şükela:  tümü | bugün
  • ilk defa bir türk takımının da yer alacağı, counter strike global offensive' in 2018' deki ilk major turnuvası.

sistem değişikliği ile birlikte son offline elemeler iptal edilip 24 takımlı bir turnuvaya dönüştürülmüştür. bu sayede temsilcimiz space soldiers minor kontenjanından direkt katılma hakkı kazanmıştır.

şaka maka yeni sistemle birlikte son turnuvaya katılan bütün takımlar direkt olarak bu turnuvaya da katılma hakkı kazanmış oldu.

detaylı bilgi için tık.
  • milyonlarca insanın takip edeceği counter-strike global offensive turnuvası.

https://www.twitch.tv/eleaguetv

türk temsilcimiz space soldiers türkiye saati ile 23:00'da sahneye çıkacak.
  • faze’in neden ön eleme oynayacağını anlamadığım turnuvadır. bilen varsa yeşillendirsin lütfen
  • space soldiers'ın bana göre çok çok kötü başlangıç yaptığı turnuva.

geçen günlerde space'in esea mdl season ve esl pro league'de oynayabilmek için yaptığı eleme maçları vardı çok çok kötü bir performans gösterdi space ama bu durum major için taktik sakladılar, oynamadılar gibi lanse edildi. hatta igl'miz majer hltv'ye verdiği röportajda da bundan böyle bahsetti. yalnız gel gelelim ki durum hiç de öyle değil.

yaklaşık 3 senedir space maçlarını izleyen biri olarak takımda hiç bir zaman bir bütünlük olduğunu düşünmedim. tier 1 ve tier 2'lerin yarısına tokatlanan bir takım oldu her zaman, işte xantares gününde olursa karşı takım oynamıyorsa zor bela yendiler.

ama şöyle bir olay var ki xantares eğer 2-3 el üst üste entry alıp side'a giremiyorsa, takım işlemiyor. bence bunun 2 nedeni var. birinci olarak gördüğüm bana göre lurker ve igl aynı rolde olmuyor. majer igl'imiz kabul ama lurker da o olunca işler yürümüyor. profesyonel cs go arenasında igl dediğimiz olay takımı bir şekilde round'a hazırlar, lurker oyuncu takım a side'a girmeye çalışıyorsa b'den rotate yapan oyuncuları düşürür. ama majer lurker olarak oynadığı için round sırasında takımla beraber değil ve olaylara anlık müdahale edemiyor çünkü lurk yapmaya çalışıyor ve takım işlemiyor.

ikinci sebep ise aylardır hatta yıllardır herkesin bağırdığı awper mevzusu. allah muhammed aşkına şuraya bir awper alın ya da calyx'den awper olmasına çalışın. aynen cajunb gibi. bu takım awper olmadan hiç bir zaman başarılı olamayacak. ha şartlar uygun olsa gönlümden geçen (bkz: woxic) ama şartlar pek uygun değil. takip edenler biliyordur zaten.

bana göre kendisinden düşük bir takıma yenildi space, umarım gelecek maçları daha iyi çıkarırlar.

not: space major'de şampiyon dahi olsa düşüncelerim değişmeyecek. igl'den lurker olmaz, igl dediğimiz bütün fightlarda bulunmalı ve anlık kararını vermeli bana göre, aynı sk gaming'de oynayan fallen gibi. son olarak takımın -caps lock on awper-caps lock off ihtiyacı var.
  • igl’den lurker olmayacağını öğrenmiş olduk. size bir tavsiye vereyim, bu lafı 2 majör title’ı olan vincent schopenhauer/cervoni a.k.a. happy’nin yanında etmeyin :) bana kalırsa happy’nin oyun stili allah parasıyla 5 kuruş etmez ama işe yaradığı zamanlar oldu.

ss’te temel sıkıntı maj3r’in flank oynaması değil. bu takım 3 yıldır anti force/eco oynamayı bilmiyor. sprout ne güzel oynadı mesela. sprout’un igl’i denis öyle oynatmayı gob b’den öğrendi mesela. gob b’nin anti eco anlayışı basittir. dağılma/lurk hiçbir şey yapmadan ünite halinde haritanın bir yerinden girmektir. eğer 5 kişilik ünite halinde gezersen tabancaların şansını çok azaltırsın çünkü en fazla 2v2 trade vererek bir site’a girersin ve raund orada biter. onun dışında 15. raunddaki o midround call hangi kafanın ürünüydü merak ediyorum.

bence awper esas mesele değil. kaldı ki ct-side awper oyunculuğu da öyle zor bir şey de değil. ama şu taktiksel saçmalıkların giderilmesi lazım. 12-3 bitecek ilk yarının 9-6 bitmesiyle belliydi maçın gidişi.
  • igl lurker olarak csgo tarihinin en kötü oyuncusunun örnek verildiği oyun. happy'den bir sikim olmayacağını bütün fransa anladı da siktir ettiler halen dream team kurmaya çalışıyorlar. ama ne yazık ki orda da bir igl lurker karşımıza çıkıyor ve hiç bir zaman global bir başarı sağlayamayacak bir takım.

ct side awper oyunculuğu da öyle zor bir olay değilmiş. bunu krystal'e sorsana delikanlı, t side'da nasıl oynadı ct side'da nasıl oynadı? kendiniz günlük 3 saat csgo oynayıp ct side'da awp kullanabiliyorum yeaa diye gezinmeyin, bu adamlar günlük 7-8 saat boyunca rifle oynuyor bir anda al sana awp tak tak sık deyince ne bi flick shot yapabiliyor ne de ters bir durumda ne yapacağını biliyor.

space için awper sorunu asıl mesele diyeni de ilk defa gördüm. hltv bile majerle röportaja başlamadan awper olmadan nasıl olacak amk? diye başlıyor. aynen ct side'da awper kolay, space için de çok mühim mesele değil.
  • ss çok kötü bir oyunla turnuvanın en zayıf rakiplerinden birine kaybederek başladı. maçı 0 awp katkısı ve 0 igl katkısı ( hiçbir call pozitif sonuçlanmadi neredeyse, özellikle ilk yarı sonu double fake süre bitmesi fln komikti) ile bitirdik maçı.

paz'ın clutchı, xantares ve nginin bireysel bişeyler yaptığı bir kaç round hariç ortaya bişi koymadik. calyx çok kötü bir maç geçirdi.hele son roundda dropu dışarıdan tutarken yere düştü ve ses verdi öyle öldü. takımın ne kadar dağıldıginin göstergesi gibiydi.

inanılmaz kötü bir ct savunması yaptık ve t tarafında sürekli ecolara round verdik.

yine de yarın yeni bir gün. liquid ve c9/envy kaybedeniyle eşleşmedigimiz sürece maça yine favori olarak çıkacağız. bir yerden başlamak lazım.

liquid bugün fazei inanılmaz zorladı hatta maçı sattı. koclariyla oynamak zorunda kaldıkları için pek şans verilmiyordu ama zewsi bot olarak kullanıp elige, nitro ve twist gibi iyi 3 riflerını verimli kullanmak uzere sağlam bir oyun planı kurmuşlar. sk de tacoyu benzer şekilde kullanıyor. zews sknin eski koçu muhtemelen bir bağlantısi vardır. umarim ss ile eşleşmezler.

yarın ss psikolojik olarak tazelenip özgüvenli şekilde gelirse maçı oynamaya hala ciddi bir şansımız var. umarım başarırlar.
  • ct oynarken awper'ın önemini en belirgin haliyle görmek için kennys'in nuke'da oynadığı maçları bir seyredin derim. 1.6 döneminde markeloff bile öyle dominasyon kuramadı awp ile.

üzücü olsa da space soldiers hak ettiği bir mağlubiyet aldı. eco oynayamadılar, utility'lerini pek etkili kullanamadılar, xantares ve ngin haricinde de iyi performans gösteren yoktu diyebilirim. takımmış gibi oynamıyorlar ve çok heyecanlı gibiler.

olur da bir şekilde üst turlara çıkarlarsa, bir de astralis, sk gibi aşmış igl'lara sahip takımlarla eşleşirlerse hezimet olabilir.
  • iki ay öncesinde envyus ve o seviyedeki takımlara karşı nasıl oynadıklarını gören biri olarak diğer iki maçta daha iyi oynayacaklarına eminim. çok aşırı heyecanlıydı takım sebebini anlamadım( özellikle calyx). derin analizimi sonra yapıcam*.
  • bu takımın en büyük sorunu iletişim. majer doğru düzgün türkçe konuşamıyor, anlık gelişen aksiyonlara gerekli cevapları veremiyor, oyunu okusa bile ne yapılması gerektiğini anlatamıyor. her maç bir oyuncunun öne çıkması gerekiyor.

not: son maçı izlemedim. yorumları okuduktan sonra son bir yıldır izlediğim takımı yorumladım.