şükela:  tümü | bugün
 • sonu şaşırtıcı ama ''hadi şok bi son yapalım'' diye yazılmış bir senaryo. fazla kasmışlar yani.
  filmi genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. başroldeki tecrübeli polis abi bu filme olmamış, oyunculuk olarak sadece o rahatsız etti beni.

  --- spoiler ---

  10 yıl önce eşini kaybetmiş birinin kızını büyütüp karısının katilinin kucağına vermesi de çok mantıklı gelmedi. diyelim ki kızın o adamı tavladı sabah akşam seviştiler ve adam karısını öldürmeye ikna olmadı ve ayrıldılar ya da kızın da adama aşık oldu ve evlendiler, nurtopu gibi torunların oldu karının katilinden ne bok yiyceksin?
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---
  iyi film olduğu muhakkak lakin benim takıldığım konu başka. kimse de dememiş bu nasıl intikam diye. la olm biri senin karını kazayla da olsa öldürüp kaçsa ve yıllar sonra onu bulup intikam almak istesen niye bu kadar kasar, antin kuntin işlere girersin. ne bu kancık hareketler yani. adamsan çık katilin karşısına, "böyle böyle yaptıydın zamanında, bak buldum seni, şimdi ananı laciverte boyadım" de çek vur annından. bi de kızını peşkeş çekmiş karısının katiline gavat. alacağın intikam eksik kalsın la. gül gibi kıza yazık oldu. neyse film iyiydi ama çok da etkilemedi. çok fazla bu tarz film izlediğimden midir bilmem. o kızdan bi şey çıkacağını anlamıştım ama polisle bir bağ kuramamıştım. daha iyi olabilirdi.
  --- spoiler ---
 • ananskim dedirten bir ispanyol filmi.
 • tamamen rastlantısal şekilde izleyip, ters köşesini az çok tahmin ettiğim halde gayet datmin olduğum şahane film. te amo ispanyollar ve ispanyol sineması <3
  hakkında az sonra yazacaklarım da dahil hiçbir spoilera göz atılmadan direkt izlenmesi ise şiddetli tavsiyemdir.

  --- spoiler ---

  intikam asla ardınızda bırakmamanız gereken, mükemmel bir şeydir.

  yılların agatha christie okuruyum, sadece bir kitabında katili ilk denemede tahmin ettim` :the murder of roger ackroyd`, birkaç film ve kitap haricinde son ya da ters köşe tahmini konusunda öyle süper başarılarım yok. ama çok dikkatli bir göz, bu filmde ısrarla alınmak istenen intikamın peşindekinin ölü kadın olmadığını anlar. kadının harbiden geberdiğini, romeo & juliet'i tek taraflı oynayıp ayağa dikilmediğini anlamak için çok müneccimsel bir şeye gerek yok.
  ilk andan itibaren jaime'nin, sınıfa 20 dakika geç kalma sahnesinden sonra carla'nın bu işin içinde olduğunu kesinlikle anladım ama aralarındaki bağı sadece jaime, ormanda kaçmaya çalışan alex'in peşinden ağır ağır giderken, jaime'nin merdivenlerde sigara içerken yaşadığı flashback sahnesiyle birleştirip çözebildim.
  zaten bir süreden sonra intikam peşinde olan kişinin kısıtlı vakti olduğu ve her ne olacaksa o gece olup biteceği de anlaşılıyor. emek ve zaman harcanmış, sonuna kadar getirilmiş bir intikamın son ve asıl sekansını izliyoruz.
  tek falsosu, mükemmel bir karakter olan carla'ya daha fazla yer verilmeyişiydi, çünkü intikam jaime'den çok carla'nın isteği. yani kızı yetiştirip düşmanın koynuna sokma gibi bir plan yok, carla düşmana aşık olup boy boy çocuk yapacak kadar gerizekalı bir karakter değil. ilk etapta alex'le "sadece sohbet" edip, cinselliği altın vuruşu yapmak için kullanışından, alex'in mayka konusunda adım atmaktan çekindiği süreçte basıp gitmesinden ve koklatmamasından da bu gayet belli, alex'e bir an bile yakınlık değil, her an tiksinti duyuyor. söylemeden geçemeyeceğim ki carla ayrıca çok güzel, filmdeki halini fulya zenginer'e çok benzettim.

  belen rueda'nın oynadığı mayka karakteri, kendinden yaşça büyük ve zengin kadınlarla sadece para uğruna evlenen kamiller'e adeta bir kapak niteliğinde, nitekim yıllarca adamı şebek ve ev seksisi yerine koyduğu yetmiyormuş gibi bir de katil olmasına vesile olacak kadar manyak ve kompleksli bir kadın mayka. belen rueda yaşlanmış ama hala taş.

  bir de polisiye dediğinin atmosferi böyle olacak, o yağmur yağacak, o binalar dökülecek, gündüzler sadece iyi zamanları anlatan flashbacklerde görünecek.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  orijinal adı "el cuerpo", ingilizce adı "the body", türkçe adı "karımı öldürdün buyur bi de kızımı zik" olan film.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  sacmasapan sakalar yapip genc kocasini sinir ettikten sonra "saka la saka" diyerek gecistiren sinir bozucu, zengin bir cougarin olumunun ardindan ceset morgdan kaybolur ve olaylar gelisir.

  kazada olen karisinin intikamini almak icin kendi kizinin, dusmani tarafindan sikilmesine goz yumabilen bir dedektif baba figuru ayri bir kafanin urunu.

  tik-tak!

  --- spoiler ---
 • yönetmenin senaristliğini yaptığı diğer bir film los ojos de julia' da da olduğu gibi işçilik ve atmosfer çok iyi, fakat ispanyol sinemacıların genel problemi (bazı istisnalar olabilir) bu filmde de mevcut. konular ilginç, akıcılıklar sağlam ama filmler unutulup gidecek cinsten. bu kadar atraksiyona ne gerek var dememek çok zor gerçekten. filmin sonundaki tahmin edilemez twist filmin asıl esprisi. sadece bu kadar! yoksa türe katkı sağlayan bişey olsa ona da razıyım, fakat yok işte... iyi bir örnek için, el secreto de sus ojos referans verilebilir.
 • yönetmenin ilk filmi ve gerçekten şahane bir film olmuş. bu film ile bir kere daha anladım ki ispanyol sineması gerilim-korku türünde japonları, amerikalıları çoktan sollamış. film için şunu söyleyeyim, insan bir gerilim filminden ne beklerse bu filmde bulur. merak ve heyecanla sorular sordurtuyor, acabalarla ilerliyor, ve şaşkınlıklara gark edip sonlanıyor.

  --- spoiler ---

  filmin doğa üstü olayların beklentisine sokması, sonra zekice kurgulanan bir intikam hikayesine yani bir anda polisiye-gerilime dönüşmesi güzeldi, şahaneydi, zekiceydi...

  --- spoiler ---
 • avrupa sinemasında ispanyol ve fransız sinemasının korku-gerlim olayını her zaman iyi başardığını düşünürüm...zaten korku-gerilim hastasıysanız hollywood'a bulaşmamak gerekir...uzakdoğu ve iki ekol yeterli...film gerçekten ortalamanın üzerinde...2 saat akıp geçiyor herşeyi bıraktım film merak hissinizi hiçbir zaman kopartmıyor...durağanlık yok...izleyin izlettirin...

  --- spoiler ---

  elemanın tuvalet sahnesi,dedektifin karısını morgda görmesi,mayka'nın insanı rahatsız eden şakaları gibi olaylar hoşuma gitti...
  --- spoiler ---
 • süper süper..son yıllarda izlediğim en başarılı senaryo ve kurguya sahip ispanyol gerilim filmi. özellikle sürpriz finali ile başdöndürüyor resmen. sonunu tahmin etmeniz olanaksız gibi. el orfanato ve los ojos de julia filmlerinin yıldız oyuncusu belen rueda yardımcı rolde. böyle entrikalı, alengirli, sürpriz sonlu filmlerden hoşlanıyorsanız çok seveceksiniz. konusunu da yazayım : geceleyin morgda bir kadın cesedi kaybolur. cesedin sabah kalp krizi sonucu ölen orta yaşlı zengin bir kadına ait olduğu anlaşılır. soruşturma için çağrılan genç kocası ise gayet soğukkanlıdır.
hesabın var mı? giriş yap