şükela:  tümü | bugün
 • herhangi bir seyin uretilmesinde ne kadar cok calisildigini belirtmek icin kullanilan ibare.
 • (bkz: elişi)
 • bu deyim, sanat anlayışı çok gelişkin toplumumuzda resim eleştirisi olarak da kullanılır. yıllar içinde resme bakışının dekoratif amaçlı olmaktan öteye gidemediğini envai çeşit sinir bozucu yorumuyla defalarca tasdik ettirmiş yurdum insanının en gıcık lafıdır bu.
  -çok güzel. elinize sağlık. vallahi el emeği göz nuru. ay ben çöp adam bile çizemem.
  kibarlık belasından kem küm teşekkür edilir. ama esas cevap şudur:
  -el emeği göz nurunu tam olarak nerede gördüğünü söyler misin lütfen canım kardeşim? bezemedim resim yaptım. yani bir nevi ben yaptım oldu. ayrıca bütün mesele kafa kırığında. ordan neler sızıyo, ne ışıklar, ne karanlıklar pörtlüyo sen onlara bakacaksın. yoksa ben de yeteneksizin önde gideniyim. en nihayetinde rembrandt, zamanında yaptığım portremi görse yüzüme tükürürdü ama mesele o değil. mesele o saçmalıkları yapma ihtiyacı hissetmekte. dantel mi lan o? ne emeği ne nuru? yani bi daha ne diyecekmişsin?
  -maşallah ne güzel kırmışsınız. ahahah çok çatlaksınız.
 • türkçe'deki en felsefi deyimlerden biri. el emeğini, "maddi emek"le, göz nurunu da "zihinsel emek"le ilişkilendirmek lazım. bazıları el emeğinin yok olacağını ve yerini zihinsel emekle değiştirip bilgi toplumuna geçeceğimizi (geçtiğimizi) söylese de, bu iki emek arasında diyalektik bir etkileşim var. bu ilişki birbirini yok ederek değil de sanki bir biri ile bütünleşerek hep insanoğlunun yaşamında var olacak gibime geliyor.

  örnek 1: sahaya gittiniz ve jeofizik veri topluyorsunuz. bu aşama el emeğidir. büroya geldiniz verilerinizi bilgisayar ortamında değerlendirme aşamasında gözünüzden kaçan küçük bir şey bütün çalışmalarınızın çöpe atılmasına yol açar.

  örnek 2: japonların her şeyi nano mertebesinde üretmesi de her ne kadar bilgi toplumunun alameti ferikalarından sayılsa da, bu üretin süreci de el emeği ve göz nurudur.
 • (bkz: reserved)

  ulen ep bunu yapmak istediydim.
 • sözlüğün yeni ve güzel uygulaması. kendi yazdığınız favori entry'ler bu kısımda görülebiliyor.
 • en megalomallar listesi için ön eleme mahiyetinde.
 • ben buyum oğlum kısmı.
 • başucu eserlerinin yerini tutmayacak olan fasilite. henüz bende görünmedi tabi ama işlevi eğer kendi entrilerimizi favorilediğimizde görünüyorsa gerçekten saçma olmuş demektir.

  şimdi bir entrinizi bir milletin favoriye eklemesi var bir sizin. ben şahsım adına kendi entrisini favorileyen adamı ciddiye bile almam. zira benim için favori mantığı daha sonra okuyacağım, güzel şeylere değinen yazılara daha sonra ulaşabilmek. zaten kendi yazılarım elimin altında, ne mallıktır lan bu bak bunu ben yazdım sonra favorilerime ekledim, bu benim el emeğim göz nurum demek.

  mallıktan öte bir durum gerçekten. hani başucu eserlerinin ismi -kalsaydı tabi- bu şekilde değiştirilse güzel olurdu ama bu, bu bildiğin yav onu kaldırdık tepki gösterdiniz alın size bunu veriyoruz bunla oynayın demek. çocuk muyuz biz sedet, he amk çocuk muyuz biz?

  neyse efendim kendileri başucu ve zamanın ötesi kategorilerini istismar edildiği gerekçesiyle kaldırdı. ben bunu yapan yazarları ciddiye almayacağım o yazılara da tek tek eksi vereceğim denk geldikçe. al sana istismar işte. valla saçmalık lan ben niye kendi yazdığımı favoriye ekliyorum, beğeniyorum amk.

  sözlüğe kafa göz dalasım geliyor lan. kendinizi beğenip durmayın arkadaşlar istirham ediyorum sizden, yapmayın bunu.
 • az önce gördüm ve duygulandım. ağlayacaktım gözlerim doldu dudaklarım titredi. mutlu etti beni. sevilip sayılacak yenilik. ismi de güzelmiş.