şükela:  tümü | bugün
 • el cuerpo sonrası takip etmeye başladığım oriol paulo ve ispanyol polisiyesi nedeniyle epeydir beklediğim bir işti. contratiempo'da gizem dozajı iyi bir işti ama finali daha doğrusu ters köşesi biraz zorlama gelmişti.
  yönetmen-yazar oriol paulo bu kez bir diziyle dönüyor. işin içinde harlan coben'de olduğuna göre; sürükleyici, kolay izlenebilir ve kafa boşaltan bir şey izleyeceğiz gibi. bir de bence bu yazarlar ve bu gizem/polisiye türü için 'dizi' ya da 'mini dizi' formatı, uzun metraj dan daha ideal.
  edit: saçmalıklarla dolu. küçük emrah filmleri tadında bir iş. olmamış.
 • harlan coben'in ismini görünce ilgimi çeken dizi. lisedeyken bir romanını okuyup çok beğenmiştim.

  oriol paulo'ya laf yok zaten.
 • ilk iki bölüm itibariyle güzel bir suç gizem dizisi.

  contratiempo tarzı ve merak uyandırıcı.

  edit: sanki iki film olabilecekken, 8 bölümlük diziye çevirmişler. fazla katmanlı ve yer yer bayıcı buldum. hakkı 5 bölüm, zorlamanın anlamı yok.
 • contratiempo’dan hem yönetmen oriol paulo hem de başrol oyuncuları mario casas, ana wagener ve jose coronado’yu kadrosunda barındıran mini polisiye gerilim dizisi.

  --- spoiler ---

  adam yine gitti kadının oğlunu öldürdü.
  --- spoiler ---
 • an itibariyle bitirdiğim netflix dizisi

  --- spoiler ---

  bu başroldeki abimiz neden her oynadığı yapımda birinin çocugunu öldürüyor? beş bölümde bitebilecekken gereksiz uzamış bence biraz ama tipik ispanyol polisiyesi şaşırmadım o yüzden şu kapanma döneminde izletti kendini son olarak allah kimseye evlat acısı vermesin...
  --- spoiler ---
 • tavsiye edelim eksik kalmasın, evet 5-6 bölüm yeter gibi gözükse de sürekli yeni hikayeler çıkarıp sıkılmadan izlenebilecek bir dizi yapmışlar. (bkz: harlan coben) hikayesi ve (bkz: selçuk inan) etkisiyle 7/10 verilebilir.
 • 3. bölüm itibariyle yine çok şey anlatıp hiç bi şey anlatmayan ispanyol polisiye dizi/film olmuş. karantina günlerinde sizi en azından 2-3 gün oyalar beni sardı.

  edit: dizi bitti. sonu tahmin edilmesin diye biraz uzatmışlar ancak dikkatli izleyen olayların bazılarını anlayabilir. izlemesi keyifliydi, yan rolleri bile önemli oyunculardan oluşturmuşlar o yüzden akıcılığı da iyiydi. 7,5/10.
 • sürükleyicilik konusunda hakkı yenemez bir dizi. fakat bölümler uzun; bir yerden sonra başka şeylere dalıp önemli yerleri kaçırdığım oldu. bu nerden çıktı, bu kimdi, kimle bağlantılıydı falan derken yine de bir sonraki bölüme geçmeden duramıyorsunuz.

  daha önce yazıldığı gibi gereksiz 8 bölüm olması. son bölümde de salağa anlatır gibi anlatmışlar yine her şeyi. ama netflix uluslararası bir platform ve ispanyol dizileri kuzey amerika'da da izleniyor. belki o yüzden salağa anlatır gibi her şeyi tane tane anlatma ihtiyacı duymuşlardır bilmiyorum.

  --- spoiler ---
  mario casas da ispanya'nın netflix temsilcisi gibi olmuş her şeyde bu arkadaş var. başarılı bir oyuncu da böyle sürprizli rolleri sevdiğini bildiğimden sonunda karakteriyle ilgili bir bokluk çıkınca şaşıramadım pek. dizideki birçok şey gibi barizdi sonuç. güney amerika'dan gelen kızların hikayesi çok sardı. çok acı ama maalesef gerçeklik payı yüksek olduğundan. zenginlerin seks partileri vs.
  --- spoiler ---
 • aşırı derecede (bkz: sky rojo) dizisini anımsatan yine ispanyol yapımı olan dizi. spoiler kısmına geçmeden önce diziyi beğendiğimi belirtmek isterim. yani mantık hatalarına kafayı takan biri değilsen dizi akıp gidiyor. ama şunu da söyleyeyim, bu diziyi türkler çekmiş olsaydı şu an yerden yere vuruluyordu. çünkü gerçekten çok ama çok fazla mantık hatası var. neyse. şimdi spoiler kısmına geçeyim.

  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---

  öncelikle benim en çok canımı sıkan kimmy ve hugo karakterlerinin saçmalığı. yani böyle şeyler yapmak için hiç bir motivasyonları yok. özellikle kimmy-olivia sahnelerini dizinin son bölümlerine koymasalar muhtemelen diziyi izlemeyi o sahnelerden sonra bırakırdım. parmaklarını kesen adamı utanmasa öpecek, ama kendisine güvenen en yakın arkadaşına grup sex komplosu kuruyor, kocasını da unutmamış tabii. bunun dışında kafama takılan diğer mantık hataları sırasıyla: dani'nin ölümü çok saçma, hapishanedeki cinayetin üzerinin örtülmesi çok saçma, olivia'nın eşi ile dürüst bir ilişki yaşarken sırra kadem basması çok saçma, mati'nin telefonuna o görüntüler geldikten sonra hala karım da karım diye tutturması çok saçma, polis adamın o kadar parasının olması çok saçma, mati'nin zırt pırt polislerden sıvışması çok saçma, hugo saçma, kimmy saçma, özel polisin 27 numaralı kasede ulaştıktan sonra onu hemen yok etmemesi saçmalıkların ötesinin de ötesi. özellikle evde kadınla anlaştıkları sahnede ortağını göndereceğine kendisi gider, kendi kasedi de dahil bir kaç kasedi alır yok eder, geri gelir hayatına devam ederdi. yani bu saydığım saçmalıklar da benim takmadan izlediğim halde dikkatimi çeken saçmalıklar. yani sırf bir şeyler bulup diziye gıcık olmak için izlesem kim bilir daha neler bulurdum. o yüzden demem o ki, şu an netflix'de başa oynayan dizi bizim saçmalıklar var dediğimiz fatma dizisinden kat be kat saçmalıklar içeriyor. ama eleştirilir mi? tabii ki hayır çünkü ispanyoooooll yapımı. türk yapımları hep saçmadır, ispyanyole yapımları gerçeklerden ayırt edemezsin.
 • selçuk inan reisin başka bir ispanyol yapımı bu sefer dizisi.

  -----spoiler------

  gerçekten fena değildi ama son iki bölümde naptınız be baba, karının arkadaşı parmaklarını kesen adamı aşkım deyip bir alt duduş alsaydı bari, değil kaset vermek mermi manyağı yapması lazım görünce elinin altında silahı da var. niye arkadaşına düşman ettiniz, motivasyonu neydi bu kadar cok severken grup seks tuzağı, kocasına izletmeler organizasyon falan nasıl bir porno fantaziye döndü amk. adam kardeşinin evinde ilk kaçışında polisler, bekçi olsa arkayı tutun la kaçmasın diye akıl eder mal gibi ön kapıda bekliyorlar. bari adamı çatıya çıkar ordan atlat kaçır amk, kadın ıhıhıhı mesut komiser gülüşüyle ben yalnızdım valla kimse yoktu diyor bide taşak geçiyor.