• bir halk türküsü.

  elbruz dağları'nda olsam yar
  bir çerkez kızı sevsem yar
  elimde akordiyon belimde balalayka
  şimdi kafkasya'da olsam yar

  kara günler gelip çökende
  düşman çizmesiyle ezende
  yüreğim kan ağlıyor ilmik boyna geçende
  sır vermez partizan stare

  yanan köyüm tüter burnumda
  yoldaşım asılmış kolhozda
  gün gelir hesap sorar stare'yle natalia
  faşiste mezardır kafkasya

  krasnadov kırım odessa
  kiev harkov kuban ukrayna
  düşmedi stalingrad verilmedi moskova
  kızıl süvariler hücumda

  yoldaşların arasında
  kızıl yıldız kalpağımda
  berlin'e ilerliyor tankların arkasında
  ahmet'le ivan kolkola

  görmeliydin yarim stare
  faşisti ezdik biz ininde
  kazaska oynuyoruz zafer türküleriyle
  şimdi bayrağımız berlin'de
 • dünyanın gelmiş geçmiş en ajite türkülerinden biri. kimin seslendirdiği bilinmemekte bazı sol grupların şenliklerinde atlanmadan söylenmektedir. en ajite dizeleri "gün gelir hesap sorar sitareyle natalya faşiste mezardır kafkasya" ile özellikle de 2. dünya savaşı ve berlinde açılan orak çekiçli bayrakların görüntüleri eşliğinde dinleniyorsa "kazaska oynuyoruz zafer türküleriyle şimdi bayrağımız berlin'de" dizeleridir.
 • şehir ışıklarının seslendirdiği iddia edilen* ve 2. dünya savaşı, stalingrad çatışması, berlin zaferi görüntüleri eşliğinde insana hüzün, sevinç, acı ve gurur gibi birçok duyguyu hat safhada yaşatan versiyonu için
  http://youtube.com/watch?v=lhciy9nvlk8
 • güne iyi başlatan şarkılardan.
  bir de devrim gazı gelse, öğle yemeğini berlin'de yaparız.
 • bir kafkas halk türküsü.
 • her sene stalin ile ilgili entrylerin tavan yaptığı günlerde entryler arasında denk gelinen ve linki veren arkadaşlara teşekkürü borç bildiren ard arda dinlenen sovyet rusya döneminin türkçe türküsü.
 • özellikle direniş sırasında akla zaman zaman gelen türküdür. sanki odtü marşı kadar benimsenir odtülülerce...
  "düşmedi stalingrad verilmedi moskova" dizeleri yerine "düşmedi gezi verilmedi odtü ormanı" demek nasip olur umarım... #direnodtü
 • kafkasya'nın bütün etnik unsurlarını, (misal: #30796684) (bkz: sultan giray kılıç) gibiler yüzünden, kadın kız çocuk çoluk demeden, ayırmadan,(bkz: kanglı/@arpad) "olaylara karışmış / karışmamış" demeden sürgüne gönderen, (bkz: rus zulmü) denen şeyin müsebbibi bir kana susamışlıkla kafkasyalılara müdahele edenleri öven bir "halk türküsü" imiş, siktir lan ahahha. "ahmet'le ivan kolkola" imiş. ivan'la kolkola duran ahmet, sözgelimi, cahar dudayev'di, (bkz: cahar dudayev/@arpad) ki o da, estonya'yı bombala diyen "ivan"ın emrine, "ben özgürlüğü için savaşan bir halkı bombalamam" demiştir. galiyev'di mesela, ivan tarafından kurşuna dizilmiştir. bu "ivan", öyle bir ivandır ki, sadece ahmed'e ya da diğerlerine değil, yuri'ye, istvan'a ve diğerlerine de dar etmiştir dünyayı. (bkz: josef stalin/@arpad)

  dolayısıyla, bir kafkasyalı elbette ki sosyalist olabilir, insanın vatanına ya da etnisitesine göre "şuradan sosyalist çıkmaz" diyemeyiz. ama bir kafkasyalı, hele ki "ne olduğunu bilen" bir kafkasyalı, eğer özüne ihanet içinde değilse, asla stalinist olamaz, o kafayı övemez. ancak bizim uzaylı solcuların hayallerinde.