şükela:  tümü | bugün
  • daha önce bu kadar çok desteklenen başka bi ıco olduğunu gerçekten hatırlamıyorum, yoktur da zaten muhtemelen. çok yüksek roi ler bekliyorum bakalım nolcak. referans kodu vermiyorum nasıl olsa biliyorum ki hiçbiriniz girip ıco ya katılmıcak bile. zamanı gelince editlicem bekleyin beni
  • ingilizler tarafından yaratılan ve ingilizler tarafından oldukça benimsenen kripto para birimi. çıkmasına gün sayıyorum. büyük beklentilerim var.
    edit: şahsıma 60 kat kazandırmış coin.
    edit2: kazancım 10 katına düştü.
    edit3: cüzdanlardan işlem gerçekleşmiyor.güvenlik problemi olduğu söyleniyor ama ben aynı fikirde değilim.şu an sadece cryptopia borsasında al sat yapılabiliyor.
  • şuan için girişi kapalı görünüyor, ileride fiyatı merak uyandıran ico
  • dedikleri gibiyse viral olacak coin. bir iki seneye whatsapp gibi herkesin telefonunda olacak.

bitcoinin yapamadigini yapip gercek bir odeme araci haline gelebilir. dolasimda olacak coin sayisi milyarlar olacagi icin haliyle fiyati bitcoin gibi yukselmeyecek ve kimse zengin olma umuduyla bu ise girmeyecek.

edinmesi kolay olsun diye telefonda sanal madencilik yapilabilecek (gercek mining degil tabi herkese bedavadan coin airdrop gibi) bunun haricinde gercek mining de var pc gibi cihazlarla.

bir de bunun referal sistemi olacakmis yanlis hatirlamiyorsam, durum boyle olunca cok cabuk yayginlasir. deneyimlemek isteyen de nereden satin alinirla ugrasmayacak. kisa zamanda herkes etn ile birbirine odeme yapar.

edit: sonunda cuzdanlar acildi, sizin ve benim etn kazanma sansi elde etmemiz icin bu kodu kullanabilirsiniz: 932b46
  • hakkında acıklayıcı video icin:

bilgilendirici video

güvenlik önlemleri amacıyla sistemlerini yenilenmekte olduğunu açıklayan, yahoo finance' da hakkında haber yapılmış kripto para birimi.

an itibari ile mining yapılabiliyor. havuzlar aktif, basit arayuzu sebebiyle amator bir kullanıcı bile kazım islemi gerceklestirebilir.

siteden yapılan acıklamada *, *, *,* gibi borsalar ile gorusmeler yapıldıgı belirtilmis.
  • "bence" büyük potansiyeli olan bir koindir. gün itibariyle bunun ne olduğunu, nasıl alabileceğini sorabilecek onlarca, belki de yüzlerce kişi ortaya çıkabileceği için, kendimce ama bilal'e anlatırmış gibi anlatıyorum o zaman. daha çok bilgi için google, dediğim gibi kendimce anlatacağım.

koini şu an için alabileceğiniz tek yer cryptopia'dır.

kim biliyor neyin nesi bu electroneum?

ilk british yani ingiliz koini bu. bu nedenle birleşik krallık'ta, şimdiden bu işlerle uğraşanların çoktan dikkatini çekmiş bir koin. türkiye'de 15 temmuz şehitleri koini'nin ortaya çıktığını düşünün, o tarz bir ilgiden bahsediyorum. diğer yandan, şimdilik tek satın alabileceğiniz yer olan cryptopia denen site yeni zelanda menşeili bir site. yani iş büyüdü, birleşik krallıktan geçti artık kraliçenin ülkelerine kadar erişti. * yakında bir çok borsaya girecekler, başvuruları yapıyorlar, sitelerinden de takip edebilirsiniz. bunlar işin yaygınlaşma kısmı. yaygınlaştıkça, bir aksilik olmazsa değeri de artacaktır zaten.

electroneum ile ne yapılır?

efendim bu koinin en güzel yönü, cep telefonunuzdan tutun herhangi bir bilgisayara kadar mining yapabilmeniz. yani cep telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile, telefonunuzdan bile mining yapabilecek koin biriktirebileceksiniz. güzel ve güvenli bir cüzdanı da var. şu anda bir hacker grubu tarafından inceleniyor ve güvenlik testlerinden geçiyor. mining dedim ama airdrop denen bir mevzu da olabilir yani size günlük belirli bir miktar gelecek.

electroneum ne yapmak istiyor?

bu koinin asıl amacı mobil dünya. evet bugüne kadar pek hedeflenmemiş olan akıllı telefon sektörünü hedefliyor. dünya üzerinde her geçen gün artarak giden 2 milyardan fazla akıllı telefon olduğunu, uygulamalarınınsa şimdilik android ve ios desteklediğini belirtelim.

yani eğer amaçlarına ulaşabilip yaygınlaşabilirlerse, telefonunuzdaki bir uygulamadan, güvenli bir şekilde istediğiniz kişiye-uygulamaya anında, beklemeden ve ücretsiz bir şekilde bu koin ile ödeme yapabilecek ve alabileceksiniz. kredi kartıymış oymuş buymuş yok. whatsapp vb. uygulamalarında yapmak istediği buydu aslında ama şimdilik ortada bir şey yok. belli mi olur, bir gün electroneum ile çalışacaklarını belirtirler, işte o zaman şu anda 0.13 cent olan bu teknolojinin ne kadar edebileceğini siz düşünün.

nasıl alırım?

efendim öncelikle cryptopia denen borsadan ( internette araştırabilirsiniz çok büyük olmasa da gayet güvenilirdir) bir hesap açıyorsunuz. şimdilik yalnızca yeni zelanda bankalarından ödeme aldıkları için, bitcoin, litecoin gibi başka bir koin ile sisteme giriş yapabiliyoruz. yani olay binance borsasındaki gibi. bu arada günlük sabit 4000 usd gibi bir limiti var. o yüzden kimlik vb. göndermenize de gerek yok, direk alım satıma başlayabilirsiniz.

satan herhangi bir borsa veya aracıdan bitcoin alabilirsiniz ki ben genelde direk bitcoin.com üzerinden alırım. btcturk, paribu vb sitelerden de alım yapabilirsiniz. komisyonları ve bitcoin fiyatını dikkate alarak hangisi işinize geliyorsa öyle alabilirsiniz.

tek yapmanız gereken, satın almadan önce, cryptopia sitesinde (çoktan üye olduğunuzu ve giriş yaptığınızı varsayarak) sağ üst köşede kullanıcı isminizin yanında yer alan bitcoin simgesine tıklayıp "balance" linkini tıklamak. oradan search kısmına btc (bitcoin) yazıp karşınıza gelen yazılardan "action" kısmının altında yer alan içeri doğru giden yeşil oka ( deposit btc yazar ) ona tıklamak ve açılan sayfadan "deposit address" yazan bölümde yer alan "1asşfkasişfjsşfjş123şşjfasdf" gibi olan kodu kopyalamak.

bitcoin satın alacağınız site, almadan önce size adres soracak, adres kısmına direk az önce kopyaladığınız uzun kodu yapıştırın ve artık ne kadarlık almak istiyorsanız o kadarlık bitcoin alın. aldığınız siteye ve onaylara göre belirli bir süre içerisinde bitcoininiz cryptopia hesabınıza geçmiş olacak ve market üzerinden etn/btc yazan kısıma tıklayarak alım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

o kısım oldukça kolay ama illa ona da yardım lazım derseniz şurada resimlerle anlatmışlar. yine de çok uğraşıpta yapamazsanız sorabilirsiniz. referans üzerinden üye olmayanlara yardım etmem bak. hahahah.

işte bu kadar. yazdıklarım kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. ben şimdilik küçük bir miktar aldım bekletiyorum. ilerleyen süreçte de tahminler doğrultusunda devam ederse alımlarıma devam edeceğim. bugün türkiye saati ile 15:00'te aktif olacak. (re-launch)

`not:` ana bacı sövecek olan ergenler gelmeden belirteyim, referanslar linklidir, linkler de referanslıdır. * cryptopia'ya verdiğim linklerden birinden giriş yaparsanız, sitenin aldığı komisyonların %10'unu ben alacağım ki kuruşun da kuruşundan bahsediyoruz. amacım bu yazıyı okuyup gelenleri görebilmek hatta ilerde bu koin coşarsa küçükte olsa bir topluluk oluşturabilmek.

edit: reddit'te daha çok koin release edilip düşeceğini söyleyenlerde var. o yüzden tekrar söylüyorum "yatırım tavsiyesi değildir". ama uzun vadede yine kaybetmezsiniz. az önce bir telefon operatörü ile anlaştıklarını duyurdular.

edit2: reddit'te söylenenler doğru çıktı, fiyat düşüyor. alın bekleyin derim. çoktan aldıysanız da satmayın. yeni anlaşma ve gelişmelerle beraber orta ve uzun vadede bence kazandıracak. hodl.

edit3: coinmarketcap'e göre şu anda 41. sırada. bu yazıyı yazdığım gün 1041. sırada idi. yazıyı yazdığım gece 250 satoshilerden alanlar şu anda ortada hiç bir şey yok iken bile yatırımlarını 1.5x yaptılar. şuan bile geç değil, kaybedersiniz üzülmeyeceğiniz küçük bir miktar alıp 2018'e kadar unutun gitsin derim.

edit4: 16.12.2017 ilk gol geldi. belçikalı bir operatör ile anlaştıklarını duyurdular. facebook
  • bunu sadece cryptopia üzerinden alabiliyorsunuz. siteye verification olayı çok kolay. arayüzü filan da güzel ben beğendim.

üye olacaksanız şuradan olursanız sevinirim üç beş puan kazanırım ben de.

cryptopia
  • en sonunda telefon uygulaması android telefonlar için çıkan coindir. uygulamayı indirip telefondan mining yapabileceğimiz söyleniyor. uygulamayı indirdikten sonra "ayarlar/ücretsiz para kazanın/bir kod girin" bölümünden "94659f" kodunu girerseniz çekilişe mi ne katılıyormuşum. ilgili bölüme kodu girerseniz sevinirim.
  • büyük bir pazarlama kampanyası ve kuvvetli bir pazarlama ekibi olan kripto para ama teknik uzmanlık ve yeterlilikleri çok zayıf. 2 versiyon halinde çıkan white paper'larının hem uzun hem kısa versiyonlarına "çöp" bile diyebiliriz çünkü hiçbir spesifik farklılaşan nokta sunmuyorlar. algıya oynuyorlar, ama gerçek anlamda bir potansiyel taşımıyorlar bence. teknik anlamda o kadar zayıflar ki, mevcut kodu tekrar kopyalayıp yapıştırma, isim değiştirme gibi hiçbir değer yaratmayacak mihenk taşları belirlemişler. böyle saçmalıklara para kaptırmayın, yatırım yapacağınız şeyin internet sitesini açın mihenk taşlarına bakın, white paper'ını okuyun, uzman insanların yorumlarını dinleyin (teknik yorumları dikkate alın, pazarlama yalanlarını değil) ve arkasındaki ekibi inceleyin, pazarlama değil teknik ekibi.

david hay de bu konuda benden çok farklı düşünmüyor sanırım, ki aşağıda izleyeceğiniz ilk video'da ipliklerini pazara çıkartmış. (bkz: all bark and no bite)

david hay - electroneum

yatırımınızı cardano, iota gibi potansiyelli altcoinlere yatırıp sabırlı olun biraz, lisk'in sdk beta'sını takip edin. teknik becerisi yüksek ekipler somut bir şey elde etmeden öyle çok bağırmıyor benim gözlemlediğim, coin'lerin arkasındaki ekipleri inceleyip güçlü ekiplere güvenin, ama riski de dağıtın. ben böyle yapmaya çalışıyorum.

yine david hay'in cardano yorumlarını altta paylaşıyorum, ama kripto parayla ilgili istediğiniz youtuber'ın cardano yorumuna bakın, çok farklı bir şey ile karşılaşmazsınız. adamların white paper'ındaki teknik düzey öyle bir noktada ki anlamak için kafayı kırmanız lazım. sürekli piyasaya çok ilginç çözümler üreten fikirler saçıyorlar.

david hay - cardano

en son aşağıda paylaşacağım ise charles hoskinson'in açıklamasıyla cardano, elbette aynı zamanda cardano'nun arkasındaki kişilerden biri (ıohk), etherium'un eski ceo'su. adam kripto para anlatmamış, kripto para dersi vermiş resmen.

charles hoskinson cardano
  • mobil mineri henuz cevirimdisi olan kripto. 5000 etn kazanma sansi icin cuzdanin "earn free coins" kisminda su kodu kullanabilirsiniz: 932b46