şükela:  tümü | bugün
 • ispanyol sinemasının son zamanlardaki en başarılı örneği. sonuyla ters köşe yapıyor.
 • süper süper..son yıllarda izlediğim en başarılı senaryo ve kurguya sahip ispanyol gerilim filmi. özellikle sürpriz finali ile başdöndürüyor resmen. sonunu tahmin etmeniz olanaksız gibi. el orfanato ve los ojos de julia filmlerinin yıldız oyuncusu belen rueda yardımcı rolde. böyle entrikalı, alengirli, sürpriz sonlu filmlerden hoşlanıyorsanız çok seveceksiniz. konusunu da yazayım : geceleyin morgda bir kadın cesedi kaybolur. cesedin sabah kalp krizi sonucu ölen orta yaşlı zengin bir kadına ait olduğu anlaşılır. soruşturma için çağrılan genç kocası ise gayet soğukkanlıdır.
 • yönetmenin senaristliğini yaptığı diğer bir film los ojos de julia' da da olduğu gibi işçilik ve atmosfer çok iyi, fakat ispanyol sinemacıların genel problemi (bazı istisnalar olabilir) bu filmde de mevcut. konular ilginç, akıcılıklar sağlam ama filmler unutulup gidecek cinsten. bu kadar atraksiyona ne gerek var dememek çok zor gerçekten. filmin sonundaki tahmin edilemez twist filmin asıl esprisi. sadece bu kadar! yoksa türe katkı sağlayan bişey olsa ona da razıyım, fakat yok işte... iyi bir örnek için, el secreto de sus ojos referans verilebilir.
 • sonu sürprizli filmler kategorimde enteresan şekilde top 10'a fırlamıştır. içinde şüpheler uyandırsa da insan böyle bir final beklemiyor açıkçası.
 • gayet izlenebilir bir film olmuş bu. hiç sıkılmadan "sonu gelsin de noldu bitti öğrenelim" diyosun içinden. aferim.
 • kararında bir film olmuş. tahmin ediliyor az çok bir şeyler ama niyesini sona saklamaları güzel olmuş. 2 saat boş vaktim var ne izlesem diyene her türlü tavsiye ederim.
 • izlenmesini şiddetle tavsiye edebileceğim, cok güzel bir polisiye gerilim filmi. filmin türün diğer kaliteli örneklerine göre en büyük artısı ufak tefek flashback ler hariç neredeyse tek mekanda geçen bir yapım için akıcılığın çok iyi olması ve sıkılmadan kendini izlettirmesi. fakat filmin rahat izlenebilir oluşu, hikayenin kolayca çözülebileceği anlamına gelmiyor. "el cuerpo" nun başarısı da burada gizli. film türene ve vadettiklerine göre çok daha geniş bir kitleye hitap edebilecek kadar rahat izlenen, seyri kolay bir yapıya sahip. bu basit gibi görünen senaryoya gizlenen öyküyü ve süpriz sonu seyirciden kapanış jeneriğine kadar saklayabilmek bence müthiş bir başarı.
 • ispanyolların da sigara içmeden üç dakika sabit duramadıklarını gösteren filmlerden biridir.

  --- spoiler ---

  yürüyen ölüler karşımıza çıkmadan da bir sahnede çok güzel ürküttü. alex'in mayka ile ilgili gördüğü bir tek sanrı vardı. onda da uyuyakamıştı zaten. diğer bütün saçma olayların -cam açılıp ordan davetiye çıkması falan- düzeneğin bir parçası olduğunu filmin sonunda görüyoruz.

  bana saçma gelen tek şey bütün plan karla'nın alex'in hayatına girip onu kendine aşık etmesi üzerine kurulmuş. peki ya alex'in o zamanki hayatı güzel olsaydı da, karısından memnun olsaydı da, hiç karla'ya aşık olmasaydı ne olacaktı?

  onun cevabı da ''başka film çekerlerdi o zaman'' olurdu herhalde.
  --- spoiler ---

  sıkıcı bir mekanda geçmesine ve kötü hava şartlarının filme hakim olmasına rağmen filmin karanlık olmaması da bir artıdır. uykumuzu getirmedi.
 • gidin görün efenim dediğim bir ispanyol gerilim filmi.

  ispanyol sinemasının gerilim filmleri hep ilgimi ve dikkatimi çekmeyi başarmıştır. bu yüzden merak ederek sinemaya gidip izledim ve umduğumu bulduğum, hiç pişman olmadığım bir filmle karşılaştım. izlemeyen arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim, gayet akıcı ve asla sıkılmayacağınız sonunu merakla beklediğiniz bir film çıkmış ortaya. bu türün müdavimleri sürpriz finalle ilgili tahminler de bulunabilirler ama çoğunuzun ters köşeye yatacağına eminim.
 • baştan sona nefes kesen ve enfes bir finalle biten gerilim filmi. hakkında hiç birşey duymadan bir an önce izlemenizde fayda var.
hesabın var mı? giriş yap