakalım editledikten sonra benzer bir memnuniyet etkisi yaratacak mı ? göreceğiz...

büdüt:film izlenmiştir.

--- spoiler ---

el cuerpo - ceset (2013) - yeni sinema kültürlerini tanımak yeni bir haz olmuştur hep benim için. yakın dönemde slumdog millionaire den beri hint sinemasıyla ilgili bir çok şahane anektod önümüze sunulmuştu. ön yargılarımızı kırmıştı. çok yakın dönemde iran sineması da adını yukarılara taşımıştı. el cuerpo dan sonra söyleyebilirim ki şimdi ise gözümüzün önüne gümbür gümbür kendini seren ispanyol sineması ile karşı karşıyayız.

öncelikle filmin atmosferinden başlayalım. 1. dakikadan itibaren karanlık ve buhranlı bir hava hakim olduğu için , seyirci kararan sinema spotlarıyla filmin havasına çabuk giriyor. başta fragmanın da etkisiyle '' çok basit bir kurgu olabilirim ben bak işte polisler kocasının katil olduğunu nasıl bulmaya çalışacak '' temalı basit bir polisiye olacak gibi olsa da olaylar birden bire öylesine tetikli gelişiyor ki , seyirci bu sürüklenme zarfında film sıkıcı mı değil mi sorgulayamıyor bile.

ama keşke diyorum , ters köşe bir film olduğu gözüme gitmeden önce bu kadar sokulmasaydı da ben finalin hangi karaktere bağlanacağını doğru tahmin etmiş olmasaydım. bu, senaryonun içeriğini nasıl bağlanacağını tahmin ettiğim anlamına gelmiyor tabi. çünkü olay örgüsü gün gibi ince ince işlenirken , nereye bağlanacağı son dakikaya kadar senaristin elindeydi. zaten ben en imkansızı bulmayı tercih ettiğim için öyle oldu , bu şahsi bir şey.

onun dışında kafama filmle ilgili takılan önemli bir soru var ; eğer mayka öldürüldüyse bu tamamen amirin planıysa alex in mayka ile gördüğü o sanrılar neyin nesiydi ?

filme dönecek olursak. ayrıca ilk etapta finalin bağlanacağını sandığımız nokta bana edward norton ın oynadığı the ıllusionist filminden bir çağrışım olduğu hissini uyandırdı. katalepsi ile ilgili olan kısımdan bahsediyorum. bir tıkta olsa kafamdaki bu benzerlik paydası filmle ilgisi olmadığı halde özgünlüğüne vereceğim puanı çok ufak düşürdü. çünkü katiyen 10 üzerinden 10 vermek istediğim bir filmdi ve kendi türünde adeta başyapıtlar kervanına katıldı.

özetle izleyin izletin efendim. şiddetle tavsiye edilir. oyunculuklar , atmosfer , senaryo derinliği her şey harikaydı. ve en büyük kazanım ispanyolların nazarımda tanınmasıydı tabi. iyi seyirler 10/8.5
    --- spoiler ---
  • gayet izlenebilir bir film olmuş bu. hiç sıkılmadan "sonu gelsin de noldu bitti öğrenelim" diyosun içinden. aferim.
  • iyi film. bayağı bayağı iyi film.

--- spoiler ---

aslında bir film için "sonu sürpriz film" veya "ters köşe yapıyor" demek de apaçık spoiler vermek bence. hele zaten sonu sürpriz olan, insanı ters köşeye yatıran film için bunu demek direkt hayvanlık.

neyse efenim, film yorumlarını okurken ister istemez bu sürpriz son olayını gördüm ama çok da önemsemedim. yav he he diyerek izlemeye başladım. film ilerledikçe kafamda senaryolar kuruyorum, hatta tahmin ettiğim sonun olacağına da bayağı kendimi inandırmıştım. bir de utanmadan, benim kafamdaki senaryo çıkarsa çok matah olmayan film deyip geçeceğim diye düşünüyordum.

ama... ama yani yaptıkları ayıp. insan nasıl düşünürse düşünsün o sonuca ulaşamıyor. hayır, tamamen mantıksız da değil, mesela dedektifin o ölen karısından niye bahsedildiğini anlamadım, karakteri işlemek için bu boku yiyorlar herhalde diye düşündüm veya o genç kızın sürekli bir naneler karıştırdığı belliydi ama bu kadar geniş düşünemiyor insan.

uzun lafın kısası, gayet de olmuş film. şimdiden söyleyeyim, kalkıp da bu filme bok atacaklar olanları allah inşallah taş yapar.

bir de laf aramızda, şöyle bi' film çekemedik.

--- spoiler ---
  • kararında bir film olmuş. tahmin ediliyor az çok bir şeyler ama niyesini sona saklamaları güzel olmuş. 2 saat boş vaktim var ne izlesem diyene her türlü tavsiye ederim.
  • izlenmesini şiddetle tavsiye edebileceğim, cok güzel bir polisiye gerilim filmi. filmin türün diğer kaliteli örneklerine göre en büyük artısı ufak tefek flashback ler hariç neredeyse tek mekanda geçen bir yapım için akıcılığın çok iyi olması ve sıkılmadan kendini izlettirmesi. fakat filmin rahat izlenebilir oluşu, hikayenin kolayca çözülebileceği anlamına gelmiyor. "el cuerpo" nun başarısı da burada gizli. film türene ve vadettiklerine göre çok daha geniş bir kitleye hitap edebilecek kadar rahat izlenen, seyri kolay bir yapıya sahip. bu basit gibi görünen senaryoya gizlenen öyküyü ve süpriz sonu seyirciden kapanış jeneriğine kadar saklayabilmek bence müthiş bir başarı.
  • ispanyolların da sigara içmeden üç dakika sabit duramadıklarını gösteren filmlerden biridir.

--- spoiler ---

yürüyen ölüler karşımıza çıkmadan da bir sahnede çok güzel ürküttü. alex'in mayka ile ilgili gördüğü bir tek sanrı vardı. onda da uyuyakamıştı zaten. diğer bütün saçma olayların -cam açılıp ordan davetiye çıkması falan- düzeneğin bir parçası olduğunu filmin sonunda görüyoruz.

bana saçma gelen tek şey bütün plan karla'nın alex'in hayatına girip onu kendine aşık etmesi üzerine kurulmuş. peki ya alex'in o zamanki hayatı güzel olsaydı da, karısından memnun olsaydı da, hiç karla'ya aşık olmasaydı ne olacaktı?

onun cevabı da ''başka film çekerlerdi o zaman'' olurdu herhalde.
    --- spoiler ---

sıkıcı bir mekanda geçmesine ve kötü hava şartlarının filme hakim olmasına rağmen filmin karanlık olmaması da bir artıdır. uykumuzu getirmedi.