şükela:  tümü | bugün
 • tam adi ebu abdullah hâris bin esed el-el-basrî. ilk donem sufilerinden kabul ediliyormus (781–857). kendini sorgulayan manasinda lakabi el muhasibi olmus.

  fikri babasindan farkli oldugu icin mirasi reddettigi soyleniyor. yok boyle bir babayigit.
 • bağdat medresesinin en büyük temsilcisi, kurucusudur. basrada dünyaya gelmiştir. 243-857 yılında bağdatta vefat etmiştir. kelam tahsili almakla birlikte dönemin felsefi ve dini meseleleri konusunda derin bilgilere sahiptir. mahiyetu'l-akl ve fehmu'l-kur'an adlı eserlerinde, akıl, kur'an ve allah'ın sıfatları, eşyanın yaratılışı gibi kelami konuları incelemektedir. ehli sünnet ekolünün oluşmasına öncülük eden kişiler arasında bulunmaktadır.
 • aklı şeriatla ilişkilendirerek açıklayan kişidir. retoriğini de salt allah korkusu ve bu korku üzerine inşa edilmiş ameller ekseninde inşa eder. islam toplumlarının analitik yaklaşım yabaniliğinin sebebini anlamak için metinlerine göz atılabilir. birbiriyle çelişen diktelerini ısrarla anlamlandırmaya çalışmak bir aşamadan sonra akla ziyandır.
 • hakk'ı arayanlara nasihatler isimli kitabında ;
  "günah işlerken allah'ın o anda sana bakıyor olduğunu umursamaman, günahtan daha büyüktür." diye ibn abbas'ın sözünü ifade etmiştir.

  sayfa 185, ilk harf yayınları.

  inanılmaz etkileyici.