şükela:  tümü | bugün
 • 60 ve 70'lerde avrupa, orta dogu, asya ve afrika'da cirit atacak potansiyel terorist ve ayrilikçi grup için staj imkani saglayan olusum. sinir tanimayan bir örgüt olarak avrupa ve orta dogu'da bir ton eylem ettiler..
 • fransızların koruması altında paris'deki araplar tarafından, ortadoğuda artan yahudi ve ingiliz etkisine karşı 1911'de kurulmuştur [ne sandiniz, ya ne diye yarali parmaga iseyecekti fransizlar?].
  fransızlar örgütün şam'da faaliyet göstermesine izin vermişler ve desteklemişlerdir.
 • 1958'de mısır'da kurulan 1970 yılında dağıtılan filistin direniş örgütü.
  (bkz: kara eylül)
 • "bol ve yonet" oyununun piyonu olmus grup.

  hamas kotu ve zararli bir grup olsa bile, secime gitme karari alinmis ve akabinde hamas secilmistir. el-fetih secilen partinin filistin davasina zarar verecegini dusunse artik is isten gecmistir. cunku secim karari veren ve hamas'i da yasal olarak secime kabul eden yine kendisidir.

  dolayisiyla bu dakikadan sonra yapacagi demokrasi disi mucadele sadece ve sadece ulke dusmanlarinin isine yarar. ic savasa kadar gitmesi muhtemel bir durum, tarihte defalarca gorulmus bol ve yonet duzeninin ta kendisidir.

  (bkz: #8827194)
 • arafat'ın edward said'e kavuşmaya giderken bıraktığı gözyaşlarına sahip çıkan direniş örgütü..
 • 1959'da kuveyt'te gizlice kurulan örgütün ilk toplantısında; yaser arafat, halil el vezir, adel abdülkerim, yusuf amira ve muhammed cedid hazır bulunuyordu. son üç ismin kısa sürede örgütten ayrılmasına karşın, el fetih silahlı direniş yolunun ilk işaretçisi olması nedeniyle (süreç içinde güç kaybetmiş olsa da) filistin hareketindeki çok önemli yerini hep korudu.zamanla kuruluş döneminin heyecanlı fakat cılız harekatları, ürdün'deki inkisarla sonlanan konaklama / gelişme yılları, kara eylül, öfkeye karşın korunan sukunet, üyelerinde toprakların tekrar elde edilmesi dışında özellik aramayan;dava uğruna birleştirici duruş yerini siyasi manipulasyonu daha ön planda, dünyanın gözünde zavallı mültecilikten terorist mertebesine fırlatılan, heyecanından bir kısmını hayal kırıklıklarına feda etmiş, oturaklı haliyle statik bir topluluğa bıraktı. tabi; yıllar süren direniş ve elde edilemeyen huzur işbu halin sorumlusu olarak işaret edilebilir.

  hakkında ilgi çeken bir ayrıntı şöyledir; ismi "harakat tahrir falastin" yani "filistin kurtuluş hareketi"ni oluşturan kelimelerin baş harfleri kullanılarak elde olunan "fatah"tan alan el-fetih, ironik bir nedenle bu tamlamadaki harflerin düz değil de tersten sıralanışını kullanmayı seçmiştir. mevz-u bahis isim tamlamasındaki harfler baştan itibaren sıralanarak bir kısaltma yapılacak olsa elde edilen kelime "hataf" yani ani ölüm demektir.doğuda isimler masum değildir derler, işte bakın bir kez daha kanıtlanmış oldu.
 • harcinda deniz gezmis'in, sinan cemgil ve nice dev-genc'linin, ve de jean genet'nin emeklerinin oldugu bir zamanlarin devrimci orgutu.
 • israilin gazzeye kara harekatına başladığı şu saatte yaptığı açıklamayla, hamasla beraber israile karşı çatışma kararı almış,başarılı olmasını dilediğim örgüt.
 • hayatının en akıllı kararını vermiş örgüt. bugüne kadar hiçbir boka yaramayan politikasını değiştirerek hamas'la ortak bir noktada buluşmuştur. haydi bakalım...
 • askeri gücü el aksa şehitleri tugayı olan direnişçi örgüt.