şükela:  tümü | bugün
  • biz bloodborne 2 bekliyoruz bunların çıkardığına bak.
    bir şans vereceğim oyundur.
  • grafiksel anlamda eleştirilerin kısmen haklı olduğu oyun.
    bunun kabaca tekniksel açıklaması open-world oyunlarda gece gündüz döngüsü olduğu zaman gölgelendirme tekniğinin değişmesi diyebiliriz.
    ac unity oyununun ac odyssey oyunundan daha kaliteli ve oturaklı gözükmesinin sebebi de budur mesela.
    karşılaştırılan oyunlar arasından gow18 lineer, tlou2 lineer, tek istisna rdr2 onun da yapımcısı rockstar games.
    rockstar games kendi bütçesine yakın ubisoft vb. firmaları bile tokatlayarak mühendislik/optimizasyon dersi verebilecek bir firma zaten.
    aynı zamanda gameplay anlamında içini dışını bildiğiniz bir oyun motorunuz bulunuyorsa grafiksel eksikliği göz ardı etmek zorundasınız.
    sağlıklı karşılaştırmayı güncel olduğu için sekiro ile yapmak daha mantıklı ancak oyunun çıkışına kadar belli başlı pasta cilalar atılacaktır, ben pozitif bakıyorum ve sekiro seviyesi görselliğe yaklaşan bir open-world oyuncuları keser diyorum.
  • umarım skyrim gibi dandik ötesi bir oyunla uzaktan yakından benzerliği yoktur.

cd project'in oluk oluk sıçmasıyla beraber oyunlarını preorder ettiğim tek firma olarak kalan from software'ın yeni oyunu. muhteşem olacağından en ufak şüphem yok.

bu arada ds 3 çıkmadan önce de grafikleri pek beğenilmemişti diye hatırlıyorum. oyun geldiğinde ise dibimiz düşmüştü.
  • hikaye ve oynanış olarak yine bir şaheserin bizi beklediğini hissettiren oyun.

gel gelelim grafikler konusunda arkadaşlara katılıyorum. aynı firmanın dark souls 3 ve sekiro isimli oyunları grafik açısından son derece doyurucu oyunlardı. ds3 ve sekiro'yu yapan firma bu oyuna 2021 yılına yakışan grafikler vermeliydi. umut ediyorum ki oyun resmi olarak oynanabilir hale geldiğinde daha güzel grafiklerle karşılaşırız. öbür türlü ds3 ve sekiro sonrası görsel manada tat kaçırır.
  • her türlü oynayacağım oyundur. ulan 8 bit verseniz de oynarım hasret kaldık kaliteye .

rpg'lerin sevenlerine verdiği heyecanı çoğu casual oyna geç kitle anlayamaz . bu rpg severlerin ortak özelliği de aynı hislere sahip olmaları.
  • zor olsun bizim olsun, kışın çıkması daha iyi eve kapanır oynarız 1 ay
  • küçüklüğümden beri oyun delisi bir insanım bir çok oyun oynadım ve ve ingilizce oyun eleştirmenliği yaptım.gerek lore gerekse oynanış olarak hayran kaldığım çok az oyun oldu.darks souls serisi ve bloodborne de bunlara dahil.eğer bu tarz bir oyun oynuyorsanız değerlendireceğiniz ilk kriter görsellik olmamalı diye düşünüyorum.evet ben de görsel teknolojinin biraz daha iyi yedirilmesini bekliyordum ama belli olmaz oyun çıktığında belki daha oturmuş bir kalite göreceğiz görsel olarak.ama böyle bir oyunda lore ve mekanik çok daha önemli olduğu için çoğunlukla o alana yoneliyorlar ve o yüzden böyle hayran ve kemik bir kitle var.miyazaki oyunları her yönüyle sizin oynadığınız ve hissettiğiniz bir ortam sunuyor size.ayrıca bloodborne ile görsel olarak da ne kadar iddialı olabileceklerini gösterdiler keza ds3 de öyleydi.

bu tür oyunlar herkesin oynayabileceği türden oyunlar değil gerçekten sağlam oyunculuk istiyor.elden ringinde beklentinin hakkını verebilecek bir şaheser olacağına inanıyorum gerek hikaye,mekanik ve görsel olarak.ön sipariş vereceğim ilk oyun olacak sanırım.varsın bok olsun oyun miyazakinin canı sağolsun bize sunduğu bu souls evreni yeter.
  • bence ne gördüysek onu oynayacağız. açalım: bu adamlar (bkz: ps4 pro) çıktığında bile bloodborne'u patchlemedi. hala daha da patch yayınlamadılar öyle bir kafa yapıları var.

bu firmanın oyunları zaten yokuşa sürmek üzerine, öyle grafik falan uğraşmazlar (kullandıkları motor bildiğim kadarıyla sony'ye ait ve her oyunda bir üst modelini kullanıyorlar). fakat 2018 yılında böyle bir haber var. mealen diyor ki biz (bkz: unreal engine) öğreniyoruz ona göre ha. tabi elden ringde gördük ki eski motora devam.

şahsi görüş: umrumda değil grafiği falan ben yerim ulan bu oyunu. istediğiniz ismi verin istediğiniz adamla çalışın ben buna ds4 gözüyle bakıp oynayacağım, saatlerce, günlerce oynayacağım.

tanım: (bkz: from software) oyunu. soulsgiller (bkz: souls-like) arasında sayılacak güzel bir oyun gibi duruyor. full versiyon çıksın konuşuruz yine.
  • adı, darks souls 4 olsa sırıtmaz şu an çünkü oynanışta ya da grafiklerde çok bir yenilik yok gibi ha miyazaki den dolayı hikayesi falan güzel olabilir oradan bir kurtarır bence.

oynanışta değişiklik yok derken tamam open world iyi güzel ama onu demiyorum bloodborne ve sekiro nun oynanışı diğer darks souls oyunlarından farklıydı onu diyorum yani elden ring in demon souls, darks souls 1-2-3 ten oynanış mekaniği farkı ve grafik motoru farkı yok gözüküyor en son tanıtımında.
  • hidetaka miyazaki ign'e oyunla ilgili detaylarla dolu bir röportaj vermiş.

link:
    https://www.ign.com/…ull-interview-summer-of-gaming

okuyamam diyene başlıkları reddit'te bir hayırsever (/u/mysteriousbloke) toparlamış.

gameplay:
    jumping, riding horse
    summon spirits of fallen enemies as allies and tag along with them.
    stamina bar exists but with less influence
    no resurrection, but other systems to keep you in the flow: customize/craft "as you go", more healing options
    combine different skills (100 total) with different weapons, learn magic, more customization options.
    simple stealth implementation: crouch, hide in long grass, stealth attack
    online co-op

world structure:
    central hub that leads to 6 main areas in the lands between.
    each main area has a dungeon. order to tackle them is up to the player, but there are some limitations. to help the player there is a mainline route to optionally follow.
    other catacombs, castles, and fortresses outside of the main dungeons are located in the lands between.
    fast travel for long distances.
    weapons/magic etc can be bought, but most are hidden in the open world.

story:
    player is nameless blank slate, but other characters have a lot of color/ulterior motives/mystery.
    player is a tarnished: they have lost the grace (golden aura) of the elden ring / erdtree and exiled from the lands between.
    once the elden ring is broken, the tarnished are called back to the lands between. this includes the player character, as well as other characters.
    the main bosses of the game are the 6 demigods ("ancient gods"). they hold various shards of the elden ring, inherit different powers, and have become corrupted.
    ease of understanding balanced with a lot of depth for players to uncover.

what grrm is credited with writing:
    foundation/mythos for the world.
    the concept of the "tarnished".
    name of "the lands between".
    the 6 demigods.

miscellaneous:
    game development started with the world-building due to grrm involvement, and after that game systems were developed (opposite to the usual miyazaki style).
    mimics won't return in their ds form, but there will be surprises

detayları okudukça oyuna kendi yöntemleriyle "kolay mod" getirmişler gibi hissettim. sanırım elden ring from software oyunları içerisinde en genele hitap eden oyun olacak.