şükela:  tümü | bugün
 • el metodo gronholm isimli eserden uyarlanan eduardo norieganın oynadığı 2005 filmi.
  bazı yönleriyle 12 angry men filmini çağrıştırmıştır.
 • onu aşkın uluslararası festival ve yarışmada ödül alan ispanyol filmi. film bir ofiste geçmekte ve tamamen diyaloglar üzerinden ilerlemekte. ispanyolca olmasına rağmen kurgusunun başarasından dolayı film kendini izlettiriyor ve temposunu yüksek tutuyor. kapitalizm üzerine farklı bir ses duymak için izlenesi bir film.
 • zekice yazilmis bir basyapit..
 • marcelo piñeyro'nun goya ödüllü filmi.
 • 2005 yapımı bir ispanyol filmi. film sadece tek odada geçmesine karşın sıkılmadan izlenen, izlenilmeyi de hak eden bir yapım. iş başvurusunda bulunan adayları elemek için adaylar bir odaya kapatılmakta ve orada gözlemlenerek işe alınacaktır. belki bu haliyle bbg tarzı bir film gibi görünebilir. ama yönetmen iş ahlakının günümüz sisteminde daha çok hırs ve kapital için insanlıktan çıktığını vurgulamakta ve bir düzen eleştirisi yapmakta.
 • kesinlikle izlenmesi gereken bir marcelo pineyro filmi.. yaklaşık iki saat sürüyor ancak hiçbir şekilde koparmıyor kendisinden başından sonuna kadar..

  --- spoiler ---

  çok şey bulunabilir söylenecek, gelişen teknoloji / enformasyon çağında yükselen yeni orta sınıfın, yani o vasıflı elemanların, artık vasıflarının hepsinin birbirine benzemesi sonucu standartlaşmanın [değiştirilebilir / atılabilir olmanın] sadece mavi yakalılar için değil beyaz yakalılar için de makus talih olduğunu göstermesi açısından ve bu neredeyse benzer vasıflıların seçimlerindeki kriterin artık tamamen bireysel bazı özelliklere [psikolojik kırılmalara] indirgendiğinden bahsedilebilir mesela filmi izledikten sonra..

  ayrıca birbirinin kurdu [homo homini lupus] 6-7 insandan ve bu insanların bir işi kapabilmek için [hayatta kalabilmek adına] benliklerini dekia'ya bıraktıklarının ve her yerde izlendiklerinin de bende leviathan'ı çağrıştırdığını söylemem gerek..

  --- spoiler ---
 • bana göre sonradan çekilen benzeri exam dan daha kötü bir film. yeni film exam daha sürükleyici ve gerilimli. orjinal hikayeyi daha iyi işlemiş. ancak öncülü "the method" ise daha mütevazi, ağır ve sıkıcı. kesinlikle bu filmi değil, exam ı öneriyorum.
 • rakip filmlere göre başlangıç aynı ama gelişme kısmı daha etkili olan film, sonlara doğru ise rakiplerinin gerisinde kalıyor.

  --- spoiler ---
  top atmalı tutmalı bilgi sınama kısmı kondisyon antrenmanı gibi olmuş. o kısımda da terk etmediklerine göre gerçekten bu işi istiyorlarmış.

  --- spoiler ---
 • altina 01/10/2011 itibariyle sadece 8 entry girilmis olmasi bile abesle istigal olan, sosyolojik deney ve kapitalist toplum ozeti niteligi tasiyan nadide eserdir!
 • amiyane bir tabir ile söylemek gerekirse, tam bir "iti ite kırdırma" filmi.

  --- spoiler ---
  bana göre en güzel sahnesi ise, 2. ya da 3. aşamada adaylara yöneltilen "dünya yok oluyor, 20-30 yıl bir sığınak içinde kalacaksınız, sığınak 5 kişilik ama siz 6 kişisiniz, öyle bir gerekçe söyleyin ki, sizi orada mutlaka bulundurmak istesinler" sorusuna, herkesin
  - "ben doktorum",
  - "ben elektronikten anlarım, telsiz yaparım",
  - "benim edebiyatım iyidir, size hep hikâye anlatırım",
  şeklinde atarlı cevaplar vererek, birer gerekçe söylemesine, kadın adaylardan birisinin "sizin çocuklarınızın anası olmayı kabul ediyorum" diyerek, "erkeklerin aklına 20-30 yıl elizabet mi yapacaz amk" düşüncesini yerleştirerek yerini garantilemesiydi.
  --- spoiler ---

hesabın var mı? giriş yap