• -ver elini bi fal bakalım evladım
    -buyur teyze
    -hmmm, parmağın kenarındaki kurumuş selpak evden çıkmadan bi posta gittiğini gösteriyor, işaret parmağının tırnak arasındaki pisliğinin rengi yeşile çaldığından diyebiliriz ki tatak çıkartmışsın, nasırlara bakılırsa abazanlık yeni değil evveliyatı var, ancak şu ellerin büyüklüğüne bakarak diyebilirim ki bu ellerle çekiştire çekiştire senin jünyor şimdi araplarınkinin ebatlarına ulaşmıştır, yani yapılacak şey namının yayılmasını sağlamak, gerisi kolay. ha birde ellerin terlemeye başladı yani heyecan var biraz, erken boşalma sorunu var gibi duruyor, kendini dizginlemeyi heyecanını kontrol altına almayı öğrenmen gerek.
    -bırak lan bırak manyak karı..
  • anne karnında gecen 9 aylık süre boyunca,ellerin yumruk yapılmıs sekilde tutulmasından dolayı avuc icinde olusan cizgilerin gelecege dair fikir verebilecegine inanılarak yorumlanması.
  • çok genel bir fikir edinmek için buzzfeed'in şu quiz'inden faydalanılabilir.

ben bu testle kader çizgimin (fate line) olmadığını farkettim ki, düşündürücü.
    inanmak / inanmamak önemli değil ama bana sorarsanız analizin her türü zihin açıcı.
    okült ve batıl inançların ilginç kaynakları ve ilgi çekici bir alemi var.

tom robbins'in even cowgirls get the blues kitabında hakkında şöyle bilgi verilmiştir:

"geçmişin, bugünün ya da geleceğin hakkında ellerin bilmediği hiçbir şey yoktur. el bugüne dek yaratılmış en muhteşem araçtır ama kendi arzusuyla hareket edemez, beynin kölesidir. hizmetlerini yerine getirirkenki tavrı ve zekasıyla, ardında nasıl bir beyin yattığını yansıtır. en keskin duyuların harici deposudur eller. duyular sıklıkla tekrarlandıklarında şekil verme ve iz bırakma gücüne sahiptirler."

"d'arpentigny'nin yazmış olduğu gibi 'üstün hayvan kendini ellerde belli eder ama insanoğlunun özü başparmaktadır'. tüm diğer parmaklar bu dayanak noktası etrafında hareket etmek durumundadır; gücü ve zayıflığıyla orantılı olarak sahibinin karakterini rezil de eder vezir de. (...)

bir çocuk dünyaya geldiğinde kendi iradesi yoktur, bütünüyle başkalarının kontrolü altındadır. yaşamının ilk birkaç haftası boyunca günün yüzde doksanını uyuyarak geçirir. bu dönemde başparmak avucun içindedir, diğer parmaklar tarafından gizlenir. diğer bir deyişle irade pasif haldedir, kendini göstermeye başlamamıştır. bebek olgunlaştıkça daha az uyumaya, kendine ait birtakım fikirler edinmeye, hatta huysuzluk etmeye başlar. bunlar olduğunda başparmak avucun içinde saklandığı yerden çıkar, diğer parmaklar onun üzerinde kapalı değildir artık. çünkü irade harekete geçmeye başlamıştır ve harekete geçtiğinde, göstergesi olan başparmak ortaya çıkar. gelgelelim geri zekalılar ve paranoyaklar bu başparmak kıvırma safhasından ya hiç çıkmazlar ya da baskı altında ona geri dönerler. sara hastaları krizler esnasında başparmaklarını kapatırlar. nerede başparmaklarını parmaklarının altına kıvırmayı alışkanlık edinmiş birini görsen ya çok rahatsız ya da hasta olduklarını fark edersin, hastalık ya da zayıflık iradeyi yerinden etmiştir."
  • liselilerin el ele tutuşma bahanesi. yani tabi eskidendi. şimdi bakıyorum da bırak eli, hepsi kucak kucağa.
  • el çizgilerine göre yorumlanan bir fal çeşidi olduğu düşünülürse* elinizde bardakla merdivenlerden yuvarlandınız mı kaderiniz değişiyor mu yani? yani bu yaşa kadar yaşadığım herşey bu yara izinden miydi*?
  • ellerimizin avuçlarındaki çizgiler, parmaklar ve tırnaklardaki izlere bakılarak yapılan sanatta diyebiliriz..

el falı sanatı (şiromansi, chirognomonie) eski mısır'a, hindistan'a ve çok eski çağlara bağlanabilecek kadar uzak bir geçmişi olan bir gizli bilimdir. özellikle bohemyalılar (çingeneler) tarafından uygulana gelmiştir. okültistler de (gizli bilimciler) bunu eski devirlerden beri uygulamaktadırlar.

eskiden, sol elin ruhsal doğaya (karanlık yan) ve sağ elin de aktif doğaya (aydınlık) ait olduğu kabul edilirdi. daha sonra, karanlık ile kötünün yanlış bağdaştırılması sonucu sol el karanlık güçlerle özdeştirildi. kötü (sinister) sözcüğünün orijinal karşılığı ‘sol’dur.

el falını batı’da kuşaklar boyu sürdüren çingeneler geleneksel olarak sol eli okurlar. bunun nedeni belki, sol elin, kişinin ezoterik ya da gizemli yanını temsil etmesi, belki de ‘kalbe daha yakın’ olmasıdır.

şimdi sol elimizi, avuç içi bize dönük tutalım. boy olarak tüm diğerlerinden uzun olan orta parmak, kaderi temsil eder ve avucun içinde dikey bir çizgiyle devam eder; bu çizgi kader çizgisidir. insanın, varlığı süresince izleyeceği yolun bir resmidir bu.

yüzük parmağı, -ki buna apollon derler- sanat ve talihi temsil eder. merkür adı verilen serçe parmağı ise, bilimi ve tüm faaliyetlerdeki hesabı (ticaret, oyun vs.) temsil eder. işaret parmağı (jüpiter) her türlüsünden maddi hırsı temsil eder; baş parmak (insanın kendisi) insanın dayanıklı iradesini, mantıklılığını ve karakteristik cesaretini temsil etmektedir.

bir kişi hakkında ilk hükme varabilmek için, esas olarak ele alınan orta parmağa göre en uzun olanın hangi parmak olduğuna bakmak gerekmektedir. şayet işaret parmağı yüzük parmağını geçiyorsa, kişi pozitif değerlere ülküsel değerlerden daha çok önem veriyor anlamında yorumlanmaktadır. para, o kişi için, şan ve şereften daha önemlidir. bunun tersine, yüzük parmağı işaret parmağını geçiyorsa, şahıs kuramsal olanı uygulamalı olana, şan ve şerefi paranın katı imkanlarına tercih ediyor anlamındadır. şiromansi yapanların karakter üzerindeki ilk hükümleri bu şekilde gerçekleşir.

bir elin ayasındaki temel çizgiler şunlardır:

-hayat çizgisi (canlılığı ve uzunluğu)

-akıl çizgisi (zeka gücünü ve zihinsel durumu)

-kalp çizgisi (duygusal durumu)

-ikinci derecede ve her elde görünmeyen çizgiler:

-kader çizgisi (kaderin size verdikleri)

-şöhret çizgisi (başarı ve topluma mal olmak)

el tipleri:

-su (uzun parmaklar, dikdörtgen şeklinde avuç)

-hava (uzun parmaklar, kare şeklinde avuç)

-toprak (kısa parmaklar, kare şeklinde avuç)

-ateş (kısa parmaklar, dikdörtgen şeklinde avuç)
  • karakter özelliklerini gözler önüne seren fal. zaten o çizgilere bakmasan bile elin genel görünüşünden kişinin bazı özellikleri göze çarpıyor. ancak o çizgileri de hafife almamak gerek, şimdiye kadar otuza yakın ele baktım, çizgilerin gösterdiği özellikler yüzde seksen doğru çıktı. belki de daha fazladır bu oran. tutmayanlardan da genelde şunu duydum: "önceden öyleydim ama artık değilim."

genel olarak açıklayacak olursak;
    -solak iseniz sol elinize, sağlak iseniz sağ elinize bakılır. neden mi? kullandığınız eliniz şu andaki durumu gösterir, kullanmadığınız eliniz ise potansiyelinizi.
    -herkesin elinde temel olarak üç çizgi vardır, yukarıdan aşağıya sayacak olursak; kalp çizgisi, akıl çizgisi, hayat çizgisi(diğer ikisinin aksine yatay değil, yay gibi bir çizgidir).
    -kader, güneş, ilham, venüs, sıhhat vs. çizgileri ise herkeste bulunmaz.
    -ayrıca bazılarında akıl ve kalp çizgisi birbirine karışmıştır, bu insanlarda temel üç çizgi yerine iki çizgi bulunur.
    -dik çizgiler genelde iyi anlam ifade eder, onları kesen yatay çizgiler ise kötü anlam ifade eder.
    -sadece çizgilere değil elin tepelerine de bakılır. (elin şişkinlikleri, parmakların hemen altında bulunan kısımlar basit tabirle)

en basit örnek : hayat çizgisi ve akıl çizgisi ayrık olan kişiler özgüven sahibi ve atılgan kişilerdir. ara sıra düşünmeden konuşup pot kırabilirler. ancak patavatsız değildirler, sadece plan yapmadan, düşünmeden, hızlıca karar verirler.

elinizde uzun bir güneş çizgisi varsa sevinin.

işin esprisi, el falı genelde doğrudur gençler, öyle olmasa herkesin elindeki çizgiler farklı olmazdı.
  • yıl 2005-2006 civarları. istiklal caddesi üzerindeki bir büfe tarayıcı ile el falı bakıyordu. hiç içeri falan girmenize bile gerek yok, abim tarayıcıyı büfenin önüne koymuş gidip elinizi tarayıcıya sokuyorsunuz sizden doğum tarihi falan istiyor sonra renkli kağıda bir şeyler çıkıyor. gördüğüm ilginç para kazanma şekillerinden biridir, selam olsun sana girişimci abim.
  • el falı baktırdığım kişi “sen korunuyorsun” demişti. tam o an benim sıfat “wooww dostum oraya kadar anlayabiliyorsun yani” ifadesiyle 10 saniye kadar bi durdu. sonra allah tarafından yani bak güneş çizgin şöyle böyle vırt zırt ilahi bir güç seni koruyor diye bir şeyler anlattı.

tanım: insanın kaderi elinde yazılıdır düsturundan yola çıkarak bu işi meslek haline getirenlerin ekmek kapısı haline gelmiş olan vasat hede.

bana el falı bakan kişiye dedim sen bunları nerden öğrendin. ingilzce kalınca bir kitabın pdf halini telefonundan açıp gösterdi dedi ahanda buradan.

kitabın ismini hatırlarsam buraya editlerim. stay tuned.
  • kız tavlamak için kullanılan bir fal çeşididir.
hesabın var mı? giriş yap