şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: juan rulfo)'nun içinde pek sürükleyici ve keyifle okunabilicek bi çok öykünün bulunduğu kitabının adı..can yayınlarından çıkmıştır
 • (bkz: kızgın ova)
 • turkce'ye kizgin ova ismiyle cevrilen juan rulfo kitabi. yky'den okunabilir.
 • latin amerika'nın kavruk edebiyatının toprak altında gömülü nice çığlıklıklarından sadece biri.
  bir zamanlar ismini hatırlamadığım bir türk filminde bu kitaptaki talpa adlı öyküye çok benzer sahneler çıkmıştı karşıma.
 • (bkz: ova alev alev)
 • juan rulfo nun insanı edebiyata doyuran öykülerinin olduğu doğan yayınları'nda "ova alev alev" ismiyle çıkmış kitap.
  hemen her öyküde ıssız bir çölde yürüyormuşum hissi uyanıyor bende.
  bazen öykülerin geçtiği yerleri yine juan rulfo nun kadrajıyla izliyorum.
  çok başka bir yazar, bambaşka bir kitap.
 • juan rulfo'nun tüm kısa öykülerinden toplanan meksika yerelini inanılmaz bir gözlem gücüyle aktardığı eseri.
  el llano en llamas'da meksika devrimi sırasında ve sonrasında yaşanan çatışmalar, kanun güçlerinin bilinçli bir biçimde kendilerine dokunmayan yılan bin yaşasın düsturuyla hareket etmesi yansıtılır. öykülerde yer alan ölüm ve cinayetler, cehalet ve masumiyetin ikililiğinde buluşur genel olarak. dine yönelik son derece yerinde eleştiriler yapıyor juan rulfo.

  öykülerinin neredeyse hepsini beğendim. ve pek çok öyküsünde bilinç akışı, faulknervari zamansal atlamalar ve geri dönüşlerle edebiyat yetkinliğini de konuşturmuş. kimi öykülerinde yazarın harikulade romanı pedro paramo'yu anımsatan ve o yetkin üslubun nasıl başarıyla kondurulduğuna öykülerinde de şahit olmanız doğal olacaktır.
 • ana fikri "fakiri dövme üstünü başını yırt" olan meksika'nın garibanlık kitabı.

  babamın şimdi tacha için endişelenmesinin sebebi işte buydu; ineğin kayboluşuna bakarak kızının çok yoksullaştığını hissediyor, büyüyüp kendisini daima sevebilecek iyi bir adamla evlenene kadar onu meşgul edecek bir şeyin artık olmadığını görüyor ve onun sonunun da ablaları gibi olmasını istemiyordu. öte yandan iyi bir evlilik yapması artık zor gözüküyor. oysaki inek varken durum farklıydı, zira sadece o güzel ineği de birlikte götürmek için bile onunla evlenmeye istekli çok kişi olurdu.

  artık tek umudumuz buzağının hâlâ yaşıyor olması. inşallah annesinin peşinden nehri geçmeye kalkışmamıştır. çünkü eğer böyle olduysa, kız kardeşim tacha'nın fahişe olmasına ramak kaldı demektir. annemse bunu hiç istemiyor.

  - "tanilo yaşamak dahil tüm dertlerinden kurtuldu."

  - "asla cırcır böceği öldürmedim. felipa'nın dediğine göre, cırcır böceklerinin nefes bile almadan sürekli gürültü yapmalarının sebebi, araf'ta acı çekmekte olan ruhların haykırışları duyulmasın diyeymiş. cırcır böceklerinin tükendiği gün dünya aziz ruhların çığlıklarıyla dolacak ve hepimiz korku içinde kaçacak delik arayacakmışız."
 • (bkz: llano)
  (bkz: llanos)
 • --- spoiler ---

  merhum torrico kardeşler her zaman benim iyi dostlarım oldular. zapotlan'da onları pek sevmezlerdi, ama benim için onlar, ölümlerinin hemen öncesine kadar çok iyi dostlarım olarak kaldılar.

  beş - altı sayfa sonra; tek cümle, tek paragraf:

  "remigio torrico'yu ben öldürdüm."

  anlayın siz artık edebi dehayı.

  --- spoiler ---