• aradım mamafih bulamadım. ispanyol yapımı muhteşem bir netflix filmdir. 2017 yılında aynı isimle bir kitap da yayınlanmış. gerçek olaylara dayanan muhteşem bir film.

film, ikinci dünya savaşı sırasında mathausen kampında tutulan çoğunluğu komünist ve antifaşist olan franko karşıtı ispanyolların oradaki yaşamı ve kurtuluş mücadelesini anlatıyor. gerçek olaylar ve gerçek fotoğraflar üzerinden kurgulanan film kampı iliklerinize kadar yaşamanızı sağlıyor. oyunculuklar çok başarılı. kesinlikle izlenmesi gereken bir film ve netflix standardının çok üstünde bir yapım.
  • yönetmenliğini mar targarona 'nın yaptığı 2018 yılı yapımı ispanyol filmi. film, 2 dünya savaşı sırasında avusturya'nın mauthausen toplama kampında esir olarak tutulan katalan fotoğrafçı francisco boix' in gerçek yaşam hikayesinden sinemaya aktarılmış.
    https://www.imdb.com/title/tt6704776/
  • netflix'in şu ana kadarki en mantıklı ve en güzel filmi.
    mario casas bir harika!
    sinematografi harikası bir film, kadrajlar o kadar yerli yerinde ki sanki bir tabloya bakarmış gibi hissediyoruz.
    oldum olası gerçek hikayeleri sevmişimdir. dramatik filmin içinde eğlence anlayışının ironik bir biçimde izleyiciye yansıtılması da çok anlamlı.
  • binlerce kişilik kamp sanki 20 kişilik butik kampmış gibi gösterilmiş. ölüm, şiddet, işkence gibi konulara pek girilmemiş. biyografi olarak etkileyici güzel bir film.
  • ikinci dünya savaşı sırasında yaşanan trajedilere yönelik filmleri sevenler için izlenmeye değer bir netflix filmi.

--- spoiler ---

keşke filmin sonunda o fotoğrafların nerelerde, ne amaçla kullandığına, kimlerin ne cezalar almasına sebep olduğuna dair bir şeyler görebilseydik(varsa tabii, olsun lütfen). film olarak sahneler çekilmese bile, yazı ile seyirciye anlatılabilirdi.

film boyunca insanın içinde biriken öfke belki biraz hafiflerdi böylece.

--- spoiler ---
  • ön uyarı: film için +16 ibaresi kullanılmış ama ben duygusal açıdan +18 olduğunu düşünüyorum.

nazi kamplarıyla ilgili yapılmış sayısız filmden birisidir. fakat benim için ilk 5'e girmeyi başardı.

film sinematografi açısından çok başarılıydı. farklı görsel tekniklerin kullanıldığı sahnelerle farklı duygular izleyiciye çok iyi aktarılmış. oyuncuların performansı da gayet yerindeydi diyebilirim. 10 üzerinden 8 puanlık bir film diyebilirim. kesinlikle izlemeye değer.

küçük bir not olarak; bazı sahnelerde son of saul izlenimi almadım dersem yalan olur.

--- spoiler ---

kamptan kaçan esirin yakalanıp asılmasından önce tüm esirlerin önünden geçtiği, asıldıktan sonra yine tüm esirlerin tek tek ölüye (kameraya) bakarak yürüdüğü sahne çok etkileyiciydi. bir sonraki sahnede francisco boix'in sinir krizi geçirmesiyle de yaşanan duygusal çöküntüler çok başarılı aktarılmış.

--- spoiler ---
  • roma'dan sonra bunu da izleyince netflix film işini de kotarmaya başlıyor galiba dediğim film. toplama kampı filmleri denince akla gelen filmlerden olacaktır ilerde.
  • idam sahnesi , çalınan müzik ve orkestra şefinin soytarı haliyle birlikte resmedilmiş bir trajediydi .
  • zierieis denilen katil, çocuğunun doğumgününde gerçekte 40 esir öldürmüş.
hesabın var mı? giriş yap