şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda özellikle dikkatimi çeken ve gerçekleşmesi aslında çok da uzak olmayan durumdur.

bilgisayar teknolojisi sayesinde en son ne zaman elime kağıt kalem alıp bir şeyleri uzun uzadıya yazdığımı hatırlamıyorum bile... eğer uzun bir şey yazacaksam kesinlikle açıyorum bilgisayarı yazıyorum. kısa bile olsa olabildiğince bilgisayar/telefon gibi daha pratik ve etkin araçları kullanmak daha kolayıma gidiyor. kağıdın kaybolma ihtimali telefonunun ve bilgisayarın kaybolmasından çok daha yüksek geliyor. belki sadece arada post-itlere yazdığım küçük notlar hariç, onda bile ilgili uygulamaları kullanmaya başladım son zamanlarda. toplantılarda, sunumlarda bile not almak için artık ipad/telefon kullanıyorum. hayatımda el ile yazma resmen bitti.

hatta çocukların bile ipad ile büyüdüğü bir dönemde, eğitimde de el ile yazma döneminin yavaş yavaş biteceğini düşünüyorum. daha çok bilgisayar teknolojisi geliştikçe, eli sadece hareket aracı, basma dokunma aracı olarak bir yazma dönemi başlayacaktır diye düşünüyorum. el ile yazma belki sadece statükocuların ve sanatçıların bir süre daha devam ettireceği bir eylem haline gelebilir yakın gelecekte...

kısaca elle yazma döneminin sonuna geldiğimiz yadsınamaz bir gerçek...