şükela:  tümü | bugün
  • kendisiyle sabaha kadar kuantum fiziği konuşabileceğim güzel saç modelli kadın.
  • geleceği parlak,sempatik ve eğlenceli anlatımları ile iyi bi'bilim insanı olcak izlenimi vermektedir.fakat bu mevzular(kuantum fiziği,karayipler vs.(bkz: kabuk adam) ile uğraşan (bkz: aslı erdoğan) vardı,o ne oldu acaba?
  • an itibariyle cnn türk'te masaru emoto dan bahsedip şaşırtmış bilim adamı. hani suya küfrediyorsunuz kristalleri çirkin oluyor, ama suya güzel şeyler derseniz kristalleri çok güzel oluyor diyen masura.

"öğrencilerime hep anlatıyorum" ile başlayıp gaza gelip "zaten ben zemzem e de çok inanırım" falanla devam edip bilimin affedersiniz .. üzmüştür. oytun erbaş 'ın onay vermesi ayrı bir detay.

https://en.wikipedia.org/wiki/masaru_emoto

http://www.cnnturk.com/…zel/suyun-bilinci-var-midir

bilim adamının bile bilimden uzak olduğu ülkede yaşıyoruz. odtü'lülere boğaziçi'lilere tayyip erdoğan korkun yüzünden televizyon yasağı getirirsen olacağı bu. tayyip erdoğan yüce liderinin eseri bunlar hep.
  • içimde müthiş bir cringe duygusu uyandıran kadındır. hangi üniversitede öğretim görevlisi diye aramaya başlayıp, "bir şeyi çok istersen olur"cu lys hocası olduğunu öğrendiğim kadın. gazeteci deniz bayramoğlu bile "amk bilimci diye geçiniyorsunuz, virüsü yediğin anda istediğin kadar tersini düşün, her şekil sıçtın." diyor.

cringe editi: gerçek fizikçiler, sizden bu kadın adına özür diliyorum. bırakın bunlar popi olsunlar, biz sizin değerinizi biliyoruz.

ayrı edit: ülkenin büyük problemlerinden biri de bu, gazeteciler bilim adamlarından daha pozitivist.
  • bu aksam cnnturk'te, gündem özel programıyla tanıdığım kadın. konu beyindi ve abisiyle beraber katılmışlardı.
    sıfır önyargıyla izledim, abisi onun sözünü kestikçe sinirlendim, yazık dedim hanımefendiye.
    ama ne zamanki masaru emoto'nun sözde deneylerini sanki gerçekliği kanıtlanmış gibi sununca benim için bitti kendisi. yok efendim şükran duyulan ve nefret duyulan iki kap suyun kristalleştiğinde farklı paterne sahip olmasıymış da falan filan.
    bir de programda quantum fizikçi diye tanılması beni kıllandırdı, fizikçi demen lazım, nedir yani. sonra googleladım ve kendisinin dersane sahibi olduğunu öğrendim. programda öylr bit sunulduki kendisi sanki doktoralı fizik alanında bir bilim adamı gibi. halbuki konuşmaları kendisinin öteki gündem kafasından biraz üstte olduğu sonucunu çıkarmama neden oldu. kendisi gözümde yaşam koçudur. programda her ağzını açtığında hayal ederseniz isterseniz yaparsınız kafasını öne sürdü. yanılıyor, her ne kadar hayal etse de, istese de, sunucunun goygoyuyla "ama elçin hanım o bildiğiniz bilimsel olmayan best seller kuantum kitaplarındaki gibi değil, o gerçek bir bilim insanı kuantum fiziğinde" şeklinde sunulsa da, kendisi yaşam koçudur ve işte o populer psedo bilim safsatalarının klasmanında izlenimi vermiştir. istemek yetmez, çalışacaksın.
  • nasıl yani bizi yiyorlar mı demek istiyorsunuz tam olarak?
  • fizik eğitimi var mı bilmiyorum. kendisi ağır saçmalamış 'einstein kuantuma inanmıyor' ne demek lan. bol gülücükler gelecek burada. ayrıca hangi kristal şeklinin daha güzel olduğuna hangi estetik yargilarla karar vermiş merak ettim doğrusu. buna inanalar da vardır.

dahası da varmış anneler yemek yaparken molekülleri değiştirme gücüne de sahipmiş. bunlar modern falcilardir. keşke itibar edilmeseler ama maalesef pek çok kişi bilimi değil bunları tercih edecektir. tam tezlik bir konu.
  • sözlükte kollayanlarının bulunduğu anlaşılan şarlatan kadın. bu kadar entry arasında küfür içermeyen şu entry'm silinmiştir:

--- yazıklar olsun ---

cnn türk'teki programda adının yanına "kuantum fizikçisi" yazılan kadın.

asdfdfdfdfdfdf! bunca yıllık fizikçiyim böyle ünvan duymadım. bu ne lan?

sokaktaki adama "kuantum fizikçisi" deyince "vaay aşmış" hissi veriyorsun he mi? ulan kuantum fiziği "lisans" ikinci sınıfta öğretilen bir dal. onu öğrenmeden lisans derecesi alamazsın. mastırda ileri derecede kuantum mekaniği öğrenirsin ki rölativistik kuantum mekaniğine, yani kuantumlu alanlar kuramına "giriş" yapabilesin. doktorada ise zaten kuantumlu alanlar kuramını da iyi düzeyde bilmen beklenir.

sen bu saydıklarımı yapmış olsaydın, bir tarafından uydurduğun o ünvanı(!) kullanmazdın emin ol.

--- yazıklar olsun ---

her gün siyasetçisinden sporcusuna yüzlerce kişi hakkında küfür kıyamet binlerce entry girilen şu platformda benim bu entry'm siliniyor! niye? çünkü birilerinin hoşuna gitmeyen doğrulara dikkat çekiyor.

sorsan bunu yapan(lar) da "özgürlüğümüzü kısıtlıyürler" diye 7/24 öten tayyip düşmanıdır. hangi görüşten olursanız olun siz tayyip'i "hak ediyorsunuz". çünkü aslında hepinizin içinde birer tayyip var!

i k i y ü z l ü l e r!
  • ekşi sözlükteki öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler tadı veren bir programda (bkz: cnn türk gündem özel), diğer konukların yanında biraz hafif kalmıştır. eminim kendisi çok zeki ve çok bilgilidir. eğitim kurumlarında öğrencileri ygs'ye harika hazırlıyordur.
    ama "kuantum fizikçisi" sıfatıyla katıldığı o programda keşke "uzaya pozitif mesaj gönderirsek dileklerimiz kabul olur" tarzında yaklaşıp işi magazine vurmak yerine, kuantum fiziğinden biz ölümlülerin anlayabileceği dilde basitçe bahsetseydi. fiziğin sadece laboratuara kapanmış manyak profesörlerin işi olmadığını, hayatın her alanında olduğunu, dünyayı ve yaşamı algılamamıza yaradığını anlatabilseydi. tıpkı biyolog ve tıp profesörlerinin yapabildiği gibi.
    bu haliyle maalesef çok itici geldi.