• nerede başucu entrylerin yazarları uzun ve kayda değer şeyler yazmaya iterek sözlüğün kalitesini zeki bir otokontrolle artıran o içten gelen değeri, nerede bu megaloman, içi boş, salak sosyal medya hesabı özeliği. bir şeyin de boku çıkmasaydı iyi olacaktı. ben ciddi ciddi merak ediyorum ve yönetime soruyorum. başucu entrylerin neresi battı size? ne gibi bir dezavantajı vardı? sitede bir sike derman olmayan, çoğu kimsenin yüzüne bile bakmadığı onlarca özellik varken sözlüğü sözlük yapan o temel değerleri ağır aksak da olsa ayakta tutmaya yarayan, kimseye de bir zararı olmayan bu naif özellikten ne istediniz de onu kompanse etsin diye ortaya böyle ucubik bir özellik çıkardınız? bir insan neden başkalarına "bakın ben bunları yazdım" diye bağırır ki? "iyi bok yedin" der geçerim en fazla.

on yıllar geçtikçe insanlar aptallaşıyor. 90'lar daha zekiydi. hatta 2000'ler bile. artık sinema, televizyon, müzik, edebiyat, her şey daha aptal. her şey salağa anlatır gibi hitap ediyor tüketicisine. kitleler aptallaştıkça içleri boşalıyor. içleri boşaldıkça nitelik azalıyor. nitelik yoksunu milyonlarca boş, acınası internet kullanıcısı da kendini kanıtlamak için böyle uyduruk pazarlama yöntemlerine başvuruyor. el emeği göz nuru denen bok da tam olarak buna hizmet ediyor. kaldıramıyorum. nesillerin gözümün önünde aptallaşması, aptallaştıkça bencilleşmesi, bencilleştikçe saçmalaması, seninse bana yakın bir kuşağın mensubu olarak bundan rahatsızlık duymak yerine nemalanmak için çırpınman zoruma gidiyor sedat.
  • başucu eserlerinin yerini tutmayacak olan fasilite. henüz bende görünmedi tabi ama işlevi eğer kendi entrilerimizi favorilediğimizde görünüyorsa gerçekten saçma olmuş demektir.

şimdi bir entrinizi bir milletin favoriye eklemesi var bir sizin. ben şahsım adına kendi entrisini favorileyen adamı ciddiye bile almam. zira benim için favori mantığı daha sonra okuyacağım, güzel şeylere değinen yazılara daha sonra ulaşabilmek. zaten kendi yazılarım elimin altında, ne mallıktır lan bu bak bunu ben yazdım sonra favorilerime ekledim, bu benim el emeğim göz nurum demek.

mallıktan öte bir durum gerçekten. hani başucu eserlerinin ismi -kalsaydı tabi- bu şekilde değiştirilse güzel olurdu ama bu, bu bildiğin yav onu kaldırdık tepki gösterdiniz alın size bunu veriyoruz bunla oynayın demek. çocuk muyuz biz sedet, he amk çocuk muyuz biz?

neyse efendim kendileri başucu ve zamanın ötesi kategorilerini istismar edildiği gerekçesiyle kaldırdı. ben bunu yapan yazarları ciddiye almayacağım o yazılara da tek tek eksi vereceğim denk geldikçe. al sana istismar işte. valla saçmalık lan ben niye kendi yazdığımı favoriye ekliyorum, beğeniyorum amk.

sözlüğe kafa göz dalasım geliyor lan. kendinizi beğenip durmayın arkadaşlar istirham ediyorum sizden, yapmayın bunu.
  • inceleyenler bilir, ssg'nin favori entrylerinin yuzde 87'sini* kendi entryleri olusturmaktaydi bir zamanlar. sanirim kendi isini kolaylastirmak icin boyle bir fasilite icat etti.

mutevazi adam isi degildir. bir basucu eserleri hic degildir.
  • tek garip karşılayan ben miyim bilemiyorum ama sözlüğün en megalomanca özelliği gibi geliyor. yemin ediyorum sırf utandığımdan bu özelliği kullanmıyorum. "baaak ben buyum işte!" demek gibi geliyor.

hatta bir adım ileri gidip kullananlara da kötü gözle baktığımı farkettim, ama tamamen istemsiz bir şekilde içten gelen bir his bu. adama bakıyorsun 600 entry'si var, 30 el emeği göz nuru var, hasiktir diyorum. başucu eserleri gibi harika bir özellik varken onu kaldırıp bunu getirmek...

kullanmayın, kullandırtmayın.
  • en megalomallar listesi için ön eleme mahiyetinde.
  • basucu eserlerinin yerini tutmayan, tutamayacak özelliktir! kendi entryimi neden favorileyeyim yahu?

basucu eserlerinin bir anlami vardi. ha benim sayica cok muydu? tabiki hayir. ama emek vardi, emege gösterilen saygi vardi. bir yazar profiline bakarken öncelikle basucu eserlerini okurdum.

diger birkac sözlükte de yazmis biri olarak söyleyebilirim ki eksi sözlügün en sevdigim yanlarindan birisi yazdiginiz okunmasi, yazilanlarin okunmasi. yaziyi girdikten sonra birkac dakika icinde en az 3 yazar size "söyle bir hata var, düzeltin isterseniz" diye mesaj atiyorsa, bu insanlarin deger verdigini, okudugunu, size karsi, kendine karsi, sözlüge karsi sorumluluk duydugu icin de biseyleri düzeltmek icin caba harcadigini gösterir. eger insanlar buraya emek, deger veriyorsa, sözlük yönetiminin de burda yazan insanlarin serzenisine biraz kulak vermesi gerekir.

(bkz: basucu eserleri geri gelsin kampanyasi)
  • kendi entry'ini favladigin vakit böyle oluyor iste. yani biri isterse bütün entry'lerini el emegi goz nuru yapabilir. ama anlam olarak bakinca kisinin emek vererek yazdigi ve sözlüge cok sey kattigini düsündügü entry'leri secmesi lazim. tabi kim kendi yazdigi entry'i bu kadar önemli görecek kadar narsist olur bilmiyorum. belki benim cahilligimdendir tabi. doktora tezimi koymam lazim ya da roman falan yazmam lazim ki el emegi göz nuru olarak göreyim enty'mi. saatlerce arastirilarak yazilmis bir analiz yazisi da olabilir tabi ama bunu yapan kisi sayisi cok az.

neyse aslinda bu aparatin ironik kullanimi ile ilgili bir örnek verecektim. mesela bir yazar arkadas var, isim ve entry vermiyorum ama merak eden olursa özelden yollarim örnek teskil etmesi icin. adam upuzun bir entry giriyor (baya uzun). hatta o kadar uzun ki sonunda cok uzun oldu yahu is güc beni bekler sonra devam ederim diyor ve bitiriyor.

yani buraya kadar her sey normal. ama entry'e bakinca noktasi virgülüne dokunulmadan kaynak olarak kabul edilemeyecek safsatalarla dolu bir forumdan kopyalandigini görüyorsun. ne kaynaktan alintilandigi belirtilmis ne de kaynak. ve yüzlerce fav alip debeye giren bu entry'i öyle bir yüzsüzlükle el emegi göz nuru olarak eklemis favlayarak. sanirim el emegi göz nuru dedigi olay, direk copy/paste yapmak. hakkini yemeyeyim sitedeki resimlerim linklerini de koymus tabi, bir de bölmüs yaziyi spoiler ibareleriyle falan. yani sözlük aparatlari yardimi ile eklemeler var ama bir harf ya da nokta degismemis.

ironik olan caldigin bir seyi (gerci kimsenin calmaya yeltenmeyecegi malca bir yaziydi) el emegi göz nuru diye lanse etmek. diger ironik olansa bu yazarin sözlügün ne kadar boktan yazarlarla dolmaya baslamasi ile ilgili entry'ler girip yine bunlarla debe'ye girebilmesi. sözlügü boktan yapan kendisi haberi yok adamin.

konuyu tamamen farkli bir boyuta tasiyip sunu eklemek istiyorum. bir cogumuza kaynak bulmayi, kaynak göstermeyi, kaynaktan düzgün alinti yapmayi ve bunun önemi hakkinda egitimi maalesef üniversite'de ancak verebiliyorlar. belki bazilari vermiyor bile cünkü bazi üniversitelerin rektörleri uluslararasi arena da plagiarism ile fislenmis makalelere sahip.

bence bu olgu internetin böylesine domine ettigi bir cagda ilkokul da asilanmali. yani ilkokulda yapilan bir ödevde her cümlenin sonuna sayilarla referans numarasi verilmesinden bahsetmiyorum. bilgide kaynagin öneminin bilginin güvenilirligi konusundaki önemini anlatmalilar. ancak bu sekilde her okudugumuzu sorgulamadan kabul etmemeyi ogreniriz. etrafimdaki insanlar bir seyi okuyup hassiktir cekip hayatlarina devam ediyorlar. kimse de cikip asli neymis kaynagi neymis diye düsünmüyor. biraz düsünseler yukarida verdigim örnekteki egitimsizler böyle prim yapamazlardi hirsizlikla. mesela birinin aptalligi yüzünden yüzlerce kisinin ve belki de bunlarin da paylasimlari ile binlerce kisi aptallasti ülkede.

biraz sorgulasaniz facebook'ta siyah muz bol miktarda tnf (tumor necrosis factor) icerir bu da kanser hücrelerini yok eder bol bol kararmis muz yiyin gibi bir paylasimi onbinlerce insanin paylasmasina katkida bulunmazsiniz. bagisiklik sistemi gibi inanilmaz kompleks etkilesimlerin oldugu bir sistem de tnf'in gectim direk kanser hücrelerini öldürmesi komikligini (bunu da sirf isminden cikarmis uyduran gerzek) kendisi hayvansal bir sitokindir. yani bitkide bulunmaz. coca cola'nin israili desteklemesi gibi örneklerde verilebilir. birileri kaynak arasa su an internette dönen cogu seyin uydurma oldugunu görür.

lan yani nereden nereye ama önemli bir konu kaynak gösterimi.
  • lan en kıytırık entrymi görünce " hadi lan bunun nesine el emeği göz nuru demişler" diye düşündüm meger olay benle alakalıymış onu da yanlışlıkla favori yapmışım
  • yeni kesfettim lan ben bunu! bosa cabalamisim bunca zaman.

tam profil olusturmalik olaymis. istedigin basliklari ekliyorsun ve vermek istedigin mesaji veriyorsun. ben yaptim hemen simdi misal tickerimde hatun kaldirma oranim 2.34 puan yukseldi bile daha 5 dakka gecmeden!!
  • işlevsel bir fasilite. en beğenilenler algoritması değiştiğinde de, en çok favorilenen entry'ler ilk çıktığında da, profillerinde öne çıkan entry'lerin kendilerini yansıtmayıp saçma bir iki bkzdan ibaret olduğunu, diğer özenilerek yazılmış entry'lerinin gözlerden kaçtığını düşünmüştü bir çok yazar. (#25275945, #17379160, #33790752) tabi bu, apayrı bir tartışma konusu.

ancak yazara, sözlüğün o yazara nasıl baktığının yanında; yazarın kendisine nasıl bakılmasını istediğini sunma imkanı vermesi açısından olumlu bir fasilite olmuş.

ha bir de; megalomanım. magalomansın. megaloman.
hesabın var mı? giriş yap