• kisinin yaslandigini anladigi andir, sountrack veya kisacik da olsa bir goruntusune denk gelindiginde. ke$ke $u yaz sicaginda evde keyif yapanlar icin yine yayinlansa da, cigdem/gazoz e$liginde izlesek keyifli keyifli.

http://www.youtube.com/…jy7qzetbo98&feature=related
  • 17 eylul'de basliyor. ustune 6 bolum de yeni black mirror bolumu patlatacagiz. bilimkurguya doyacagiz. o ye
    https://mobile.twitter.com/…atus/906167024866529280
  • --- spoiler 1.1 the hood maker ---

harika başladı. k dick'in hikayesindeki bazı yerler değiştirilmiş. the hood farklı, ross ana karakter olarak ele alınmış. k dick'in teeps'lere çizdiği kader dizide çok yönlü bir hal alacak gibi görünüyor. alegorik siyasi göndermeler, çok başarılı bir sinematografi ile beslenmiş. yaratılan atmosfer belli ki k dick'in tasvirlerinin dışına çıkabilecek. neticede orijinal hikaye oldukça kısaydı (bir o kadar da sert). k dick'in anlatmak istediğine bazı nüanslarla birlikte sadık kalacağını hissettim. westworld'u beklerken kurgu ve görsellik noktasında beni oldukça tatmin etti. fragmandan tutulmuştum zaten.

ayrıca holliday grainger'ın performansına bayıldım. richard madden da çok başarılı bir aksan ve oyunculuk sergilemiş. daha buscemi, cranston falan da gelecek.

--- spoiler ---
  • tam ismi philip k. dick's electric dreams olan ve channel 4 kanalında yayınlanan bilimkurgu dizisi. dizi 10 birbirinden bağımsız, philip k. dick'in 10 kısa öyküsünden esinlenerek oluşturulmuş.
    ilk bölüm the hood maker ise 17.09.2017'de yayınlandı. ilk bölüm adına dizi benim için yeterince iyi başladı, beklentilerimi karşıladı diyebilirim. ayrıca diziyi black mirror ile karşılaştırmak normal ama pek doğru bir yaklaşım değil. ilk bölümle ilgili olarak en çok sevdiğim iki şey oldu; holliday grainger'ın performansı ve koca bir evren içerisinde olağan bir hikayenin anlatılışı, güzel nüanslar da mevcuttu. ayrıca orijinal öyküsü merak edenler "kader ajanları; toplu öyküler 2" kitabını alabilirler, çok güzel bir baskıya sahip. ayrıca dizinin birkaç bölümünün orijinal hikayeleri de bu kitapta mevcut.

her neyse dizinin iyi olacağı bir gerçek ama benim üzerinde durmak istediğim nokta; black mirror vs electric dreams.

öncellikle iki dizinin de yayın hayatına channel 4 kanalında başladığını söylemek gerek. sonrasında netflix, black mirror dizisinin yayın haklarını alıp bok ediyor, bu başka bir konu. tabii bu hamle karşısında kanal yeni bir dizi olarak pkd'nin öykülerinden uyarlanma bu diziyi yapıyor. yani burada netflix'e karşı bir nefret-sevgi ilişkisi var, benim için.
    her neyse black mirror adına bir şeyler söylemek gerekirse, dizi minimal/öznel konulara ağırlık verip daha etkili bir hikaye anlatımı sunarken; electric dreams dizisinde veya pkd öykülerinde bir evren yaratılıp, ki bu evrenin her detayını da bilmiyoruz, bu evrene özgü muhtemelen sıradan bir olay üzerinden gerçeklik, özgürlük vs. gibi konular işleniyor. örneğin blade runner buna çok güzel bir örnek, eğer izlediğimiz evren alışık olduğumuz, kanıksadığımız bir evren olsaydı hikaye bizim için bir polisiye olaydan ibaret olacaktı. burada pkd'nin en büyük hüneri de evren yaratmak. bla bla bla...
  • harika bir dizi.

black mirrorla en büyük farkı distopik havasının o kadar rahatsız edici olmaması. real life bölümü en iyi bölümüdür.
  • eger daha sonra philip k. dick's electric dreams diye baska bir baslik acilmazsa bu baslik karisir, alir basini yurur.
  • 80'li yıllarin cocuklari icin, "human league" / phil oakey tarafindan yorumlanmi$tir:

i only knew you for a while
    i never saw your smile
    'til it was time to go
    time to go away (time to go away)
    sometimes it's hard to recognise
    love comes as a surprise
    and it's too late
    it's just too late to stay
    too late to stay

we'll always be together
    however far it seems (love never ends)
    we'll always be together
    together in electric dreams

because the friendship that you gave
    has taught me to be brave
    no matter where i go i'll never find a better prize (find a better prize)
    though youre miles and miles away
    i see you every day i don't have to try
    i just close my eyes, i close my eyes

we'll always be together
    however far it seems (love never ends)
    "we'll always be together
    together in electric dreams"

bonus linkin park: http://www.youtube.com/…dlgi6vs_nsw&feature=related
  • tam bu filmdeki hatunu sima olarak birilerine benzetiyorum derken sesini duyunca, aha ben biliyorum bu hatunu dedim ki, virginia madsen cikti. the number 23 isimli filmde de jim carrey'nin yaninda gormustuk. cok kendine has bi sesi varmis.
    film soundtracki genelde electronic olmus keske en azindan filmde gecen classical music ler de olsaydi.

deli oluyorum bu hollywoodvari beceriksizlik parodilerine, soyle ki;

--- spoiler ---

aptal bi pageri kapatmak ne kadar zor olabilir?

--- spoiler ---
  • cnbce'nin nereden (ve neden) buldugunu anlamadigim korkunc film $ekli. original score'u var. (bkz: skor)
hesabın var mı? giriş yap