şükela:  tümü | bugün
 • harput yolu üzerinde bulunan kabul ve toplanma merkezi.
  batıdan gelip elazığın doğusuna gitmek isteyen askerler için uğranılması gerekir. eğer uçakla diyarbakıra giderseniz diyarbakır ktm'ye gidersiniz ki bu tunceli gibi yerlere gidecekler için çft ktm gibi kötü sonuçlar doğurur.
  6 adet koğuşu vardır. 5 ve 6 normal durumlarda açık olmadığından görece temizdir ve tercih edilebilir. en temiz koğuşu sivil hayatta göreceğiniz en kötü öğrenci evinden bile kötüdür.
  komutanı (yüzbaşı) kısa dönemleri sever. eğer yeterince kalabalık gidebilirseniz ve ortam musaitse size özel koğuş tahsis edebilir.
  çarşıdan harput dolmuşlarına binerek gidebilirsiniz. taksiler 6-7 milyon istiyor gitmek için.
  mümkünse tuvaletine hiç girmeyin. eğer bikaç gün kalırsanız karavanalardan dolayı kabız oluyorsunuz ve bu oldukça sevindirici bir durum. son bir tüyo olarak tuvalete gitmek için nizamiyenin yanındaki binayı kullanın. sorun çıkarsa kısa dönem olduğunuzu söylersiniz. kısa dönem olmak burda da işe yarar.
 • bütün ktmler gibi, mümkün olduğunca uzak durmak gerekir bundan..
  bingölde bitliste vanda askerlik yapacaklara, "önce elazığ ktm'ye teslim olun, ordan gidersiniz" denmektedir. oysa adı geçen illere giden bir direkt otobüsle 3-4 gün ktm'de kalmaktan kurtulunabilir.

  bir arkada$ım $unu anlatmı$tı.. salı öğlen elazığ ktm'ye teslim olmu$. doğuya giden konvoy da per$embe ak$amı imi$.. salı bütün gün bo$ bo$ oturduktan sonra, çar$amba günü yakla$ık 10 ki$i kocaman bir kamyodaki yağ tenekelerini indirmi$ler bütün gün. ödül olarak da per$embe gündüz çar$ıya çıkma hakkı elde etmi$ler.. ilginçti..
 • elazığdaki bir nevi esir kampı.2007 yaz döneminde koğuşlar boşaltılmış yerine çadırlar konulmuştur.çadırlara rağmen akşamları yollardan toplanan askerler zorla 8. kolorduya götürülmüş, askerler ve kadrolar arasında köşe kapmaca yaşanmış, resmen her akşam çadırlar arasında pacmancilik oynanmıştır.

  zamansız istenen ictima yapılacak amele işlerin habercisidir o an bir delik bulup saklanmak çok akıllıca olacaktır.zira burada teskeresine bir kaç günü kalmış askerlere sabahtan akşama kadar parçalanmış ranzalar kamyonlara yüklettirilip indirtilmiştir.

  çarşıya çıkmak için en kolay yöntem sabah 9 gibi gelen çöp kamyonuna çöpleri atmak ve tabiki baştan bir kağıda isim yazıp oradaki nöbetçi subaya yada asteğmenlerden birine imzalatmaktır.

  tecrübeyle sabittir.
 • olmamayi tercih edeceginiz yer...
 • rezilliğin, kepazeliğin ve çağ dışılığın anlam bulduğu mekan.
 • 2007 senesinde askerliğimiz yaparken zaman zaman araç komutanı olarak gittiğim ve her gidişimde herhalde ikinci dünya savasindaki kamplar boyle yerlerdi dedigim mekan.
 • sadece askere giderken değil dönüşlerde de katıldığınız hatta katılmaya mecbur bırakıldığınız yer. ilk birliğinize giderken riski göze alıp elazığ ktm ye katılmadan direkt kendi birliğinize ulaşabilirsiniz ama terhis zamanlarında böyle bir lüksünüz olmayacak. buraya terhis zamanınıza göre doğudaki birliklerinizden 1 - 6 gün arasında çekileceksiniz. eğer allahın sevmediği bir kulsanız yada birilerine feci kötülükler ettiyseniz daha uzun süren günlerde bile burada konaklayabilirsiniz.

  kışın teslim olurken -15 derecede 3 saat kayıt için sıra beklemek... terhis olurken yakıcı doğu anadolu güneşinin altında amele yanıkları oluncaya kadar bekletilmek, bu süre boyunca gölgede uyuyan itlere özenerek bakmak... bunu insan yapmış olamaz dedirten tuvaletteki pislikler... yağ ve kirden esnekliğini kaybetmiş taşa dönüşmüş yataklar... kendini kurmay albay zanneden çavuşlar...

  anlatılmaz yaşanır.
 • teskerecilere son ızdırap durağı.otobüs kullanacak teskerecilere tavsiye.içeride zorla bindirildikleri otobüslerden kurtulup adam gibi elazığ otogardan otobüse binmek için benim zamanımda* yapılan uyanıklık uçak bileti göstermekti.dijital ortamda hazır şablon üzerinden ad soyad tarih uçuş üzerinde oynama yapıp özgürlük vakti geldiğinde oradaki askere uçak biletim var deyince salıyorlardı.sonrada yolun karşısındaki taksilere doğru koşarak* çıkıyordunuz.çok şükür ben gerçekten uçakla gidiyordum da jet hızıyla oralardan uzaklaştım.
 • saat götürmeyin oraya. çalışmaz.
 • sabahın dördünde düdükle ve demir ranzalara tekme atılarak uyandırılan misafirlerin! şakır şakır yağmurun altında "kahvaltıya" götürüldükleri yer.
  ne bileyim böyle dizilerde bi adaya veya hapishaneye düşersinde normalda asla yapmayacağın şeyleri burda yapmaya başlarsın. işte gerçekliğin sınırlarını zorlayacak türden olayların ve vaziyetlerin meydana geldiği fantastik ortam.