*

 • guillermo del toro'nun 2001 tarihli filmi, ispanya iç savaşında geçen hayalet hikayesi. başrollerde eduardo noriega(open your eyes), marisa paredes(all about my mother) ve federico luppi (cronos) var. senaryo hakkında detay vermek yerine, bulun ve mutlaka seyredin demekle yetineceğim, hem korkutuyor, hem ağlatıyor. filmin hemen başında hayaletlerin doğasına girecek diye hissettirse de, aşağıdaki tanım haricinde bu konuda fazla ileriye gittiği söylenemez.

  - what is a ghost?
  a tragedy condemned to repeat itself time and again?
  a moment of pain, perhaps
  something dead which still seems to be alive
  an emotion suspended in time
  like a blurred photograph
  like an insect trapped in amber
 • çok tuhaf;
  savaş, trajedi, esrarengiz bir hava, ilk dostluk, entrika, hatta aşk...
  nası olmuş da aynı filme sığmış ve nefffis olmuş, şaşmamak elde değil
 • nefis bir film. özellikle olayların bir çocuğun gözünden aktarılması enfes olmuş. o mekanlar, koyu gri taş duvarlar, of ki of.
 • ismiyle bir bağdaşma göremediğim film. film boyunca oluşan soru işaretleri filmin sonunda da cevaplara ulaşamadığı için ben de hayal kırıklığı ile sonuçlanan film olmuştur. ne tam korkutan, ne tam romantikleştiren bir film. orta duygularla ayrılabileceğiniz bir film.
 • görselliği yemiş bitirmiş film..pedro almodovar yapımcılığı haricinde tarzıyla bağdaşmıyor. gerilim serpiştirilmiş tam da yedirilmemiş ama öyle güzel fotoğraf fotoğraf kareler var ki..bulup izlenesi.
 • ismini, fakir yetimhanenin gelir kaynağı olan ev yapımı romun ana maddesi olan omurgası tam oluşmamış ceninlerden alan film. hayalet özellikle ilk gözüktüğünde karanlık odada zıplatmış, ölüm nedeni ortaya çıktıktan sonra bir çok hayalet filminde olduğu gibi iç burkmuştur. ama bu, sadece korku öğeleri içeren bir hayalet filmdi değil, aynı zamanda siyasi, duygusal, tarihi ve gerilim sosları katılmış bir şaheserdir bence.
 • bir yerde takılıp kalan hayatlar üzerine..
  ister yaşarken, ister öldükten sonra; amacını gerçekleştiremedikten sonra.

  --- spoiler ---
  hayatını daha ilk yıllarında kaybeden, bunun acısı ile iç çeken bir küçük, et' ini mi yoksa ruh' unu mu doyurması gerektiğini bilmeyen,davası uğruna yaşayan, çekimser ama sevgi dolu bir kadın, hayatını kurtarmak, bir yerde takılıp kalmamak için herşeyi mübah sayan bir genç, aşık,nazik bir yaşlı adam..
  --- spoiler ---

  tarihi,savaş, romantik bir gerilim draması!

  nezih bir film.
 • el laberinto del fauno'nun fantastik yonlerini cikarirsak onun habercisi gibi duran, bir cocugun gozunden aktarilmis siirsel ve masalsi bir film. basrolde de alejandro amenabar'in fetis oyuncusu eduardo noriega var.
 • pan'ın labirenti'nin yönetmeninin elinden çıktığını bilmeksizin, dün gece cine 5'te izlemeye başlayıp, daha başından akrabalıklarını hissettiğim film. ondan daha önce çekildiği için belki, yönetmen henüz o kadar kusursuz değil, muhtemelen ilk önce bunu seyretseydim böyle düşünmeyebilirdim. elbette birini sinemada ve orijinal dilinde, diğerini ruhsuz tv'de, özellikle çocuk dublaj tercihi fevkalade sorunlu olarak izlemenin de tesiri göz ardı edilemez. mamafih, çok derinlikli işlenmeseler de, kişilikleri sorunsuz çözülebilen karakterleri, iç burkan ancak fazla dramatize edilmemiş hikâyesi ve güzel görselliği ile benim için seyredeğer bir film.
  --- spoiler ---
  tarih dersinde, mamutu ağaç mızraklarla öldürmek için iş birliği yaparak acizliklerini aşan ilk insanların (insanlığın çocukluk devresi diye düşünülerek) anlatılması, insan olmanın meziyetlerinden nasibini almamış hayvansı ve kudretli genç adamın sopaları sivrilterek mızrak hâline getiren çelimsiz çocuklarca ortaklaşa öldürülmesinin foreshadowingi gibi geldi bana.
  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap