*

• elflerin bişeyinin ismidir... şöyle diyeyim, lotr'da altinci kitap civarinda sam "elbereth"'i aynen "ya allah" şeklinde kullanır...
  • varda nin diger adi
    elfler arasinda bilinen adi da denebilir
    kadim zamanlarda ruzgarlarin efendisiyle yasamaktan mutlu olmus yildizlar kralicesi.....
  • silmarillion'a göre elflerin en çok saygı duyduğu vala.
  • "ay akşamdan ışıktır
    elbereth elbereth
    bizim eldar aşıktır
    diloy diloy elbereth
    morgoth orcunu zapteyle
    elbereth elbereth
    fëanor'um kanırtır
    diloy diloy elbereth"

şeklinde bir talim marşına ilham kaynağı olmuş ainudur.
  • (bkz: belethoriel)
  • ainu, valier'in en güçlüsü, aratar, manwë'nin eşi. taniquetil'in zirvesinde, ulmardin'de yaşarlar. melkor'un en büyük düşmanı olarak, manwë'ye arda yönetiminde yardım eder. varda 'ışık tanrısıdır': yıldızlara ışık veren, lambaları ışıkla dolduran, elflerin uyanışı için yıldızları yakan, silmaril'leri kutsayan, güzeş'e ve ay'a yön veren ve eärendil'i gökyüzüne taşıyan odur. yıldızların yaratıcısı olduğundan elflerin en sevdiği vala'dır, o da elflerin dualarını yanıtlar. yüzük savaşı'nda shelob'la savaşması için sam'e eärendil'in ışığını taşıyan galadriel'in lambası aracılığıyla yardım eder. en güzel vala olan varda, middle-earth'de genellikle elbereth diye isimlendirilir. diğer isimleri: tintallë, gilthoniel, elentàri ve middle-earth'deki elflere beyazlar içinde gözüktüğünden, fanuilos (karbeyaz).

kaynak: www.ortadunya.com
  • elfçe yıldız hanım demektir
    (bkz: varda)
  • turkcesi biraz soyle,

gar beyazimm! ak kirazim!
    bati denizlerin ardindaki graliçem!
    -abi isik ver goremiyoz la kariyi. -
    dosemisler ağaçlar arasinda kaldik aq
    githoniyeğ! ey elbereğ!
    ama hatırlıyon de mi şu ağacın arkasına oturduyduk
    bati denizlerin ustune dustuydu yildizlar
    ah, gar beyaz elbereğim
    ne gunlerdi beğ! dehey.
  • frodo'nun minik hobbit götü tutuştuğunda kendinden geçerek adını andığı yıldızların hanımı.
    kimi zaman kara süvarilerin ortamı terk etmesi için adı bile yeterlidir.
hesabın var mı? giriş yap