şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---
  carl sagan'ın aynı adlı romanından uyarlama contact filminde jodie foster'ın canlandırdığı; araştırmalarında* sonuç alamadığı için maddi destekleri sürekli kesilen ve meslektaşları tarafından "get a life, dude!" edasıyla dışlanan ve günün birinde maddi kaynak istemek için sunum yaptığı bir kuruluştan, esrarengiz bir adamın* olur demesiyle destek bulup; gökten gelen sesler, kurtdelikleri, özel görelilik, occam'ın jileti, ihtiraslı aşk gibi olaylar zincirine maruz kalan halk kahramanı, etkileyici kişilik, radyoastronom..
  --- spoiler ---
 • carl sagan bu karakteri yaratırken gerçek hayattan ne kadar esinlendi sorusunun cevabı jill tarter'dır. seti institute yöneticisi olan tarter, puerto rico, batı virginia ve avustralya'da yaptığı astronomi çalışmalarında tıpkı ellie gibi yıldız sistemlerini dinlemiş, tüm hayatını dünya dışı akıllı yaşam formlarını keşfetmeye adamıştır. kendisine kocası jack welch ile uc berkeley'de rastlamanız olası.
 • (bkz: eleanor rigby)
 • dünyanın en karizmatik ve en keyifli uğraşına sahipti(r).
 • mesaj adlı filmde jodie foster tarafından canlandırılan karakter.

  (bkz: contact)
 • hayatını tam anlamıyla bilime adamış iki gözümün çiçeği roman karakteri.

  carl sagan, elanor arroway'i seti projesinin emektarlarından öğrencisi dr. jill tarter'ın hayatından esinlenerek yaratmıştır. ne var ki, karakter, olay örgüsü bakımından hem ateist hem de kadın bir bilim insanı olması dolayısıyla başına gelenlerle modern bir hypatia'yı da andırmaktadır.

  babasının ölümünde bulduğu, ruhunu ateşleyen ne varsa, hepsini evrensel dinamikleri eğip büken bir olay ufkunda kaybeder ellie ve öyle güçlüdür ki kaybettiği ne varsa bulmak için o olay ufkundan bile geçmeyi başarır.

  kitabı ilk defa on dört yaşında ve sonrasında defalarca okuyan bendenize, aşılması imkansız gibi görünen engeller karşısında azim, yılmazlık ve sabrın önemini kavratan, her şeyiyle aşık olduğum ama yaptıklarıyla ve duruşuyla hiçbir zaman erişilemeyecek mertebede olan bir kadın figürünü adreslemektedir. şimdi şimdi anlıyorum ki bilinçaltıma işlenen bu kadın formu nedeniyle hayatım anaforlardan anaforlara salınmakta.
hesabın var mı? giriş yap