şükela:  tümü | bugün
 • osman balcıgil’in 2016’da yayımlanan kitabı. nazım hikmet’in annesi celile hanım’ın hayatı üzerinden, bir dönemin çalkantılı olaylarını, osmanlı’nın yıkılmaya giden dönüm noktasını anlatan, akıcı, keyifle okunan bir eser. sanatçı bir ruhun yaşadığı dramatik, romantik bir aşk hikayesiyle birlikte, dönemin sosyal, sanatsal, siyasal durumundan da yer yer kesitler verilmesi, tarihten kesitlerin kahramanlar açısından değerlendirilmesi çok güzel aktarılmış.

  “osmanlı'nın en güzel kadınlarındandı. saray ressamı fausto zonaro'nun rahleyi tedrisinden geçti. paris ve roma'da eğitim gördü. adını resim sanatına altın harflerle yazdırdı. padişah hafiyeleriyle, balkan çetecileriyle, ittihat ve terakkicilerle boğuştu... korku nedir hiç bilmedi! gönlünü kendinden dört yaş küçük olan yahya kemal'e kaptırdığında evliydi, iki çocuğu vardı. "ela gözlü pars" diye şiirler yazdı ünlü şair onun için. güzel kadın, hayatında ilk kez bulutların üzerinde uçtuğunu düşündü. aşkı uğruna eşini, evini terk etti! maalesef, onu taşıyabilecek büyüklükte bir yüreğe sahip değildi şair. onu yarı yolda bıraktı, sıvışıp kaçtı. çok üzüldü, kahroldu ama yıkılmadı ela gözlü pars. aynı çocuk iki kere doğurulabilir mi? doğurdu celile! oğlu nâzım hikmet yirmi sekiz yıllık hapis cezasının on ikinci yılında ölüm orucuna başlayınca, bir panter gibi ileri atıldı ve büyük şairi, ölümün kıyısından çekip aldı. bir solukta okuyacaksınız. tıpkı öteki osman balcıgil romanlarını okuduğunuz gibi...”
  alıntı
 • nazım hikmet'i çok sevdiğimden hakkındaki kitapları da büyük bir iştahla alıyorum ve okuyorum.
  bu kitapta nazım hikmet'in annesi celile'nin hayatının detaylarıyla birlikte nazım hikmet'in hayatının da dönüm noktalarını okuyoruz.
  yahya kemal'in hem aşkına sahip çıkmamış olması hem de nazım hikmet'in haksız yere yıllarca hapiste yattığı sürenin sonundaki kampanyaya dahi duyarsız kalması anlaşılır gibi değil...
  bence kitaba adını vermeyi bile hak etmiyor şiiri... 'ela gözlü pars'
  kitap içeriği sebebiyle ilgimi çektiğinden seri bir şekilde okudum. ancak yazı dilinden pek etkilenmedim. hani sürükleyici bir roman havasına bir türlü giremedim.
 • çok etkileyici bir kitap. celile hanımın hayatını ve uzunca bir ömrü içeren pek cok tarihi gelişmeleri anlatan enfes bir kitap.
  bir ömür de, kimler hapise girmiş, bir saltanat devrilip yeni bir hükümet kurulmuş, büyük aşklar yaşanmış, ne hayatlar değişmiş.
  yahya kemal beyatlı nın bu kadar büyük bir aşk yaşayıp da bu kadar duyarsız davranması da anlaşılır gibi değil.
  çok başarılı bir kitap, mutlaka okuyunuz.
 • her kadın hayatında en az bir kez yanlış erkeğe aşık olur. celile de öyle yapmış, yahya kemal'e aşık olmuş. kitabı okuyunca yaşadığı döneme göre oldukça radikal kararlar alabilen cesur bir kadın profili gördüm. nazım hikmet'in babasına değil annesine çektiği isabet olmuş.
 • henüz başladığım kitap. okuduğum kısıma kadar güzel ilerliyor. nazım hikmet hayranı olarak nazım'ın hayatındaki detayları öğrenmek amacım. umarım yardımcı olur.
 • çok seri okunan kitap. ara ara tarihsel gelişmeler ağırlık katarak heyecanı arttırmıştır.

  ‘ela gözlü pars’ (bkz: yahya kemal beyatlı)’dan

  edit: imla
 • olay akışlı, kronolojik gidişatlı romanlar, soluk almak gibi bir çırpıda okunuveriyor. nâzım hikmet'in yapıtlarını etraflıca anlamak için, annesi celile uğuraldım'ın yaşamına, kişiliğine ve hikmet'in içinde büyüdüğü aile çevresine dair bir okuma yapmak benim için aydınlatıcı oldu. nâzım hikmet'in cezaevi yıllarında avukatlığını üstlenen ahmet emin yalman'ın 1952 senesinde hüseyin üzmez tarafından tabancayla vurulduğunu bilmiyordum mesela. o hüseyin üzmez, 2009 yılında "cinsel istismar" ve "küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma" suçlarından 13 yıl ceza almıştı. yazarın roman içerisindeki dipnotları da okuma ritmini bozmadan, yerinde anımsatmalar yapıyor.