şükela:  tümü | bugün
 • nazım hikmet'i çok sevdiğimden hakkındaki kitapları da büyük bir iştahla alıyorum ve okuyorum.
  bu kitapta nazım hikmet'in annesi celile'nin hayatının detaylarıyla birlikte nazım hikmet'in hayatının da dönüm noktalarını okuyoruz.
  yahya kemal'in hem aşkına sahip çıkmamış olması hem de nazım hikmet'in haksız yere yıllarca hapiste yattığı sürenin sonundaki kampanyaya dahi duyarsız kalması anlaşılır gibi değil...
  bence kitaba adını vermeyi bile hak etmiyor şiiri... 'ela gözlü pars'
  kitap içeriği sebebiyle ilgimi çektiğinden seri bir şekilde okudum. ancak yazı dilinden pek etkilenmedim. hani sürükleyici bir roman havasına bir türlü giremedim.
 • çok etkileyici bir kitap. celile hanımın hayatını ve uzunca bir ömrü içeren pek cok tarihi gelişmeleri anlatan enfes bir kitap.
  bir ömür de, kimler hapise girmiş, bir saltanat devrilip yeni bir hükümet kurulmuş, büyük aşklar yaşanmış, ne hayatlar değişmiş.
  yahya kemal beyatlı nın bu kadar büyük bir aşk yaşayıp da bu kadar duyarsız davranması da anlaşılır gibi değil.
  çok başarılı bir kitap, mutlaka okuyunuz.
 • her kadın hayatında en az bir kez yanlış erkeğe aşık olur. celile de öyle yapmış, yahya kemal'e aşık olmuş. kitabı okuyunca yaşadığı döneme göre oldukça radikal kararlar alabilen cesur bir kadın profili gördüm. nazım hikmet'in babasına değil annesine çektiği isabet olmuş.
 • henüz başladığım kitap. okuduğum kısıma kadar güzel ilerliyor. nazım hikmet hayranı olarak nazım'ın hayatındaki detayları öğrenmek amacım. umarım yardımcı olur.
 • çok seri okunan kitap. ara ara tarihsel gelişmeler ağırlık katarak heyecanı arttırmıştır.

  ‘ela gözlü pars’ (bkz: yahya kemal beyatlı)’dan

  edit: imla
 • olay akışlı, kronolojik gidişatlı romanlar, soluk almak gibi bir çırpıda okunuveriyor. nâzım hikmet'in yapıtlarını etraflıca anlamak için, annesi celile uğuraldım'ın yaşamına, kişiliğine ve hikmet'in içinde büyüdüğü aile çevresine dair bir okuma yapmak benim için aydınlatıcı oldu. nâzım hikmet'in cezaevi yıllarında avukatlığını üstlenen ahmet emin yalman'ın 1952 senesinde hüseyin üzmez tarafından tabancayla vurulduğunu bilmiyordum mesela. o hüseyin üzmez, 2009 yılında "cinsel istismar" ve "küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma" suçlarından 13 yıl ceza almıştı. yazarın roman içerisindeki dipnotları da okuma ritmini bozmadan, yerinde anımsatmalar yapıyor.