şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yönetmeninin juan antonio bayona, yapımcısının guillermo del toro olduğu bir film, nam-ı diğer the orphanage. yine doğaüstü yaratıklarla dolu bir film anladığım kadarıyla,http://www.theorphanagemovie.com/ 'a tıklayıp korkutucu kuklayı görüp korkabilirsiniz. bir de movie database'den 8.5 almış.
 • ülkesi olan ispanya 'da 11 ekim 2007 ve türkiye 'de 08 mart 2008 tarihinde vizyona girecek olan, katıldığı festivallerde adından fazlaca söz ettiren yapım.

  ispanya'dan iyi işler çıkar oldu, darısı -ne mümkün?- başımıza.

  http://www.imdb.com/title/tt0464141
 • pek cok kliseye yer verilmis de olsa, irkilerek izlenilen, son sahnesi boktan, sonu guzel film.
 • --- spoiler ---
  medyum ve kapalı devre kameralı bölümler de 1982 yapımı poltergeist' ten esinlenilmiş gibi duruyor. yada ruhların zaman zaman gözüküp yok olması uzakdoğu korku filmlerinden etkilenilmiş gibi.
  --- spoiler ---

  ama olaya geri donusum kutusu olarak bakmamak lazım. öncelikle film bu esinlenmeleri abartmıyor. sonucta etkinlenme olabilir. bugüne kadar binlerce korku-gerilim filmi çekilmiş. önemli olan filmi bütün olarak kavrayıp özgün bir yapıt olduğunu anlayabilmektir.

  anne çocuğuna peter pan masalı anlatıyordu bir sahnede. sanki değişik bir peter pan yorumu. peter pan' in var olmayan ülkeye değişik ve biraz da hüzünlü yolculuğu.
  kafadan atarak duygusal-korku diyebileceğim bu tarz filmler içinde özgünlüğü ile the others' tan sonraki en iyi yapıt.
 • artık klişeleşmiş "adım adım yükselen gerilim" deyiminin ne demek olduğunu sonunda anlamama sebep olmuş film. ben ispanya'ya iltica etme planlarımı olgunlaştırırken, siz de bu filmi izleyin ve de izlettirin diyorum.
 • --- spoiler ---
  the others ile sixth sense arasında kimi zaman peter pan masalının hikayeye dahil olduğu gerilim filmi. renkler, görüntüler, müzik, ses efektleri gibi gerilim filmlerinin olmazsa olmazları başarılı bir şekilde kullanılmış. içeriğinde bir çok klişe öğe içerse de avrupalı gerilim filmi izlemek bir keyif. filmin sonu ve dilekler bölümü belki en sevimli, masalsı bölümü olmuş. çocuklu gerilim filmleri arasında çocukların gerçekten çocuk gibi davrandıkları filmlerden.

  bu sene istanbul film festivalinde mayınlı bölgede bizi selamlayacak.
  --- spoiler ---
 • fark yaratmayan ama öncüllerinden de hiç geri kalmayan film.

  sonuna doğru ''eyvah'' dedirten sapmayı sonu ile toparlamış, kendi savıyla çelişmekten son anda kurtulmuş, türü açısından doyurucu, eksiği olmayan...
 • uzun zamandır sinemada seyretmeye hasret kaldığım türden bir gerilim-korku filmi.
  konu sürükleyici, korkuyu kanla vahsetle vermedikleri için gözlerinizi kaçırmanıza gerek kalmadan, herseyi filmin içinde yaşıyorsunuz. filmin korkutucu öğesi olması beklenen yetimhane cocukları o kadar şirin ki, korkmaktan ziyade içiniz parçalanıyor.
  yer yer çığlık atmak, koltuktan zıplamak da kaçınılmaz. ben bizzat bir sahnede çığlığı bastım elimde olmadan.
  ve sürekli tüyler diken diken izliyorsunuz. daha ne olsun diyebileceğimiz türden olmuş.
  seyredin, seyrettirin.