şükela:  tümü | bugün
  • şimdi bir benzeri ne yunan ne de başka bir ulusun tarihinde olan, dehşet verici, hakkında konuşmanın mümkün olmadığı ve duymanın inanılmaz olduğu bir olayı tarif edeceğim. .aslında bu felaketi hiç sözünü etmeden geçebilirdim eğer beni yalancı çıkaracak sayısız çağdaş olmasaydı. ayrıca, başından geçen dehşet verici sefaletin tanımını esirgesem, ülkemin bana teşekkür etmek için çok az sebebi kalacaktır.

yârden nehrinin doğu tarafında bet azov kasabasında yaşayan bir kadın vardı. elazar'ın kızı miryam. hem aile hem de servet açısından ileri gelenlerdendi. ve kuşatma altında kaldığında halkın geri kalanıyla birlikte yeruşalayim'e kaçmıştı. toparlayıp pereadan yanında getirmiş olduğu mallarının çoğu zorba yöneticiler tarafından yağmalanmıştı.

ve hazinelerinin geri kalanıyla tedarik etmeyi başardığı her yiyecek parçası, her gün bu yöneticilerin hizmetkarlar ı tarafından çalınıyordu. öfkeyle dolmuş bir halde, perişan kadın sürekli olarak haraççıları aşağılayıp onlara küfrediyordu ve bu onların öfkesini kabartıyordu. ancak belki garezden belki de acımadan hiçbiri onu, arzu ettiği şekilde öldürmemişti.

başkalarına (hiçbir yerde bulunması mümkün olmayan) yiyecek tedarik etmekten yorulmuş bir halde, açlık onun iç organlarını ve iliklerini harap eder ve dahası hiddet onu için için kemirirken, sonunda büyük hiddetinin ve ihtiyacının telkinlerine teslim olarak doğanın ta kendisine baş kaldırdı.

çocuğunu kaptı (bu emzikteki bir bebekti) ve ağladı. 'zavallı bebek, neden seni savaşın, kıtlığın ve sivil çekişmelerin arasında hayatta bırakayım? romalılar gelene kadar hayatta kalabilsek bile yalnızca onların köleleştirmesine maruz kalacağız. ..gel hem benim yiyeceğim, hem de partizanlar ve dünya için yahudi sefaletinin henüz anlatılmamış tek hikayesinin intikam nitelikli tek alameti ol.'

böyle diyerek oğlunu öldürdü, ateşte pişirdi yarısını yiyip kalanını sakladı. burunlarına gelen kutsiyetten uzak bir kokuyla cezbedilen partizanlar hemen ortaya çıktılar ve her ne hazırladıysa bir an önce ortaya çıkarmadığı takdirde anında öldüreceklerini söyleyerek onu tehdit ettiler. kadın sertçe cevap vererek, onlar için de çok iyi bir parça sakladığını söyledi ve çocuğundan kalanları ortaya çıkardı.

ani dehşete ve sersemlemeye yenilen adamlar bu manzara karşısında donakaldılar..bir kerelik ödleklikle titreyerek dışarı çıktılar.

(alıntı: josephus flavius, yahudi savaşları 6:3:4)