şükela:  tümü | bugün
  • alkollü araç kullanmak suretiyle uygulamaya takılıp ilk defa ehliyeti kaptıran zatı muhterem arkadaşlar ehliyet nasıl geri alınır anlatıyorum. bildiğiniz üzere bir sürücünün 0.50 promil alkol aldığı tespit edilirse 1228tl ve 6 ay süreli ehliyetine el konulma cezası veriliyor. peki ehliyet nasıl geri alınıyor? tam 6 ay sonra geri alabiliyorsunuz ama siz yine de e-devletten ehliyeti geri alabileceğiniz tarihe bir bakın. tabi cezayı da bir güzel ödüyorsunuz. sonrasında günün geldiyse 15 temmuz şehitler köprüsünün anadolu tarafında (anıtın orda) yeni bir bina var. üstünde tabela filan yok ama galiba orası trafik şube :) oraya girip numaratöre “cezai işlemler - ehliyet geri alma” gibi bir madde olacak ona tıklayıp numaranı alıp sıranı bekliyorsun. aynı banka sistemi gibi. numaran gelince kimliğini veriyorsun memur sisteme girip bakıyor ceza ödenmişse süre de dolmuşsa ehliyetini teslim ediyor. total işlem süresi 5dk filan.

    not. internette gayrettepe trafik şube diyor orası köprü çıkışındaki yeni binaya taşınmış işte boşuna gayrettepeye gitmeyin :) ayrıca yine internette ümraniye vergi dairesinden borcu yoktur yazısı alınmalı diyor ama ona da gerek yok memur borcun ödendiğini sistemden görebiliyor.
  • stresli işler. 1 kere kaptırdım. iyiki kaptırmışım diyorum. ders oldu. o stress yetti bana. cezamı da ödedim. 6 ay arabasız kalınca uslandım. şimdi dışarıda hiç içmiyorum. içersem taksi ile dönüyorum. demek ki cezalar caydırıcı olabiliyor:)