şükela:  tümü | bugün
  • duaları kabul eden, dileklere karşılık veren, bütün varlıkların hal ve dille yardım istemelerine ve duaları¬na tam bir hikmet, rahmet ve inayetle dâima cevap veren, darda ve sıkıntıda olanların imdadına koşan, kendine dua edip yalvaranların isteklerini işitip cevab veren. burada bir hususu iyi bilmek gerekir: cevab vermek ayrıdır, kabûl etmek ayrıdır. âyet-i kerîmede, allah tarafından her duaya cevab verileceği vaat edilmiştir [“kullarım beni senden soracak olurlarsa, bilsinler ki ben pek yakınım. bana dua edenin duasına icabet ederim. öyleyse onlar da davetime icabet ve bana hakkiyle inanıp tasdik etsinler ki doğru yolda yürüyüp selamete ersinler” (bakara 2/186)]. fakat kabul edileceği vaat edilmemiştir. zira kabul edip etmemek cenâb-ı hakk'ın hikmetine bağlıdır. hikmeti iktiza ederse istenenin aynını, aynı zamanda kabul eder. dilerse istenenin daha iyisini verir. dilerse o duayı âhiret için kabul eder, dünyada neticesi görülmez. dilerse de kulun menfaatine uygun olmadığı için hiç kabul etmez.
  • (bkz: icab)
  • (bkz: mucib)