şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kisisel iliskilerden ziyade is iliskisinin ortama hakim oldugu durumlarda yeni tanisan insanlarin birbirlerine isimlerini soyledikten sonra yaptiklari hareket,bir nevi dostluk ve karsilikli iyi niyet gostergesi.
 • iki insanın karşılaşması anında, karşılıklı güven ve dostluk ifade eder şekilde yapılması adet haline gelmiş olan tiyatral* görünümlü bir dokunma biçimi* adı. bu tarz dokunma kişilerin mensubu bulundukları sosyal tabakaya uygun olarak, çeşitli şekillerde yapılır. en yaygın el sıkışma türü ele uygulanan basıncın* tokalaşma esnasında "benim elim senin elini döver hatta kemiğini bile kırar" şeklini alacak kadar abartılarak yapılan türüdür. genellikle karşısındakine güvenden başka bir şey veremeyecek durumda olanlar tarafından yapılır. öte yandan bu tarz el sıkışma, eylemin devamı niteliğinde olan öpüşme yada kafa tokuşturma usullerini de beraberinde getirir. özellikle kafa tokuşturma eylemi son dönemde gelişen popüler bir oluşumdur. günümüzde birbirlerine şekerim, böceğim şeklinde hitap eden bir çevre vardır ki bu gruba mensup insanlar el sıkışırken, ellerini zarifçe birbirine değdirerek, yüzlerine bir ilgi maskesi takar ve elini tuttuğu kişiye komplimanda bulunurlar. bu türün yaşlı* olanları çift el çalışarak karşındakini bir süre esir etmeyi pek severler.
 • spor medyasi transfer terminolojisi'nde "bir fitbolcuyla transfer olayini halletmis olmak" anlamina gelen deyim.
 • kesinlikle sert bir biçimde yapılması gerektiğine inandığım hareket.* zira bu şekilde yapmayıp "al elimi hayrını gör" şeklinde elini avcuma bırakanlar ezik bir imaj çizer gözümde.
  (bkz: ilk izlenim)
 • kendine güvenin en büyük göstergelerinden biri olmakla birlikte, kimilerinin sadece parmak uçlarını sizin avucunuzun içine değdirerek sinirlerinizi bozma, yani el sikisamama durumu.
 • (bkz: handjob)
 • medeniyet göstergesi
 • medenileşmiş saldırı biçimi. yoksa birine parmaklarımın ucunu, saplarcasına neden uzatayım ki!
 • tanışmaya dair uzun uzun yorumlanabilecek ilginç bir alışkanlık.

  ortaya çıkışına dair rivayet odur ki, eskilerde, tabancaların kolayca çekilip insanların birbirlerini takır takır vurduğu dönemlerde, çıplak elleri göstermek suretiyle el sıkışmak bir barış işareti sayılmaya başlamıştır.

  el sıkışmak günümüzde tanışma ritüelinin önemli parçalarından biridir. henüz nasıl biri olduğuna dair sadece bir sezgiye sahip olduğunuz kişiyle kurulan ilk fiziksel temastır. farklı frekanslardan birçok mesaj verilir bu eylemde.

  genelleme yaparsak örneğin, zorlama uzatılmış ve gevşekçe sıkan bir el ile ortalama sıkılıkta elinizi kavrayan kişileri zihnimizde değişik yerlerde sınıflandırabiliriz. bir iktidar kurma aracı olarak bile görülebilir bu iş. uzatılmasına rağmen boşta kalmış ve sıkılmamış bir el kişiye bir hakarettir. veyahut suyunu sıkma niyetindeymiş gibi sıkılan bir el açıkça bir güç gösterisidir ve olumsuz mesajdır. el sıkışmanın diğer jestlerle birleşmesiyle sıcaklık ve soğukluk imaları farklılaşabilir. örneğin el sıkışırken gözgöze gelmekten çekinen birisi ile diğer eliyle omzunuzu veya sıkılan eli desteklemeye çalışan birisi aynı yakınlığa sahip değildir.