şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hamburg'da elbe nehri üzerinde yapımı sürmekte olan konser salonu. 2012 yılında açılması beklenen muhteşem yapıyı isviçreli ünlü mimarlık firması herzog & de meuron tasarlamış.

  http://www.elbphilharmonie.de/
 • avrupa nin en buyuk kultur sarayi olacak bu yapi , orijinal olarak 1875 yilinda yapilan , elbe kenarindaki bir deponun uzerine insa ediliyor . bitim tarihi 4 yil gecikti , maliyeti 77 milyon euro on gorulurken simdi 500 milyon euro bedelle bitirilebilirse herkes razi . acilis tarihi ise en iyi ihtimalle 2016 yilinda olacak.
 • resmi açılışı 11/12 ocak 2017'de yapılacak olan konser salonu. kısa adı "elphi".

  yapımı 789 milyon euro'ya mal oldu. cam cephesi 16.000 metrekareden fazla. içerisi ise 40.000 metreküp hacme sahip. salonun duvarları için alçı taşı ve atık kağıt kullanıldı ve bu taşların benzeri yok. binanın toplam ağırlığı 200.000 ton.
 • bulunduğu yerdeki depoyu yıkmak yerine, üzerine bambaşka amaçla yepyeni bir bina inşa edilerek cüretkar bir mimariyle ortaya konmuş eserdir.

  ayrıca ana salonu, kavisli çizgileriyle organik hatta erotik hatlara sahiptir.
 • bugün düzenlenecek tören ve akabinde açılış konseri ile hizmete girecektir.

  aşağı yukarı 2000 davetlinin iştirakinin beklendiği açılış töreni ve konseri youtube'dan canlı olarak nakledilecek.

  açılış konserinde thomas hengelbrock şefliğinde ndr elbphilarmonie orkestrası bir şeyler çalacak ve fakat ne çalacağı konser anına dek "sürpriz" olarak kalacak.

  meraklısı bu târihî açılışı, çocukları uyuğtub, youtube'dan canlı canlı izlesin. zirâ hamburg elbphilarmonie konser salonu, bugün itibarıyla teknolojinin ve mimârînin eriştiği seviyeyi sergilemesi bakımından gerçekten de târihî bir önemi hâiz...
 • açılışı yılan hikayesine dönen, almanların yüz karası projesi. yüz karası derken yanlış anlaşılmasın, mimari olarak değil proje yönetimi olarak. başlangıçta 2010 olarak planlanan açılış ertelene ertelene 2017'yi buldu, maliyet ise ilk hesaplananın 4 katını aştı. lakin başta da dediğim gibi mimari olarak çok başarılı buluyorum, orası ayrı.
 • açılışı sıkıntılı, masrafı sıkıntılı ama tüm bunlar unutulur geriye yapının ihtişamı kalır. hamburg almanya'nın en zengin şehirlerinden biri, aynı zamanda kendi başına bir eyalettir de, üstesinden gelir.

  hamburg limanında (hafencity), elbe nehri'nin kenarında eski bir tuğla deponun üzerine yapılmış bir kompleks. içinde tüm hamburg'u gören bir plaza ve buna bağlı izleme terası, otel ve konser salonu barındıran hamburg'un yeni sembolü. zaten bina yapılırken ''hamburg baut ein wahrzeichen'' (hamburg bir anıt inşa ediyor) sloganı ile tanıtıldı.

  mimarları pritzker ödüllü, allianz arena ve pekin ulusal stadyumu gibi birçok yapıya imza atmış isviçreli herzog & de meuron bürosu. tamamıyla özel üretim bükülmüş camlardan olan cephesi ile deniz ile havanın buluştuğu bir kristali anımsatıyor. en tepesindeki kavisli bitiş ise deniz dalgalarını anımsatmakta. akustik anlamında dünyanın şu an en başarılı yapılarından biri.

  bu bina direk akıllara (bkz: berlin filarmoni) binasını getiriyor. iki yapının da ana konser salonlarında aynı prensip uygulanmış. salonun tam ortasına yakın yerleştirilen orkestranın 360 derece çevresinde dikine yükselen koltuklar. bu sayede akustik daha rahat kontrol edilebiliniyor ve ses salona tamamen hakim oluyor. arkalara ses gelir mi sorunsalı olmuyor.

  berlin filarmoni ana salon

  elbphilharmonie ana salon

  cephedeki formda da dikkat çekici bir benzerlik vardır.

  berlin filarmoni

  elbphilharmonie

  sonuç olarak günümüzün akustik ve mimari açıdan bence en başarılı yapısı ortaya çıkmıştır. açılış konserinde de hamburg'un has adamı (bkz: johannes brahms)'dan ikinci senfoni çalınmıştır.
 • roma'nın kolezyum'undan sonra insanoğlunun yaptığı en pahalı ikinci konser alanı imiş.
 • başıma bir şey gelmeyecekse mimarisini çok çirkin buluyorum. hatta gördüğümde "herhalde türk bir mimarın eli değdi" dedim.

  yukarıda teknik detaylardan bahsedilip övülse de, hatta ödüllü bir mimarın bu binayı yaptığı söylense de zevkler ve renkler tartışılmaz.