• alkollü araç kullanmak suretiyle uygulamaya takılıp ilk defa ehliyeti kaptıran zatı muhterem arkadaşlar ehliyet nasıl geri alınır anlatıyorum. bildiğiniz üzere bir sürücünün 0.50 promil alkol aldığı tespit edilirse 1228tl ve 6 ay süreli ehliyetine el konulma cezası veriliyor. peki ehliyet nasıl geri alınıyor? tam 6 ay sonra geri alabiliyorsunuz ama siz yine de e-devletten ehliyeti geri alabileceğiniz tarihe bir bakın. tabi cezayı da bir güzel ödüyorsunuz. sonrasında günün geldiyse 15 temmuz şehitler köprüsünün anadolu tarafında (anıtın orda) yeni bir bina var. üstünde tabela filan yok ama galiba orası trafik şube :) oraya girip numaratöre “cezai işlemler - ehliyet geri alma” gibi bir madde olacak ona tıklayıp numaranı alıp sıranı bekliyorsun. aynı banka sistemi gibi. numaran gelince kimliğini veriyorsun memur sisteme girip bakıyor ceza ödenmişse süre de dolmuşsa ehliyetini teslim ediyor. total işlem süresi 5dk filan.

not. internette gayrettepe trafik şube diyor orası köprü çıkışındaki yeni binaya taşınmış işte boşuna gayrettepeye gitmeyin :) ayrıca yine internette ümraniye vergi dairesinden borcu yoktur yazısı alınmalı diyor ama ona da gerek yok memur borcun ödendiğini sistemden görebiliyor.
  • stresli işler. 1 kere kaptırdım. iyiki kaptırmışım diyorum. ders oldu. o stress yetti bana. cezamı da ödedim. 6 ay arabasız kalınca uslandım. şimdi dışarıda hiç içmiyorum. içersem taksi ile dönüyorum. demek ki cezalar caydırıcı olabiliyor:)
  • bende alaçatıda 78 pr ile verdim. zorlu bir 6 ayın sonunda istanbul da çok sikko bir adrese büyük çabalarla ancak ulaşabildim. avrupa yakasından geliyorsanız köprünün hemen çıkışında zaten ama anadolu yakasından erişim biraz meşakkatli. tam konumu buyurunuz; 41,0382, 29,0416
  • bende bu zorlu 6 aylık süreci dün itibarıyla bitirmiş bulunuyorum. istanbul için 15 temmuz şehitler köprüsünde bulunan trafik denetleme şube müdürlüğünden geri alınıyor ehliyetler. eğer geri alma yani ceza iptal bitiş tarihi cumartesiye denk geliyorsa üzülmeyin cumartesi de işlem yapabiliyorsunuz. benim aynen bu şekilde oldu.sadece kimlik belgeniz ile gitmeniz yeterli. hepimize geçmiş olsun :)
  • şayet iade alma tarihiniz cumartesi gününe denk geliyorsa; evet, istanbul trafik denetleme şube müdürlüğü cumartesi günleri de çalışıyor. telefonlar cevap vermediği için bu bilgiye ulaşmanız çok zor. internette de sadece bir haber sitesinde haftasonu açık olduğu bilgisi paylaşılmış, o da eski tarihli olduğu için ve "yoğunluk sebebiyle" olduğu bilgisi paylaşıldığı için güncelliği konusunda güven vermiyor.

gün hesabı da kafa karıştıran bir konu. 6 ay sonra alabilirsiniz deniyor, buradaki "sonra" ibaresi bazı arkadaşların kafasını karıştırıyormuş. e-devlette geri alış tarihi değil de ceza bitiş tarihi olarak belirtildiği için ceza bitiş tarihinden sonra mı alacağız diye soranlar çok oluyormuş. görünen tarihte 00:00'da almaya hak kazanıyorsunuz. o günün de bitmesini beklemenize gerek yok.

istanbul için, araçsız gitmeniz tavsiye edilir çünkü ulaşmak için (veya dönüşte) köprüyü geçmek gerekiyor. ya da nakkaştepe tarafından arkadan gelip, bir yerlere park ettikten sonra yürümeniz gerekiyor. bu nedenle en pratiği metrobüs ile ulaşım.

konum yukarıda paylaşılmış.
    iade tutanağında, ehliyete kısıtlama getiren müdürlükten geri alınacağı yazıyor ancak sanırım tüm istanbul için (c bölgesi, gayrettepe vs) iade merkezi 15 temmuz trafik denetleme şube müdürlüğü.
    sadece kimlik belgesinin yeterli olduğu da yukarıda zaten paylaşılmış.

iade işlemi tamamlanınca emniyetin sistemine hemen işleniyor ancak nüfus ve vatandaşlık işleri ile entegrasyonu 4 - 5 saati buluyor. e-devlette ehliyetinizin bir süre daha görünmemesi can sıkabilir ancak çevirmeye girmeniz durumunda sıkıntı yaşamazsınız.

bir daha da yapmayın, e mi?
hesabın var mı? giriş yap